Nowość ELESA+GANTER: Trzpienie ustalające – nowy standard serii GN 817.8 z

Firma Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, stworzył nowy standard trzpieni ustalających o oznaczeniu GN 817.8. Trzpienie w nowym wykonaniu są dostarczane w formie niezmontowanej. Daje to możliwość samodzielnej ich adaptacji do potrzeb konkretnego zastosowania. Seria trzpieni ustalających GN 817.8 sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest indywidualne dopasowanie kształtu lub wymiaru trzpienia do danej aplikacji.

W skład dostarczanego zestawu wchodzi stalowy korpus, trzpień ze stali nierdzewnej, nierdzewna sprężyna i wkręt montażowy, a także gałka z poliamidu (Rys.2). Wystająca z korpusu część trzpienia (l3) jest dłuższa od jego skoku roboczego (l2). Pozostawia to użytkownikowi miejsce na indywidualne dopasowanie jego długości czy kształtu, jeszcze przed montażem. Zastosowanie stali nierdzewnej eliminuje też konieczność dodatkowego zabezpieczania antykorozyjnego obrobionych powierzchni.

Po odpowiednim dopasowaniu, na trzpień zakłada się sprężynę, oba elementy wsuwa w otwór korpusu, na który z drugiej strony zakłada się gałkę z poliamidu. Całość łączy się wkrętem z łbem stożkowym, dopasowanym do kształtu gniazda w gałce.

Trzpienie 817.8 występują w kilku standardowych rozmiarach oraz dwóch podstawowych wersjach materiałowych:

  • ST – z korpusem wykonanym ze stali węglowej, oksydowanym na czarno;
  • NI – z korpusem ze stali nierdzewnej, co pozwala na stosowanie w aplikacjach wymagających odporności na korozję.

Dostępne są też różne typy trzpieni:

  • B – bez blokady w pozycji odwiedzionej oraz bez nakrętki kontrującej;
  • BK – bez blokady w pozycji odwiedzionej z nakrętką kontrującą;
  • C – z blokadą w pozycji odwiedzionej, bez nakrętki kontrującej;
  • CK – z blokadą w pozycji odwiedzionej, z nakrętką kontrującą