Nowy planetarny mechanizm śrubowy PLSA

Dzięki całkowicie nowej konstrukcji w postaci planetarnego mechanizmu śrubowego PLSA (Planetary Screw Assembly) firma Bosch Rexroth poszerza swoją ofertę w zakresie mechanizmów śrubowych przeznaczonych do szybkiego przemieszczania dużych ciężarów. Ta typoseria obejmuje nakrętki cylindryczne i kołnierzowe , jak również wałki z gwintem o różnych średnicach i skokach. Wartości nośności dynamicznej do 231 kN oraz nośności statycznej do 475 kN przy jednocześnie małej przestrzeni zajmowanej przez tę konstrukcję oraz ograniczeniu generowanego przez nią hałasu, pozwalają na jej wykorzystanie w różnych aplikacjach i otwierają przed nią zupełnie nowe obszary zastosowań.

Planetarne mechanizmy śrubowe mają swoje zastosowanie głownie w takich obszarach jak: obrabiarki, wtryskarki do tworzyw sztucznych, robotyka, technika medyczna, urządzenia do przemysłu papierniczego, przemysł motoryzacyjny, czy przemysł opakowaniowy.

Zaletą tego produktu jest cicha praca, wysokie prędkości (nawet do 50 m/min.), duże nośności (do 231kN w przypadku nośności dynamicznych oraz do 475 kN w przypadku nośności statycznych), wysokie wydajności, kompaktowa konstrukcja, duża liczba powierzchni kontaktowych, co w efekcie zwiększa nośności i żywotność a także dostawa kompletnego mechanizmu z napięciem wstępnym. Mechanizmy te osiągają wysokie dokładności pozycjonowania i powtarzalności również przy niewielkich zakresach pracy. Lekki bieg zespołu zapewniony jest dzięki obracającym się w nakrętkach planetom. Innowacyjna technika uszczelnień wydłuża przerwy między przesmarowywaniem nakrętki. Dzięki tej zalecie Klient nie ponosi dużych kosztów związanych z konserwacją produktu.

Planetarne mechanizmy śrubowe dostępne są w pięciu wielkościach. Seria obejmuje nakrętki toczne kołnierzowe i cylindryczne. Aktualnie śruby (wyłącznie rolkowane) dostarczane są w różnych średnicach i skokach: 20x5R, 30x5R, 30x10R, 48x5R i 48x10R. Końce śrub obrabiane są według propozycji katalogowych. W ofercie znajdują się także liczne ułożyskowania końców śrub. Połączenie wyżej wymienionych mechanizmów planetarnych z serwonapędami Bosch Rexroth daje układ mechatroniczny, który może być porównywalny siłą do cylindrów hydraulicznych.

Właściwości charakterystyczne:

  • Duża nośność dzięki licznym i rozległym powierzchniom styku
  • Cichobieżność dzięki elementom planetarnym
  • Mała przestrzeń potrzebna na zabudowanie całej konstrukcji poprzez ściślejsze upakowanie elementów składowych
  • Obniżone zapotrzebowanie na środki smarne oraz przyjazność dla środowiska naturalnego poprzez zastosowanie trwałych i skutecznych uszczelek
  • Dostępne są różne formy konstrukcyjne nakrętek
  • Ekonomiczne rozwiązanie dzięki zastosowaniu walcowanych śrub pociągowych