Firmy, które chcą zmodernizować lub ulepszyć swoją technologię, często stają przed wieloma wyzwaniami i potrzebują strategii ograniczania ryzyka, aby lepiej zrozumieć, co należy zrobić.
Zarządzanie aktywami w skrócie
Firmy są często powiązane finansowo ze swoimi starszymi maszynami i niechętnie wprowadzają zmiany, co może prowadzić do zmniejszenia wydajności i większej podatności na awarie.
Opracowanie strategii ograniczania ryzyka przy jednoczesnym przejściu na nowoczesne systemy kontroli i technologię może pomóc zmniejszyć część obciążeń finansowych i sprawić, że firmy będą lepiej przygotowane na przyszłość.
Dla wielu organizacji nadążanie za stale ewoluującymi trendami i technologiami w zakresie cyfryzacji przemysłowej lub inteligentnej produkcji nie jest łatwe. Większość firm produkcyjnych inwestuje duże pieniądze w długo działające, solidne, starsze systemy i jest do nich osobiście przywiązana. Nic więc dziwnego, że podjęcie decyzji o zmianie i modernizacji lub migracji systemów może być trudne. Zmiana może być trudna.
Opór przed zmianami jest powodem, dla którego niektórzy producenci nadal prowadzą działalność przy użyciu starego i przestarzałego sprzętu. Ze względu na ograniczone zasoby, trudno jest im utrzymać automatykę zakładu na najwyższym poziomie, co może prowadzić do problemów wpływających na niezawodność, w tym nieplanowanych przestojów, wydłużonych przestojów z powodu dostępności części i braku dostępnych zamienników. Ma to również wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz sieć i cyberbezpieczeństwo.
Aby zaradzić tej sytuacji, producenci muszą najpierw zrozumieć, jakie zasoby automatyki są zainstalowane w zakładzie i co istnieje w magazynie, aby wspierać te zasoby. Ta wstępna ocena będzie podstawowym elementem, który posłuży jako podstawa do opracowania strategii opartych na danych w całym przedsiębiorstwie.
Gromadzenie danych fizycznych i cyfrowych
Gromadzenie danych do wstępnej oceny jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Personel może wykorzystać istniejące metodologie, aby przeprowadzić ten proces gromadzenia danych fizycznie lub cyfrowo.
- Fizyczne zbieranie danych – Inżynier terenowy ręcznie zbiera dane. Ilość zebranych danych zależy od wielkości zakładu i wymaga pewnego zakresu. Proces ten obejmuje również zbieranie informacji o częściach zamiennych z magazynu, które są niezbędne do obsługi istniejącej zainstalowanej bazy.
- Cyfrowe gromadzenie danych – to podejście obejmuje uruchomienie programu akwizycji danych w całej sieci w celu identyfikacji i gromadzenia danych z podłączonych zasobów. W tym scenariuszu zakres może być dostarczony pod klucz, ponieważ wielkość zakładu nie ma na to wpływu. Informacje o częściach zamiennych w magazynie są zbierane ręcznie.
Po zakończeniu gromadzenia danych, jeśli problemem jest brak przepustowości, zewnętrzni konsultanci ds. niezawodności mogą pomóc personelowi w analizie danych i opracowaniu strategii ograniczania ryzyka, takich jak zarządzanie zapasami oraz planowanie napraw i modernizacji w przyszłości.
Stosowanie właściwej strategii ograniczania ryzyka
Aby uzyskać lepszy wgląd w ryzyko związane z obsługą przestarzałych i wycofanych z eksploatacji zasobów automatyki, personel produkcyjny potrzebuje jasnego zrozumienia zainstalowanej bazy w zakładzie. Po uzyskaniu wglądu w stan cyklu życia zasobów automatyki w całym przedsiębiorstwie, mogą oni podejmować strategiczne decyzje oparte na danych w celu ograniczenia ryzyka.
Zarządzanie zapasami i naprawy
Producenci starający się przedłużyć żywotność swoich starych i przestarzałych zasobów automatyki muszą polegać na niezawodnych zasobach do naprawy uszkodzonych jednostek. Często odbywa się to w sposób przypadkowy, z wykorzystaniem wielu niezależnych dostawców usług naprawczych połączonych z usługami producentów oryginalnego sprzętu (OEM). Proces ten ma charakter transakcyjny i może powodować, że firmy działające w ten sposób będą niezadowolone z ceny, jakości i czasu realizacji. Jakość ma bezpośredni wpływ na nieplanowane przestoje, a dłuższy czas naprawy może skutkować wydłużonym przestojem, ponieważ zakład czeka na naprawę krytycznej części.
Liderzy rynku bardziej dogłębnie analizują ten proces, rozumiejąc jego wpływ na cały proces produkcji. Nowsze strategie mają zwykle charakter umowny, odchodząc od procesu ściśle transakcyjnego. Dwie z tych strategii to modele fixed-spend i all-inclusive:
- Model stałych wydatków – Producent określa roczne wydatki na naprawy i wystawia zamówienie zakupu w tej kwocie. Wszystkie naprawy są rozliczane na podstawie zamówienia do momentu wyczerpania środków. Środki mogą być wykorzystane na wszystkie naprawy. Środki można dodać do zamówienia zakupu, jeśli zostaną wyczerpane przed końcem okresu.
- Model all-inclusive – producent i zewnętrzny dostawca uzgadniają roczną kwotę w oparciu o określony zestaw materiałów (BOM). Kwota ta obejmuje wszystkie naprawy BOM niezależnie od ilości. Producent jest chroniony przed wszelkimi nieoczekiwanymi kosztami w okresie obowiązywania umowy.
Chociaż dobra polityka naprawcza może mieć pozytywny wpływ na ograniczanie ryzyka, nie należy jej traktować jako jedynego rozwiązania umożliwiającego wdrożenie kompleksowej strategii ograniczania ryzyka. W połączeniu ze strategią inwentaryzacji, wpływ strategii naprawczej wzrasta. Łącznie obie strategie mogą mieć pozytywny wpływ na zakład, pomagając skrócić czas przestojów i średni czas naprawy (MTTR) w przypadku wystąpienia awarii.
Współpracując z zewnętrznymi dostawcami technologii w zakładzie, producenci mogą negocjować poziomy zapasów, aby zapewnić dostępność wystarczającej ilości części zamiennych, zarówno w magazynie, jak i poza nim. Ilości są podyktowane zainstalowaną bazą, krytycznością operacji obsługiwanych przez automatykę i dostępnością konkretnej części.
Na przykład, jeśli zakład posiada 100 jednostek określonego numeru części, wówczas magazyn będzie potrzebował około 10 jednostek do obsługi zainstalowanej bazy lub ewentualnie 15 jednostek do zastosowań krytycznych. Zapasy poza zakładem mogą być chronione wyłącznie do użytku określonej firmy, zapewniając w ten sposób dostępność w razie potrzeby.
Firmy mogą również uzupełnić realizację tych działań o zasoby na miejscu, aby pomóc w zarządzaniu procesem i zapewnić osiągnięcie pożądanych rezultatów. Zarówno strategie napraw, jak i inwentaryzacji wymagają dogłębnego zrozumienia automatyki zainstalowanej w zakładzie, aby zapewnić najlepsze wyniki.
Połączenie tych strategii pozwoli zakładowi i/lub przedsiębiorstwu przedłużyć żywotność zainstalowanych aktywów bazowych. Korzyści z dobrego wykonania tego zadania obejmują skrócenie czasu przestojów, zmniejszenie MTTR i obniżenie kosztów konserwacji, napraw i operacji (MRO) poprzez zapewnienie dostępności odpowiednich ilości części zamiennych w razie potrzeby w oparciu o krytyczność.
Gdy firmy zrozumieją swój profil ryzyka z perspektywy wycofania z eksploatacji i dowiedzą się o przestarzałej technologii automatyzacji wykorzystywanej w produkcji, mogą wykorzystać technologię opartą na chmurze do przeglądania, analizowania i wykorzystywania danych. Mogą również wykorzystać te dane do dalszego zarządzania strategiami ograniczania ryzyka, takimi jak zarządzanie zapasami oraz planowanie napraw i modernizacji.
Strategia planowania modernizacji
Połączone strategie zarządzania zapasami i napraw pozwalają producentom opóźnić modernizację zainstalowanej bazy technologicznej w perspektywie krótkoterminowej. Portal oparty na chmurze pozwala im zarządzać tym na co dzień, pomagając wydłużyć okres użytkowania tych przestarzałych technologii.
Opóźnianie modernizacji nie może i nie powinno jednak trwać w nieskończoność. Wycofane z eksploatacji systemy i technologie automatyzacji nie zapewniają takiej wydajności, bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa, jak produkty oferowane obecnie na rynku.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne będą nadal ewoluować, a producenci również muszą się rozwijać. Firmy muszą rozpocząć planowanie projektu modernizacji i zrozumieć, że w większości przypadków wydatki będą obejmować wiele projektów na przestrzeni wielu lat, co wymaga zatwierdzenia wydatków kapitałowych. Zewnętrzny partner w zakresie technologii i rozwiązań może pomóc firmom w ustaleniu priorytetów i zaplanowaniu tych projektów w oparciu o budżet, krytyczność, ryzyko produkcyjne i zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa.
Korzyści z opracowania planu ograniczania ryzyka
Gdy firmy starają się zrozumieć i zinwentaryzować swoje zasoby automatyki w całym zakładzie, potrzebują solidnego planu, który obejmuje strategie ograniczania ryzyka z myślą o przyszłej modernizacji. Nowoczesne systemy sterowania zawierają cenne technologie i narzędzia, które mogą pomóc producentom w zarządzaniu ich aktywami i operacjami. Gdy infrastruktura ta zostanie połączona ze strategicznym, opartym na danych podejściem do zarządzania aktywami i optymalizacji, firmy mogą zwiększyć wydajność i produktywność w całym przedsiębiorstwie, aby osiągnąć pożądane wyniki biznesowe i utrzymać przewagę konkurencyjną.
James Henry jest starszym globalnym menedżerem produktu – usługi cyklu życia sprzętu dla LifecycleIQ Services w Rockwell Automation. Od ponad 30 lat zajmuje się niezawodnością sprzętu, pracując w kraju i za granicą, dostarczając technologie i programy usługowe na rynek przemysłowy.