Standard UWB, czyli bardzo szerokie pasmo częstotliwości, pozwala na bardzo szybką transmisję danych np. między aparatem cyfrowym a komputerem, na badania materiałów budowlanych, a nawet na badanie czynności życiowych, np. bicia serca lub oddechu, na odległość. Oprogramowanie komercyjne jest bardzo drogie. Laureat programu InnoDoktorant chce zaoferować rodzimemu przemysłowi alternatywę.
Anteny to urządzenia umożliwiające zamianę sygnału elektrycznego prowadzonego w kablu na falę elektromagnetyczną wysyłaną w przestrzeń, czyli w powietrze. Pozwalają też na zamianę fali elektromagnetycznej na sygnał elektryczny
Standard UWB to bardzo szerokie pasmo częstotliwości udostępnione przez właściwą komisję dla zastosowań cywilnych. W Stanach Zjednoczonych odpowiada za to Federal Communications Commission, w krajach UE – Komisja Europejska. KE wydała dwie decyzje dopuszczające wykorzystywanie urządzeń UWB w roku 2007 i 2009; w USA komisja FCC zatwierdziła standard w 2002 roku. Udostępniając standard UWB zezwolono na wysyłanie w przestrzeń sygnałów o bardzo szerokim paśmie.
Szerokość pasma dla systemów telefonii komórkowej (GSM, UMTS) jest kilkadziesiąt razy mniejsza od szerokości pasma UWB. – To niesie za sobą konkretne korzyści. Standard można zastosować do bardzo szybkiej transmisji danych – do kilkuset Mb/s. Można ją wykorzystać np. do bezprzewodowego przegrywania zdjęć z aparatu cyfrowego do komputera. Liczne są też zastosowania radarowe – do badania materiałów budowlanych lub parametrów życiowych na odległość.