Studenci Politechniki Śląskiej od 30 października 2017 r. mogą się cieszyć zupełnie nową Pracownią Sensoryki i Sieci Przemysłowych. Sponsorem laboratorium jest partner przemysłowy uczelni
– firma ifm electronic.
Na przełomie października i listopada odbyło się uroczyste otwarcie nowej Pracowni Sensoryki i Sieci Przemysłowych, która wchodzi w skład dziewięciu oddziałów Laboratorium Automatyki, Mechatroniki, Zintegrowanych Systemów Wytwarzania i Metod Zarządzania Produkcją. Wydarzenie poprowadził twórca i opiekun nowo powstałego laboratorium – dr inż. Piotr Michalski. Wydział Mechaniczny Technologiczny reprezentowała Dziekan – prof. Anna Timofiejczuk. W uroczystości uczestniczył również prof. Jerzy Świder, dyrektor Instytutu Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania, a także Izabela Pietrzyk i Piotr Szopiński, przedstawiciele firmy ifm electronic sp. z o.o., która objęła nową pracownię honorowym patronatem.
Nowe możliwości dla studentów i pracowników uczelni
Kluczowym elementem całego przedsięwzięcia są oczywiście obecni i przyszli studenci oraz pracownicy Politechniki Śląskiej. Nowe laboratorium, które nieustannie wspierane jest przez partnera przemysłowego, firmę ifm electronic, stanowi doskonałą możliwość rozwoju. Nic więc dziwnego, że pracownie tego typu cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów. Potwierdzają to wyniki rekrutacji na kierunki, na których prowadzone są zajęcia w tego typu obiektach. Dzięki dostępowi do najnowocześniejszego sprzętu młodzi inżynierowie mają możliwość prowadzenia badań, które wcześniej były poza ich zasięgiem. Dzięki temu prace dyplomowe, które powstają w murach Wydziału Mechanicznego Technologicznego prezentują tak wysoki poziom i są źródłem innowacyjnych projektów.
Pracownia została doposażona w nowoczesne czujniki pracujące z interfejsem IO-Link, komponenty sieciowe AS-interface oraz niezbędne okablowanie systemowe. Dzięki współpracy Politechniki Śląskiej z ifm electronic możliwe jest prezentowanie studentom rozwiązań Industry 4.0 w zakresie akwizycji danych procesowych. Uruchomiona została również prywatna chmura danych, serwisy agentowe oraz oprogramowanie SmartObserver. Za ich pomocą, na potrzeby analizy trendu oraz zapisu historycznego, gromadzone są dane z uruchomionych w pracowni czujników. W ten sposób uczelnia ma możliwość pokazywania studentom, na czym polega prawdziwa diagnostyka predykcyjna.
Politechnika Śląska już wcześniej znana była z dbałości o rozwój naukowy swoich studentów. Zajmuje ona pierwsze miejsce, ex aequo z Politechniką Warszawską, wśród polskich uczelni, które kształcą doktorantów wdrożeniowych. Ich działania, realizowane wspólnie z przemysłem, polegają na dualnym trybie pracy. Oznacza to, że doktoranci pracują równolegle w dwóch miejscach – na uczelni oraz w wybranej przez siebie firmie. Prace dyplomowe tego typu stanowią istotny krok w poszerzaniu współpracy uczelni z okolicznymi przedsiębiorstwami. Jednak przede wszystkim umożliwiają młodym inżynierom rozwój kariery naukowej przy jednoczesnym zdobywaniu niezbędnego w branży doświadczenia.
Rynek pracy potrzebuje praktyków
Tego typu inicjatywy dają możliwość przekształcenia wiedzy teoretycznej w praktykę. Wykorzystywanie w nauce nowoczesnych maszyn i najnowszych technologii umożliwia studentom oraz pracownikom Politechniki Śląskiej zdobywanie nowych kompetencji i umiejętności oraz wykorzystywanie ich w praktyce. To właśnie wyróżnia ich na rynku pracy, dając znaczną przewagę nad innymi kandydatami w poszukiwaniu wymarzonej posady. Patronat nad Pracownią Sensoryki i Sieci Przemysłowych objęła firma ifm electronic, pokazując jak ważny dla przyszłości przemysłu jest rozwój młodych naukowców i poszerzenie współpracy uczelni z okręgiem gospodarczym Śląska.
Źródło: ifm