W Czechowicach – Dziedzicach spółka uruchomiła nowoczesną instalację do produkcji małotonażowej wosków specjalistycznych. Czechowicka instalacja to kolejny etap realizacji programu inwestycyjnego spółki. Łącznie do końca 2014 roku spółka wyda na ten cel 18 milionów złotych.
Polwax to największy polski i jeden z wiodących w Europie producentów wosków i parafin naftowych. Spółka dysponuje dwoma centrami produkcyjno-logistycznymi w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle.
Mniej za więcej
Wyroby z Polwaxu znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla różnych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej rozwój sprzedaży. Uruchomiona pod koniec marca instalacja małotonażowa, przyspieszy tę ekspansję o nowe rynki zbytu.
– To bardzo elastyczna i wydajna linia produkcyjna zaopatrzona w efektywny system mieszania – podkreśla Izabela Robak, dyrektor Biura Technologii i Rozwoju Polwax SA. –Niezbędna, aby jeszcze szybciej reagować na potrzeby rynku – dodaje.
Instalacja została zaprojektowana i wykonana specjalnie pod potrzeby spółki. Jej budowa i uruchomienie trwało rok. – Ale za to otrzymaliśmy najnowszą z dostępnych i najlepszą z istniejących linię produkcyjną – wyjaśnia Jacek Stelmach, wiceprezes zarządu spółki POLWAX SA. – Przez ostatnie dwa lata bardzo intensywnie rozpoznawaliśmy rynek odbiorców wosków specjalistycznych. W efekcie podjęliśmy zdecydowane kroki w celu zaistnienia na perspektywicznym segmencie rynku wysokomarżowych produktów niskotonażowych. Widzimy na nim wiele ciekawych, atrakcyjnych nisz rynkowych, w których chcemy być aktywnym dostawcą – dodaje prezes Stelmach.
Polski rynek różnego rodzaju parafin od kilku lat szacowany jest na poziomie 160 – 180 tysięcy ton rocznie. Przy obrotach rzędu 260 milionów złotych spółka kontroluje około 30% tego rynku. W zależności od grupy produktów udziały rynkowe spółki szacowane są na 5% w przypadku parafin niskozaolejonych, 6% parafin standartowych, 12% mas przemysłowych, 26% emulsji parafinowych czy 18% w kategorii wosków i cerezyn.