Pompy i armatura dla przemysłu

Pompy i armatura przeznaczone dla przemysłu muszą funkcjonować w najtrudniejszych warunkach, gwarantując maksymalny poziom bezpieczeństwa. Działają na nie ekstremalne temperatury, wysokie ciśnienie, ciecze agresywne, korozyjne oraz ciecze z zawartością ciał stałych. To sytuacje często spotykane w przemyśle.

Różnorodność zastosowań armatury przemysłowej i typów pomp jest duża. Wynika to ze specyfiki produkcji różnych branż. Oczekiwania użytkowników z przemysłu ciężkiego, chemicznego czy spożywczego, kosmetycznego lub farmaceutycznego muszą się różnić, ale zgodne są z tym, że poszukuje się produktów wysokiej jakości, spełniających obowiązujące normy. Niestety często jakość stawiana jest na drugim planie za kosztami.

Miesięcznik Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych przeprowadził badanie ankietowe wśród użytkowników armatury i pomp stosowanych w przemyśle. Chcieliśmy się dowiedzieć, jakie produkty i w jakich technologiach wykonania są wykorzystywane w krajowych zakładach produkcyjnych. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli poświęcić czas na wypełnienie ankiety.

Armatura

Na polskim rynku jest obecnych wielu producentów armatury dla przemysłu. Począwszy od krajowych: WAKMET, CHEMAR, TOFAMA, CHEMITEX, FAL, ANNOPOL, ARMAK, ARMATURA MAŁAPANEW, GŁUCHOŁAZY, ZAMKON, ZETKAMA po zagraniczne firmy jak: KEYSTON, GUTH, APV, PHILIPP HILGE, KIESELMANN, MAW, FRANK, R.S.B., GESTRA, MSA, SAUNDERS, CNU, ROTORK, K.S.B., LOHSE, ARMATURENWERK HALLE.

Autor: Bohdan Szafrański