Pracownicy unikają noszenia sprzętu ochronnego w pracy

Półmaska filtrujące Aura 3. Fot. 3M

Przestrzeganie zasad BHP w miejscu pracy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa nie tylko własnego, ale także współpracowników. W przemyśle gwarancją bezpiecznej pracy jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu ochronnego. Jednak jak pokazuje badanie zrealizowane dla 3M przez Millward Brown w ramach kampanii „Chroń swój świat”* prawie co czwarty pracownik uważa, że tak sprzęt… nie jest mu potrzebny.

Aż 10% pracowników polskich zakładów nie czuje się bezpiecznie w pracy. Ten wysoki wynik, wiąże się zarówno z brakiem stałości zatrudniania, ale także nieprzestrzeganiem zasad BHP i nieużywaniem odpowiedniego sprzętu w czasie pracy przez pracowników. I choć według badań aż 90 % osób uważa, że za BHP odpowiedzialny jest pracodawca, to jednak niemal tyle samo wskazuje, że w pracy każdy odpowiada za siebie. I swoje bezpieczeństwo.

Teoretycznie pracownicy wiedzą, że to czy nie dopuszczą do ewentualnego wypadku zależy tylko od nich. Liczy się odpowiednie zachowanie podczas wykonywania obowiązków oraz umiejętne stosowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w praktyce. Ponad połowa z nich uważa dodatkowo, że gwarantem bezpieczeństwa jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu ochronnego, takiego jak hełm, okulary, a także maski ochronne.

Jednak jak pokazują badania używanie odpowiedniego sprzętu BHP deklaruje zaledwie 58% pytanych. Prawie co siódma osoba (14%) używa go tylko czasami, a co czwarta (24%) uważa, że taki sprzęt nie jest jej potrzebny. Skąd takie podejście do kwestii bezpieczeństwa?

Wiele osób nie korzysta ze sprzętu ochronnego nie dla tego, że nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie się z tym wiąże, ale z uwagi na to, że taki sprzęt uniemożliwia lub utrudnia im wykonywanie obowiązków w komfortowych warunkach. Pracownik fabryki narażony na działanie szkodliwych pyłów czy gazów powinien stosować odpowiednią maskę lub półmaskę ochronną, żeby zabezpieczyć swoje drogi oddechowe. Ale nawet najwyższej jakości maska czy półmaska, zawsze utrudni trochę swobodne oddychanie. Zdarza się też niestety, że jest ona źle dopasowana, Dlatego część pracowników niechętnie używa ten sprzęt– tłumaczy Karolina Smułka z działu Bezpieczeństwa Pracy 3M Poland.

Według eksperta z amerykańskiej firmy 3M sposobem na przekonanie pracowników do noszenia odpowiedniego sprzętu, jest zadbanie o to, by był on zarówno bezpieczny, jak i komfortowy w użyciu.