Rekordowe inwestycje w przemyśle i magazynach

Rok 2014 był rekordowy dla sektora powierzchni przemysłowych i magazynowych. Deweloperzy dostarczyli na rynek ponad 1 mln m kw. nowoczesnej powierzchni. Aktywność najemców utrzymywała się na wysokim poziomie, a wskaźnik powierzchni niewynajętych osiągnął nadzwyczajnie niską wartość.

Takie wnioski płyną z raportu pt. „Poland Industrial MarketView Q4 2014”, który przygotowała firma doradcza CBRE. Na koniec 2014 r. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni przemysłowej i magazynowej w Polsce przekroczyła 8,8 mln m kw.

– W ostatnim roku deweloperzy dostarczyli ponad milion metrów kwadratowych nowej powierzchni przemysłowej i magazynowej. Znaczny wpływ na tak dobry wynik miało ukończenie trzech projektów dla firmy Amazon, które były największymi inwestycjami roku 2014 – napisano w komentarzu do raportu.

Dodano, że region warszawski, dysponujący zasobami ponad 2,8 mln m kw. nowoczesnej powierzchni, pozostaje najsilniejszą lokalizacją na rynku przemysłowym i magazynowym.

Liderami wśród rynków regionalnych są Górny Śląsk oraz region wrocławski, które oferują odpowiednio 1,57 mln m kw. i 1,26 mln m kw. powierzchni.

Na koniec 2014 r. w budowie pozostawało ponad 0,63 mln m kw. powierzchni przemysłowej i magazynowej. Większość nowych projektów to formaty BTS (build to suit) oraz inwestycje zabezpieczone umowami przednajmu.

– Jednak w porównaniu z poprzednimi kwartałami zauważalny jest wzrost obiektów budowanych na zasadzie spekulacyjnej. Obecny poziom aktywności deweloperów wskazuje, że w roku 2015 będziemy nadal obserwować dynamiczny wzrost ilości nowych obiektów – wskazało CBRE.

– Popyt na powierzchnie przemysłowe i magazynowe w 2014 r. był zdecydowanie wyższy niż w roku 2013. W 2014 roku zawarto umowy najmu na rekordową wartość – 2,5 mln m kw., spośród których aż 60 proc. zostało podpisanych w czwartym kwartale – dodało.

Popyt na powierzchnię magazynową był generowany głównie przez firmy z sektora logistycznego. Natomiast powierzchnia produkcyjna cieszyła się największym zainteresowaniem ze strony firm motoryzacyjnych i branży FMCG.

W komentarzu podkreślono, że wysokie zainteresowanie najemców powierzchniami przemysłowymi i magazynowymi przyczyniło się do spadku wskaźnika powierzchni niewynajętych, który pod koniec 2014 r. kształtował się na rekordowo niskim poziomie 5,8 proc. w skali kraju.

Czynsze umowne pozostają na stabilnym poziomie. W Warszawie wynoszą 4-5,5 euro/m kw. miesięcznie. W pozostałych regionach kształtują się na poziomie 2,5-3,9 euro/m kw. miesięcznie.

– W kolejnych kwartałach przewidujemy stopniowy wzrost stawek efektywnych, które są obecnie około 20 proc. niższe od umownych. i wynikają z zachęt oferowanych najemcom – podsumowano.

Źródło: WNP