Roboty przemysłowe Kawasaki w Polsce

  27 sierpnia br. krakowska spółka ASTOR podpisała umowę z japońskim koncernem Kawasaki na dystrybucję robotów przemysłowych. Do Polski na podpisanie kontraktu specjalnie przyleciał prezes Kawasaki Robotics Europe, Takao Suto, ze strony firmy ASTOR podpis pod umową złożył prezes Stefan Życzkowski.

  Firma Kawasaki zwróciła się do nas z propozycją zostania ich dystrybutorem w Polsce. Po wstępnych rozmowach uznaliśmy, że rozszerzenie oferty robotów będzie dobre dla realizacji naszej strategii  zostania liderem rynku robotów w Polsce i dlatego zdecydowaliśmy się podpisać umowę – powiedział Stefan Życzkowski. Wprowadzenie do naszej oferty nowej marki robotów, dotychczas nieobecnych w Polsce, niewątpliwie poszerzy rynek robotów z korzyścią dla klientów. Roboty Kawasaki są lepiej dopasowane do wymagań polskiego rynku pod kątem cenowym i funkcjonalnym.

  Rynek robotów w Polsce jest ciągle w początkowym stadium rozwoju. Według analityków w ciągu roku w Niemczech sprzedaje się ok. 8 tys. robotów, a w Polsce – ok. 200. ASTOR co roku podwaja liczbę sprzedanych robotów, w 2007 r. planuje zamknąć sprzedaż na poziomie 24–30 sztuk, co będzie stanowiło 20% polskiego rynku.

  Japoński koncern Kawasaki został założony w 1896 r. Pierwszy robot Kawasaki opuścił fabrykę w 1969 r. i był pierwszym japońskim robotem przemysłowym. Od tego czasu firma systematycznie zwiększała ilość instalowanych jednostek robotów na świecie: w 1980 roku było ich 1000, w 1999 – 30 000, a na rok 2007 szacuje się 75 000. Na początku Kawasaki skupiało się na rodzimym rynku oraz amerykańskim, dlatego najwięcej robotów działa w Japonii i USA (odpowiednio 35 000 i 22 000). W Europie zainstalowano do dziś 9372 jednostki.

  Najmniejszy robot w ofercie Kawasaki (FS003N) ma udźwig 3 kg, a sam waży 20 kg, największy (MX500N) ma udźwig 500 kg i waży 2500 kg. Roboty przemysłowe Kawasaki można stosować do: spawania, zgrzewania, przenoszenia, klejenia, malowania, jako maszyny końca linii (paletyzujące) lub w zastosowaniach clean room, czyli w pomieszczeniach o kontrolowanych parametrach środowiskowych.

  Ciekawostką jest fakt, że roboty Kawasaki wystąpiły w głośnym filmie Stevena Spielberga „Raport Mniejszości” („Minority Report”) z Tomem Cruisem.

  www.astor.com.pl