Rusza budowa fabryki syntetycznej gumy na Węgrzech

  Rozpoczęły się prace przy budowie zakładu do produkcji syntetycznej gumy (S-SBR) w miejscowości Tiszaújváros na Węgrzech. Fabryka powstaje w ramach joint-venture koncernu MOL i japońskiej firmy JSR Corporation.

  W ramach wspólnego przedsięwzięcia JSR posiada 51 proc. udziałów, a MOL – 49 proc. Nowa instalacja ma rozpocząć produkcję w 2017 roku. Docelowo jej zdolności produkcyjne mają wynieść 60 tys. ton gumy, a zatrudnienie w fabryce znajdzie 100 osób.

  Syntetyczna guma to jeden z najbardziej innowacyjnych półproduktów, wykorzystywanych przede wszystkim do produkcji ograniczających zużycie paliwa opon samochodowych.

  Jeden z najważniejszych surowców do jej produkcji – butadien TVK – również będzie produkowany w Tiszaújváros przez MOL. Instalacja do wyrobu tego surowca ma ruszyć w 2015 roku i produkować 130 tys. ton butadienu rocznie.

  – Ta inwestycja to kolejny krok na drodze do poszerzania łańcucha wartości w segmencie petrochemicznym grupy MOL – powiedział Sándor Fasimon, członek zarządu MOL Hungaria.

  Jego zdaniem lokalizacja zakładu na Węgrzech stanowi dodatkowy atut, ze względu na fakt, że wielu światowych producentów opon zlokalizowało produkcję w tym kraju lub jego najbliższym sąsiedztwie.