Shell zainwestuje w CSS w Kanadzie

    Koncern Shell zainwestuje w projekt CSS w kanadyjskiej prowincji Alberta. Instalacja o nazwie Quest powstanie w rejonie występowania piasków roponośnych, gdzie Shell ma udziały w projekcie Athabacsa.

    Instalacja ma zacząć działać już w 2015 roku i pozwolić na wychwycenie i zatłoczenie pod ziemię ponad miliona ton CO2 wyemitowanego przy przerobie surowca wydobytego ze złoża. Koncern szacuje, że pozwoli to ograniczyć emisję zakładu o około 35 proc. Dwutlenek węgla będzie składowany na głębokości ponad 2 km w zlokalizowanej strukturze piaskowców kambryjskich. Składowisko będzie na bieżąco monitorowane pod kątem ewentualnych wycieków gazu.

    Inwestycja zostanie zrealizowana przy wydatnym wsparciu zarówno rządu kanadyjskiego jak również władz prowincji Alberta. Rząd dofinansuje projekt kwotą 745 mln dolarów z funduszu przeznaczonego na rozwijanie technologii CCS. Władze prowincji dołożą do tego 120 mln dolarów z własnych środków. Shell nie podał jednak całkowitego kosztu projektu.

    Projekt Quest to pierwszy na świecie komercyjny projekt CCS mający na celu ograniczenie emisji CO2 przy wydobyciu tzw. piasków roponośnych. Jest to również pierwszy projekt, w którym Shell jest większościowym udziałowcem, wykonawcą i operatorem.