Prezydent Stanów Zjednoczonych wyraża swoje poparcie dla handlu transoceanicznego – amerykańscy wystawcy prezentują swoje produkty na tygodniowych targach branży przemysłowej.
Prezydent Barack Obama podczas ceremonii otwarcia tegorocznych targów oświadczył, że Stany Zjednoczone są „otwarte na biznes” i zadeklarował swoje poparcie dla Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership TTIP). USA zostały krajem partnerskim targów po raz pierwszy w ich 70-cio letniej historii. Prezydent Obama został bardzo ciepło przyjęty przez kanclerz Angelę Merkel oraz 3000 gości obecnych w Hannover Centrum w niedzielę, 24 kwietnia.
– Tegoroczny kraj partnerski to największa gospodarka świata i najważniejszy partner handlowy Niemiec, czyli Stany Zjednoczone – mówił Stefan Schostok, burmistrz Hanoweru, podczas otwarcia wieczornej części wydarzenia. – Jesteśmy dumni, że po raz pierwszy w historii możemy gościć na targach amerykańskiego prezydenta. Witamy Panie Prezydencie.
Obama odwdzięczył się za ciepłe przyjęcie i zwrócił uwagę na historyczne znaczenie jego obecności na wystawie. – Jestem bardzo szczęśliwy, że Stany Zjednoczone są w tym roku Krajem Partnerskim. Jednocześnie jestem zaszczycony, że jestem pierwszym amerykańskim prezydentem, który odwiedza Targi Hanowerskie – powiedział Obama, który zaznaczył również fakt, że w tym roku Niemcy obchodzą 500 rocznicę wprowadzenia Bawarskiego Prawa Czystości piwa. – Chętnie wezmę udział w tych obchodach – dodał.
Głównym celem USA na tych targach jest podkreślenie swojej roli jako największego importera na świecie. Jednak podczas ceremonii otwarcia kraj ten zaprezentował jedne ze swoich najlepszych “towarów” eksportowych jeśli chodzi o kulturę. Członkowie Alvin Ailey American Dance Theater zaprezentowali taneczną interpretację muzyki gospel, natomiast artyści z broadwayowskiego musicalu „Wicked” wykonali utwory „For Good” and „Defying Gravity.”
W trakcie ceremonii miała także miejsce prezentacja, podczas której roboty pracowały i tańczyły razem z ludźmi, co miało związek z jednym z tematów tegorocznych targów – „Connected Industry”.
Barack Obama stwierdził, że początek ścisłej współpracy pomiędzy USA a Niemcami to koniec drugiej wojny światowej, czyli tylko dwa lata przed pierwszymi Targami Hanowerskimi. Od tamtej pory oba kraje są dla siebie strategicznymi partnerami ekonomicznymi i gospodarczymi.
– Jesteśmy gotowi, by jeszcze bardziej otworzyć się na handel z Niemcami, z Europą i całym światem – powiedział Obama. – Jako prezydent pracuję nad tym, by mój kraj nie stracił ducha innowacyjności.
Jako przykład tej innowacyjności, na targach zaprezentowano pojazd o napędzie elektrycznym, który w całości został wykonany w technologii druku 3D. – Angelo, może moglibyśmy się razem przejechać? – zażartował prezydent.
Obama dodał także, że Stany Zjednoczone są największym odbiorcą niemieckich towarów. – Musimy rozwijać tę owocną współpracę – powiedział.
Zarówno Barack Obama, jak i Angela Merkel wyrazili swoje poparcie dla negocjacji związanych z programem TTIP, które zdaniem amerykańskiego prezydenta powinny być zakończone w 2016 roku. – Nie możemy przepuścić takiej szansy. Stany Zjednoczone są gotowe podpisać porozumienie już w tym roku.
Przywódcy zgodnie podkreślili, że porozumienie TTIP wpłynie na zwiększenie zatrudnienia, bezpieczeństwa, podniesienie standardów związanych z ochroną środowiska, a także na rozwój handlu, dzięki zniesieniu wielu istniejących barier. Oboje są także świadomi, że w wielu krajach istnieje rzesza przeciwników tego paktu, którzy wyrażają swój sprzeciw organizując demonstracje, jak na przykład na ulicach Hanoweru dzień wcześniej.
– Rozwiązaniem nie jest wstrzymanie wymiany gospodarczej – mówił Obama. – Partnerstwo to doprowadzi do podniesienia standardów w handlu międzynarodowym, a nie do ich obniżenia.
W trakcie uroczystości otwarcia targów wręczono również nagrodę Hermes Award 2016 w dziedzinie innowacji. Wyróżnienie przyznano firmie Harting Gmbh za Modular Industrial Computer Architecture (MICA) – rozwiązanie pozwalające włączać stare systemy do sieci z pomocą małych komputerów.
Autor: Hannover Messe