Elektrotechnika, elektryka, teletechnika czy elektromobilność to tylko niektóre obszary prezentowane w ramach trzech dni Targów Elektrotechnika i towarzyszących im Targów Światło 2019. Między 13 a 15 marca w Warszawskim Centrum Expo XXI gościło ponad 13.000 osób zainteresowanych m.in. nowoczesnymi instalacjami elektrycznymi, energetycznymi, pojazdami z napędem elektromobilnym czy zagadnieniami budynkowych i przemysłowych systemów teletechnicznych oraz oświetleniem. W tym czasie, spotkało się również ponad 1.100 osób posiadających uprawnienia do projektowania i kierowania robotami instalacyjnymi w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, cieplnych oraz wentylacyjnych, a także przedstawicieli jednostek samorządowych i spółdzielni mieszkaniowych, aby wziąć udział w 16 specjalistycznych szkoleniach i warsztatach oraz zapoznać się z nowymi, często bardzo innowacyjnymi, produktami ponad 450 polskich i zagranicznych firm. Targi Elektrotechnika to również bardzo ważne miejsce prezentacji polskich wyrobów kontrahentom, którzy, co wykazała obecna edycja targów, coraz liczniej przyjeżdżają do Warszawy, nawet z odległych stron świata, aby nawiązać kontakty z polskimi producentami.
Specjalistyczne źródło wiedzy
Targi Elektrotechnika stawiają na szeroką ofertę szkoleniowo-ekspozycyjną, gdzie specjaliści i producenci mają okazję do nabycia kompleksowej wiedzy podczas wykładów, poznania najnowszych rozwiązań technologicznych, a także do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych form współpracy. W programie tegorocznej edycji szkoleń znalazły się tematy związane z ochroną przeciwporażeniową w stacjach energetycznych zasilających sieci niskiego napięcia, ochroną sieci i instalacji WN, SN i nn, a także OZE, zabezpieczeniem przeciwpożarowym budynków czy też projektowaniem instalacji elektrycznych i elektroenergetycznych skierowane do projektantów i inspektorów nadzoru. W ramach wykładów uczestnicy mogli również dowiedzieć się, w jaki sposób gospodarować energią w zakładach przemysłowych, aby uzyskać od 20 do nawet 50 % oszczędności energii. Na przykładzie zrealizowanych modernizacji i case study wybranych projektów zostały przedstawione kwestie kontroli instalacji odbiorczych i zabezpieczeń obwodów elektrycznych i energetycznych, jak również budynkowej instalacji i infrastruktury teletechnicznej.
Program dla szkół
Oferta edukacyjna targów została skierowana nie tylko do już aktywnie działających zawodowo specjalistów, ale również do uczniów, którzy dopiero zdobywają wykształcenie w tym zakresie. Podczas wykładów organizowanych w ramach wydarzenia dla szkół i techników udział wzięło blisko 600 uczniów z całej Polski.
– Istotnym dla programu szkoleń organizowanych w ramach wydarzenia jest również skierowanie go do osób, które są dopiero w trakcie edukacji w tym zakresie. Podczas tegorocznej edycji został stworzony wspólnie ze Stowarzyszeniem Teletechników Polskich XXI i Polską Izbą Radiodyfuzji Cyfrowej cykl szkoleń skierowanych do uczniów i przyszłych specjalistów branży elektrycznej i teletechnicznej. Mieli oni okazję do zapoznania się
z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, a także wzięcia udziału w praktycznych warsztatach – tłumaczy Marek Orłowski, organizator Targów Elektrotechnika 2019.
Warsztaty pozwoliły uczniom opanować umiejętności z zakresu nowoczesnych systemów telekomunikacyjnych. Uczniowie podczas zajęć zapoznali się m.in.: z zagadnieniami dotyczącymi sieci światłowodowych, instalacji anten telewizji naziemnej i satelitarnej, zasadami budowy i projektowania multiswitchowych systemów dystrybucji sygnałów TV-SAT.
Osobowość roku 2018
Otwarcie Targów Elektrotechnika połączone było z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród w Konkursie Osobowość roku 2018, którego celem jest promocja osób mających istotny wkład w rozwój i propagowanie nowych rozwiązań z zakresu elektrotechniki, elektroenergetyki, teletechniki i oświetlenia w Polsce. Wśród nominowanych do nagrody w trzech kategoriach: nauka, gospodarka i biznes, znalazły się osoby, które swoją działalnością wdrażają istotne rozwiązania techniczne, organizacyjne, jak i systemowe, mogą być wzorem dla całego środowiska.
– Podczas oceny kandydatów na Osobowość roku 2018 braliśmy pod uwagę osiągnięcia
w pracy zawodowej, badaniach naukowych, działalności gospodarczej czy zgłoszenia patentowe oraz otrzymane nagrody i wyróżnienia. Ważnym jest, jaki wpływ ma działalność tej osoby na rozwój danej organizacji czy sektora, a także m.in.: na procesy decyzyjne, opiniotwórcze czy legislacyjne. Ocenialiśmy działania w zakresie pracy zespołów badawczych, wdrożenia nowych innowacyjnych produktów i rozwiązań oraz ich znaczenia dla polskiej gospodarki – tłumaczy Marek Orłowski, organizator Targów Elektrotechnika.
W kategorii nauka tytułem Osobowości Roku 2018 został uhonorowany prof. Marcin Hołub
z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który oprócz bardzo aktywnej działalności naukowej dodatkowo wspiera młodzież działającą w SEP pomagając w przygotowaniach prezentacji na Sympozjum „Młodzi. Technika. Przemysł”, a także na Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka.
W kategorii gospodarka tytułem Osobowości Roku 2018 uhonorowano Tomasza Kaczora, współzałożyciela firmy TM Technologie, który może być przykładem przedsiębiorcy, który pokazał, że produkując w Polsce można nie tylko dorównać ale i prześcignąć największych graczy, osiągnąć sukces na miarę europejską.
W kategorii otoczenie biznesu tytułem Osobowości Roku 2018 została uhonorowana pani Krystyna Rasłan-Kuhn, która jest ekspertem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz ekspertem międzynarodowym w organizacjach działających na rzecz ułatwień dostępu do mediów i multimediów dla osób niepełnosprawnych. Znana w środowisku ze swego zaangażowania w implementację i popularyzację radiofonii i telewizji cyfrowej jest niekwestionowanym autorytetem w branży.
Samorządy w obliczu elektromobilności
Podczas Targów Elektrotechnika została zorganizowana także pierwsza edycja Strefy Elektromobilności. W ramach niej inżynierowie i wykładowcy szkół wyższych, przedstawiciele instytutów branżowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele firm produkujących oświetlenie drogowe mieli okazję uczestniczyć w dwudniowej sesji panelowej poświęconej zagadnieniom z zakresu elektromobilności
i oświetlenia w nowoczesnym mieście. Tematyką strefy były m.in.: kwestie związane z planowaniem inwestycji oświetleniowej w zgodzie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych czy modernizacją miast i gmin na potrzeby wprowadzenia sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Pierwszego dnia panelu specjaliści poruszyli zagadnienia związane m.in.: z inteligentnymi rozwiązaniami i systemami zarządzania oświetleniem drogowym. W drugim dniu zaś skupili się na kwestiach związanych z elektromobilnością w polskich miastach. Przeanalizowano prawno-techniczne aspekty lokalnych planów elektromobilności, perspektywy komercjalizacji usług ładowania, a także możliwości wykorzystania instalacji oświetlenia drogowego jako „źródła ładowania” dla samochodów elektrycznych.
Nagrody dla innowacyjności
W ramach Targów zostały przyznane również nagrody z zakresu elektromobilności, które odpowiadały trzem kategoriom: za najlepszą inwestycję elektromobilną, za najlepszy produkt elektromobilny pokazywany na Targach i za najlepszą strategię elektromobilną w 2018 roku.
– Wśród wyróżnionych projektów nagrodę za najlepszy produkt elektromobilny otrzymał montowany naściennie system ładowania samochodów elektrycznych od firmy Ensto Pol, natomiast w kategorii na najlepszą strategię elektromobilną, w kategorii jednostek państwowej, administracji publicznej nagrodzono projekt rozwojowy Lasów Państwowych „Las Energii”. W trzeciej kategorii na najlepszą inwestycję elektromobilną został wyróżniony m.in. Wrocław za projekt wypożyczalni samochodów miejskich Vozilla – mówi Jerzy Orłowski, organizator Strefy Elektromobilności
Pełna informacja o zwycięzcach konkursu Elektromobilność 2018 znajduje się na stronie www.elektroinstalacje.pl