Po pięciu intensywnych dniach i wizytach rzesz zwiedzających, Targi Hanowerskie dobiegły końca. Tegoroczna edycja wiodących targów technologii przemysłowych odbije się echem na całym świecie – dzięki wyborowi tematu „Integrated Industry – Dicover Solutions” i obecności USA jako oficjalnego partnera Targów.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, zakładając okulary VR, wyciągnęła rękę w przestrzeni cyfrowej, a prezydent USA Barack Obama w odpowiedzi uścisnął jej dłoń w realnym świecie. To będzie niewątpliwie jeden z najbardziej pamiętnych widoków z Targów Hanowerskich 2016, obrazujący również bliskie partnerstwo obu państw na drodze do Przemysłu 4.0.
– Targi hanowerskie pokazały, że Stany Zjednoczone i Niemcy są równoprawnymi partnerami, dążącymi do świata zdigitalizowanej produkcji i energii – powiedział dr Jochen Köckler, członek zarządu Deutsche Messe, organizatora targów. – Jeśli chcemy integrować produkty, maszyny, przedsiębiorstwa przemysłowe i ludzi w różnych krajach i na różnych kontynentach, musimy opracować powszechnie stosowane i uznawane technologie i standardy. Tutaj, na Targach Hanowerskich 2016, USA i Niemcy – wraz z innymi czołowymi krajami uprzemysłowionymi – rozpoczęły dialog niezbędny, aby tak się stało.
Nawet krótkie spojrzenie na zatłoczone hale wystawowe na Hannover Messe 2016 wyraźnie pokazuje, że było to właściwie miejsce do realizacji takiego celu. Żadne inne targi nie prezentowały tak wielu mających rzeczywiste zastosowanie aplikacji i inteligentnych technologii dla przemysłu, sprawiając tym samym, że można tutaj było niemal namacalnie doświadczyć koncepcji Przemysłu 4.0.
Prezentowane na targach rozwiązania zaczynały się od modernizacji pojedynczych maszyn, a kończyły na pełnej integracji linii produkcyjnej, wraz ze zbieraniem i analizą danych w chmurze. – To przełom dla Przemysłu 4.0 – powiedział Köckler. – Kolejnym krokiem jest faza komercjalizacji. Technologia jest gotowa do użycia i czeka, aby wkroczyć do hal fabrycznych.
Rekordowa liczba zwiedzających z całego świata
Tegoroczna edycja Targów Hanowerskich przyciągnęła ponad 190 tysięcy gości (dla porównania – w 2014 pojawiło się 175 tys. zwiedzających), zainteresowanych przyszłą modernizacją produkcji i zarządzania oraz inwestowaniem w najwyższej klasy technologię. Ponad 50 tysięcy gości przyjechało z zagranicy – to więcej o około 25 proc. w stosunku do 2014 roku. Liczba uczestników z USA i Chin pobiła dotychczasowe rekordy. – Około 5 tysięcy amerykańskich gości, którzy przyjechali w poszukiwaniu nowych technologii dla swoich zakładów produkcyjnych i systemów energetycznych, na pewno znalazło rozwiązania dla siebie właśnie tu, w Hanowerze, nawiązując wiele cennych kontaktów i zyskując nowych partnerów – zauważył Köckler. Na szczycie rankingu zwiedzających znalazło się 6 tysięcy gości z Chińskiej Republiki Ludowej – ustępowali liczebnością jedynie zwiedzającym z Niemiec. Według statystyk gości z Europy (poza Niemcami) było w sumie 30 tysięcy.
Według Köcklera: – Targi Hanowerskie potwierdzają swój status jako globalnego „gorącego punktu” dla Przemysłu 4.0. To tutaj mają premierę, prezentowane szerokiej publiczności, najnowsze technologie i innowacje. Firmy i ludzie związani z przemysłem z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii i UE spotkali się tu, w Hanowerze, aby wybrać się we wspólną podróż w cyfrową przyszłość. Doskonałym przykładem było forum „Industrie 4.0 Meets the Industrial Internet”, które przyciągnęło ponad 8 tysięcy uczestników, chcących nadążać za najnowszymi technologiami, standardami i modelami biznesowymi dla zintegrowanego przemysłu.
Rozwiązania energetyczne przyszłości
Drugim motywem przewodnim tegorocznych targów było hasło „Integrated Energy – System Energy of the Future” („Zintegrowana Energia – Systemy Energetyczne Przyszłości”). Pokazano tu cały łańcuch dostaw w przemyśle energetycznym – od wytworzenia energii, poprzez jej przesyłanie, dystrybucję i magazynowanie aż po alternatywne rozwiązania w zakresie mobilności. Te zagadnienia zostały zaprezentowane na specjalnej wystawie „Integrated Energy Plaza”, gdzie pokazano unikalny, interaktywny model całkowicie regenerowalnego układu energetycznego. – HANNOVER MESSE są jedynymi targami na świecie, które mogą w pełni zaprezentować zagadnienia związane z systemami energetycznymi. Ta część wystawowa będzie powiększana w kolejnych edycjach wydarzenia – powiedział Köckler.
Wydarzenie poświęcone zaopatrzeniu przemysłu (The Industral Supply show) potwierdziło też, że Przemysł 4.0 to już rutynowe zapotrzebowanie dla dzisiejszych przemysłowych dostawców. Kluczowymi zaganieniami tego wydarzenia były również nowe materiały i lekkie konstrukcje. Zwiedzający mogli się zapoznać z wieloma projektowymi ideami oraz komponentami lekkich konstrukcji wykonanymi z plastiku, kompozytów albo stali.
Inwestycje w start-upy przemysłowe
„Young Tech Enterprises”, nowa sekcja na Targach Hanowerskich, pokazała, że w przemyśle powstaje wiele start-upów, niekoniecznie z zakresu IT. Takie start-upy, związane z inżynierią, są narażone na większe ryzyko w porównaniu ze start-upami IT. – Potrzebne są lata rozwoju i wysokie inwestycje – powiedział Köckler. – Ten nowy sektor zapewnił młodym przedsiębiorcom szansę na nawiązanie nowych kontaktów z potencjalnymi inwestorami, klientami i partnerami.
Politycy na Targach Hanowerskich
Nigdy wcześniej na targach nie pojawiło się tak wielu polityków i przedstawicieli kadry zarządzającej najwyższego szczebla z wiodących grup przemysłowych. Razem z prezydentem USA Barackiem Obamą przyjechało trzech ministrów, w tym Sekretarz Handlu Penny Pritzker, który przebywał na targach aż do środy, kiedy to prowadził spotkania. Na tegorocznej edycji targów było pięcioro najważniejszych komisarzy UE: wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič (Energia), Günther Oettinger (Gospodarka Cyfrowa), Elżbieta Bieńkowska (Przemysł), Cecilia Malmström (Handel) i Carlos Moedas (Badania). Komisarz Oettinger powiedział na targach: – Hannover Messe są nie tylko wiodącymi na świecie targami przemysłowymi, ale podjęły też rolę pioniera w cyfryzacji przemysłu. Dla Komisji Europejskiej stały się kluczową platformą wymiany informacji i pomysłów, i miejscem debaty o przyszłości europejskiego przemysłu.
Następna edycja Targów Hanowerskich zaplanowana jest na 24-28 kwietnia 2017, a w roli oficjalnego kraju partnerskiego targów wystąpi Polska.