Tłumy w alejkach targowych, inspirujące debaty, hałas pracujących maszyn i pokazy nowych technologii, ale także radość laureatów z targowych nagród – tak można podsumować pełen emocji pierwszy dzień targów ITM INDUSTRY EUROPE.
– Dobrze obserwować targi, które są pełne życia, wystawców i zwiedzających. Pandemia a później agresja Rosji na Ukrainę wywołały zwątpienie w sens istnienia targów. Dzisiejsze wydarzenie, na którym spodziewamy się 18 tysięcy zwiedzających z 52 krajów , wydarzenie, na którym siedmiuset wystawców przygotowało wyjątkową ofertę nowoczesnych technologii, nowoczesnych maszyn i rozwiązań dla szeroko pojętego przemysłu, dowodzi, że bezpośrednie spotkania mają sens, że są pełne inspiracji. Cieszymy się, że jest tylu przedstawicieli nauki bo właśnie nauka, innowacje i transfer technologii to trzy główne hasła przewodnie targów ITM INDUSTRY EUROPE. Przez najbliższe dni na Kongresie Industry Next, który organizujemy po raz trzeci będziemy mówić o transformacji przemysłowej, niezbędnej do jej rozwoju– mówił podczas inauguracji targów Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP. Nie ma postępu technologicznego bez współpracy na linii: przemysł-świat nauki.
Tego zdania był także obecny na targach Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.
– Cieszę się, że kluczowe uczelnie techniczne przyjęły zaproszenie na targi bo bez synergii nauki i przemysłu nie ma właściwego rozwoju –podkreślał prezydent Solarski.
Dokąd zmierza świat?
Pierwszego dnia targów rozpoczął się także Kongres Industry Next, innowacyjny projekt promujący globalny rozwój przemysłu 4.0. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane w 2021 r. przez zespół targów ITM INDUSTRY EUROPE oraz Grupę MTP. Kongres stał się miejscem prezentacji rozwiązań ery cyfrowej oraz pierwszą platformą dyskusji nad narzędziami wspierającymi przemysł mierzący się z aktualną rzeczywistością. W tym roku odbywa się pod hasłem: Świat przemysłu w czasach transformacji. Wykład otwierający pt.: „Już nie twórca a stwórca” wygłosił dr Maciej Kawecki, popularyzator technologiczny, dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Digital EU Ambassador, prezes Instytutu Lema. W swojej działalności stawia na człowieka, który rozumie, że technologia to tylko i aż narzędzie w jego rękach, umożliwiające pozytywną zmianę świata.
– Co będzie dalej? Świat zmiennych wartości wyłącza możliwość przewidywania trendów. To co jest stałe i to co z nami istnieje tysiące lat to są kryzysy. Zmierzamy w kierunku omnipotencji sztucznej inteligencji. Zamykamy w jednym miejscu wszystko to co jesteśmy w stanie zdigitalizować. Już teraz kiedy pytamy uczniów z jakich źródeł informacji korzystają to 8 na 10 uczniów mówi: chat GPD. Jestem przekonany, że robotyzacja i sztuczna inteligencja unicestwią znaczną część zawodów.
Jednak to co jest istotne z punktu widzenia przemysłu robotycznego to jest integracja robotyki i sztucznej inteligencji. To najbardziej rewolucyjny obszar tego sektora– dowodził w swoim wystąpieniu Maciej Kawecki.
W blasku nagród
Sukcesy biznesowe to także innowacyjne produkty. Podczas ceremonii otwarcia targów wręczono statuetki laureatom Nagrody Złoty Medal MTP. Wręczono piętnaście złotych medali. Najlepszymi produktami targów ITM INDUSTRY EUROPE okazały się: Automat tokarski wzdłużny CNC SD-26 (RANDS Ryżewscy Spółka komandytowa – zgłaszający, STAR MICRONICS AG – producent), Drabina mechatroniczna (METALKAS SA – zgłaszający i producent), ENKi System (GG TECH POLSKA Sp. z o.o. Sp. K. – zgłaszający i producent), Głowica 3D 3 GEN (Ajan Polska – zgłaszający, Ajan Elektronic Serwis SAN – producent), Głowica FSW (TECHNIKA SPAWALNICZA Sp. z o.o. – zgłaszający, Stirweld – producent), IPOsystem (UIBS Teamwork Skowron Fiegler sp. k. – zgłaszający i producent), Laser Regius 3015 AJ 6KW (AMADA Sp. z o.o. – zgłaszający i producent), Laserowykrawarka TruMatic 6000 (K05) rezonator CO2 TruFlow 2700 W (TRUMPF POLSKA Spółka z o.o. Sp.k. – zgłaszający i producent), Linea przemysłowa (TENTE Sp. z o.o. – zgłaszający i producent), Microset VIO 20|50 linear (HAIMER GmbH – zgłaszający i producent), Pionowe centrum obróbkowe M2 (DMG MORI Polska Sp. z o.o. – zgłaszający, FAMOT Pleszew Sp. z o.o. – producent), Tokarka sterowana numerycznie T1 (DMG MORI Polska Sp. z o.o. – zgłaszający, FAMOT Pleszew Sp. z o.o. – producent), Wycinarka laserowa TruLaser 5030 fiber (L76) z rezonatorem TruDisk 24001 W (TRUMPF POLSKA Spółka z o.o. Sp.k. – zgłaszający i producent).
Dwa Złote Medale zostały także wręczone przedstawicielom targów MODERNLOG. Najlepsze okazały się: Intuicyjny Asystent Kompletacji (KARDEX POLSKA Sp. z o.o. – zgłaszający i producent) oraz Platforma Synaptic (Instytut Studiów Programistycznych S.A. – zgłaszający i producent).
Nagroda Złoty Medal Wybór Konsumentów trafiła do rąk firmy AJAN POLSKA.
Z kolei wystawcy, którzy wykazali się szczególną wizją aranżacji swojej przestrzeni wystawienniczej otrzymali statuetkę Acanthus Aureus. Nagroda Przyznawana przez Grupę MTP nagroda ma na celu dowartościowanie najlepszych rozwiązań architektonicznych i graficznych, które sprzyjają bezpośredniej komunikacji z klientem i podkreślają pozytywny wizerunek firmy, wystawiającej swoją ofertę na targach. Statuetką Złotego Akanta nagradzane są stoiska najlepiej zaprojektowane i przygotowane do realizacji strategii marketingowej firmy podczas targów. Niezwykle ważnym atutem nagrody jest również to, że przyznawana jest ona przez Kapitułę, w skład której wchodzą wybitni eksperci z zakresu designu, marketingu i wystawiennictwa targowego. W tym roku otrzymali je:
DMG MORI Polska Sp. z o.o., RoTec POLSKA SCHENCK RoTec GmbH, Schwaebische Werkzeugmaschinen Polska Sp. z o.o., DEMATEC POLSKA Sp. z o.o., MAZAK – YAMAZAKI MAZAK CENTRAL EUROPE Sp. z o.o. Oddział w Polsce, HSG LASER CO.,LTD., SIEĆ BADAWCZA ŁUKASIEWICZ, TRUMPF POLSKA Sp. z o.o. Sp.k., JET SYSTEM Sp. z o.o. Sp.k., EROWA TECHNOLOGY Sp. z o.o. a także wystawcy MODERNLOG: KARDEX POLSKA Sp. z o.o., SEALED AIR POLSKA Sp. z o.o., NEWLAND EUROPE B.V.
Kolejne targowe dni przed nami
W pierwszym dniu targów odbyło się także XVI FORUM INŻYNIERSKIE – IX DZIEŃ MECHANIKA, które towarzyszy targom przemysłowym już od dwudziestu lat. Kontynuacja organizacji Forum w Poznaniu niewątpliwie podnosi rangę wydarzenia jakim są ITM INDUSTRY EUROPE, ale też jest okazją do spotkania znamienitego grona naukowców, ekspertów i wizjonerów, którzy z pasją i zaangażowaniem kreują nowoczesne rozwiązania i technologie dla tego sektora.
Organizatorzy Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich dbają o sukcesywne zacieśnianie więzi między ośrodkami naukowymi i badawczymi a przemysłem. W pierwszym dniu targów naukowcy debatowali na temat uwarunkowań twórczości technicznej i możliwości wdrażania jej rezultatów do gospodarki. Dziś jednak liczy się nie tylko implementacja nowoczesnych rozwiązań, ale także dbałość o bezpieczeństwo ich wykorzystania. Dlatego ważnym punktem programu Forum było odnowienie listu intencyjnego dotyczącego Programu Bezpieczne Praktyki i Środowisko.
– Od lat prezentujemy na tym Forum innowacje, dociekamy jak są wdrażane, ale też jakie bariery przed nimi są stawiane. Dziś pokazujemy młodych twórców i pokazać z jakimi problemami się mierzą by realizować swoje badania– mówiła podczas Forum Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Zarządu Głównego FSNT-NOT.
Targi ITM INDUSTRY EUROPE potrwają do 2.06.2023 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie można zwiedzić ekspozycję: targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Salon Bezpieczeństwa Pracy w Przemyśle.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć: https://itm-europe.pl/pl/multimedia/
Program wydarzeń: https://itm-europe.pl/pl/program-wydarzen/