Technologia Trizact™ – perfekcyjne wykańczanie powierzchni

Trizact™ jest jedną z najnowszych, opatentowaną technologią firmy 3M stosowaną w końcowym etapie procesu wykańczania elementów precyzyjnych oraz przygotowania powierzchni do polerowania. Podstawą tego rozwiązania są unikalne struktury uformowane w kształt piramid, zawierające w swojej objętości liczne warstwy ziaren ściernych. Technologia ta zapewnia równomiernie gładkie i powtarzalne wykończenie oraz redukcje zużycia środków polerskich przyspieszając jednocześnie proces obróbki detali.

3M jest światowym liderem w zakresie rozlicznych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ściernych. Technologia  – Trizact™, to unikalny materiał ścierny o strukturze złożonej z tysięcy mikroskopijnych, trójwymiarowych piramid.

Piramidki wytwarzane są podczas opracowanego i opatentowanego przez 3M procesu mikroreplikacji. Zbudowane są z wielu warstw precyzyjnie frakcjonowanych i ułożonych ziaren ściernych. W trakcie pracy piramidki ulegają stopniowemu zużyciu, eksponując coraz to nowe, ostre ziarna, aż do podstawy piramidy. Tradycyjny materiał ścierny, składa się z niejednolicie rozłożonej pojedynczej warstwy ziarna ściernego, co w rezultacie prowadzi do nierównomiernego wykończenia powierzchni i szybkiego zużycia materiału ściernego. W Trizact™ struktura piramid i dokładne ułożenie ziaren ściernych przypadających na jednostkę powierzchni zapewnia wolniejsze zużycie zachowując tym samym zakładaną, powtarzalną zdolność skrawania. Dzięki swej unikalnej strukturze materiał ten nie zapycha się i generuje minimalne ilości ciepła umożliwiając wydajną obróbkę różnych rodzajów materiałów : szkła, stali nierdzewnych, tytanu i innych metali i stopów.

– Zdecydowanie dłuższa żywotność Trizact™, to nie tylko oszczędność czasu, ale i materiałów, a także zwiększony komfort pracy. Potrzeba wywierania mniejszego nacisku na wykańczane elementy znacznie (Trizact pozwala na efektywną pracę przy mniejszym nacisku co znacznie…) zmniejsza zmęczenie pracownika i poprawia jego wydajność – zapewnia Kamil Babski – Technical Service Engineer z firmy 3M Poland.

Materiał ścierny Trizact™ stosowany jest najczęściej w formie pasów bezkońcowych przeznaczonych do obróbki wykańczającej. Bardzo wysoka wydajność zwłaszcza przy obróbce twardszych stopów : kobaltu, niklu, chromu, tytanu, stali nierdzewnych, oznacza że jeden pas z materiałem Trizact™ może zastąpić wiele pasów z tradycyjnym nasypem ściernym.