EM 480D – Miernik rezystancji uziemienia

EM480D to nowy ekonomiczny miernik rezystancji uziemienia marki EnergyLab. Jest to dobrej jakości przyrząd służący do pomiarów rezystancji uziemienia metodą 3- i 2- przewodową uziomów stosowanych w systemach energetycznych i elektrycznych, transformatorów, obwodów ochronnych maszyn i urządzeń elektrycznych, budynków i itp.

Przyrząd mierzy też napięcie do 200V/40~400Hz; funkcja ta służy do pomiaru napięcia zakłóceń w mierzonej instalacji uziomowej.

Pomiar rezystancji uziemienia prowadzony jest na zakresach 20/200/2000Ω z max rozdzielczością 0,01Ω.

Prąd testu wynoszący tylko 2mA AC pozwala na wykonywanie pomiarów bez powodowania wyzwalania zabezpieczeń różnicowo-prądowych (RCD) znajdujących się w instalacji badanego budynku. Ponadto monitorowana jest poprawność pomiarów, sygnalizowana zmianą koloru LED (zielony/czerwony).

Przyrząd posiada wysoki stopień ochrony wejść na przeciążenie: do 380V pomiędzy dowolnymi terminalami.

Pomiar po chwilowym wciśnięciu przycisku TEST trwa około 30s lub dowolnie długo po uruchomieniu blokady. Ponadto miernik posiada  funkcję DATA-HOLD.

Urządzenie wyposażone jest w duży i czytelny wyświetlacz LCD (3 ½ cyfry) z podświetlanym tłem.

Stosunkowo niewielkie wymiary (168x110x62 [mm]) i masa niewiele ponad pół kilograma (592g) sprawiają, że EM480D jest miernikiem poręcznym i nie sprawiającym problemów przy transporcie i przenoszeniu.

Przyrząd wyłącza się automatycznie po 15 min bezczynności. Dostarczany jest w komplecie z pokrowcem na przyrząd i wszystkie akcesoria, odpowiednimi przewodami i sondami pomocniczymi, instrukcją obsługi i bateriami (6xAAA, LR06).

Na koniec warto podkreślić, że to stosunkowo niedrogie i proste w obsłudze urządzenie podczas badań porównawczych nie ustępowało bardziej zaawansowanym konkurentom, zarówno jeśli chodzi o dokładność pomiaru oraz wygodę obsługi.   

Importerem i dystrybutorem aparatury pomiarowej EnergyLab jest firma Biall Sp. z o.o. z Gdańska.