Publikacja ujmuje całościowo problemy ochrony powietrza, począwszy od:
-
- powstawania zanieczyszczeń, przez:
- technologie ograniczania ich emisji,
- projektowanie i modelowanie urządzeń ograniczających emisję,
- modelowanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu.
Książkę polecamy studentom uczelni technicznych, uniwersyteckich i rolniczych, uczących się na kierunkach: Inżynieria środowiska, Ochrona środowiska i pokrewne. Przyda się również studentom politechnik na wydziałach inżynierii chemicznej i procesowej.
W zamyśle autorów publikacja stanowić będzie również pomoc dla inżynierów zajmujących się zagadnieniami ochrony czystości powietrza oraz specjalistów z zakresu ochrony środowiska w przemyśle oraz administracji.
Zgodnie z jednym z opublikowanych dokumentów Ministerstwa Środowiska: „Powietrze jest jednym z elementów środowiska, którego ochrona należy do priorytetowych kierunków polityki państwa. (…) Pomimo stałej poprawy jakości powietrza w Polsce, istotnym problemem nadal pozostają:
- w sezonie zimowym: przekraczające normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzopirenu,
- w sezonie letnim – zbyt wysokie stężenia ozonu troposferycznego.”
Najważniejszą zaletą niniejszej książki jest całościowe omówienie problemów ochrony powietrza, począwszy od:
-
- powstawania zanieczyszczeń, przez:
- technologie ograniczania ich emisji,
- projektowanie i modelowanie urządzeń ograniczających emisję,
- modelowanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu.
Publikacja ta dedykowana jest wszystkim tym, którym bliska jest tematyka:
- ochrony środowiska,
- ograniczania skażenia powietrza,
- zrównoważonego rozwoju naszego kraju i Europy.
Informacja o autorze/ redaktorze:
dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński
profesor ndzw. Politechniki Łódzkiej,
Kierownik Zakładu Technik Inżynierii Środowiska
Z wykształcenia jest specjalistą w zakresie inżynierii środowiska oraz inżynierii reakcji chemicznych, w szczególności w zakresie oczyszczania gazów odlotowych powstających w procesach spalania.
Jest pełnomocnikiem Rektora Politechniki Łódzkiej ds. wdrażania zrównoważonego rozwoju oraz ds. gospodarki odpadami na uczelni. W aktualnej kadencji (2016-2020) jest Prodziekanem ds. Studenckich i Promocji Wydziału.Jest autorem 4 monografii, 62 rozdziałów w monografiach, 99 publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, blisko 300 wystąpień (referatów i posterów) na konferencjach naukowych oraz 11 patentów i 3 zgłoszeń patentowych oraz 2 Polskich Norm. Zajmuje się zagadnieniami ochrony powietrza (oczyszczanie gazów odlotowych, rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w atmosferze, zarządzanie ochroną powietrza), gospodarki odpadami (termiczne przekształcanie odpadów, plany gospodarki odpadami, paliwa alternatywne) oraz bezpieczeństwa i higieny pracy (prowadzi wykłady w tym zakresie dla studentów Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi), a także zrównoważonego rozwoju.
Prof. dr hab. inż. Roman Zarzycki
profesor Politechniki Łódzkiej
Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska
Autorytet w zakresie inżynierii procesowej oraz inżynierii środowiska, Twórca studiów „Inżynieria środowiska” na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Łódzkiej, Autor licznych ekspertyz środowiskowych dla przemysłu, Propagator ekologicznego spojrzenia na świat, społecznik, Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Odrodzenia Polski.
Źródło: PWN