TOOLEX – niezawodne narzędzie w biznesie

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX to jedne z wiodących wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. Równolegle z ich 12. edycją odbyły się Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo. Tegoroczną tematykę targów dopełnili również wystawcy Salonów: Automatyzacji dla Automotive – TOOLEX dla Automotive oraz Łożysk i Elementów Napędowych – Przemysł
w Ruchu
.

Wystawcy potwierdzają, że TOOLEX to doskonałe narzędzie biznesowego sukcesu – to tutaj zawierają liczne transakcje, nawiązują nowe kontakty biznesowe i podtrzymują dotychczasowe relacje ze stałymi kontrahentami. To najważniejsze wydarzenie dla branży o randze europejskiej w sezonie jesiennym, w którym nie sposób nie uczestniczyć. Targi TOOLEX sukcesywnie wyznaczają trendy – towarzyszą im bowiem liczne prezentacje nowości i premier na polskim rynku.

TOOLEX – OILexpo w liczbach

  • 528 wystawców z 13 krajów
  • blisko 600 reprezentowanych marek
  • 450 maszyn w ruchu
  • 15 000 m2 ekspozycji targowej
  • ponad 10 000 zwiedzających
  • kilkadziesiąt nowości i premier

Mierzalny sukces

12. edycja TOOLEX zgromadziła imponującą liczbę wystawców i marek. Liderzy rynku, wartościowe spotkania merytoryczne oraz zwiedzający, poszukujący nowych opcji zakupowych – to od lat najważniejsze czynniki wpływające na sukces oraz nieustający rozwój targów. Firmy prezentujące swoją ofertę wykorzystały powierzchnię 15 000m2, dostępną w dwóch pawilonach Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Silesia. W porównaniu do pierwszych targów w 2008 r. liczba wystawców prezentujących swoje rozwiązania wzrosła blisko 5-krotnie, natomiast liczba klientów odwiedzających ich stoiska ponad 3-krotnie. Nic dziwnego, skoro specjaliści z branży uznają wizytę na targach TOOLEX za obligatoryjną. Wystawę odwiedziło ponad 10 tys. zwiedzających.

Wśród nich blisko 50% to kadra zarządzająca: prezesi i kierownicy firm. Technologowie stanowią natomiast 15%. Targi licznie odwiedzają również operatorzy CNC, programiści, kontrolerzy jakości i technicy utrzymania ruchu. TOOLEX gości nie tylko przedstawicieli handlowych, którzy właśnie w Sosnowcu zawierają nowe kontrakty, ale również pracowników produkcji, zainteresowanych nowinkami rynkowymi. Aż 54% zwiedzających związanych jest z produkcją i dystrybucją urządzeń do obróbki i cięcia metalu, 10% z branżą metalową, a 9% z narzędziową. Stoiska Wystawców wzbudzają zainteresowanie również przedstawicieli sektora automotive i usługowego, a także branży olejowej, chłodziw i cieczy technologicznych. Negocjacje i spotkania z przedstawicielami sektora górniczego i lotniczego, choć mniej liczne, były równie owocne. Targi odwiedzają zarówno klienci z Polski, jak i z zagranicy. Ich dynamiczny rozwój sprawia, że TOOLEX jest mocną marką, szeroko rozpoznawalną na targowej mapie Europy.

Liderzy rynku

TOOLEX to przede wszystkim dynamiczna prezentacja blisko 500 maszyn w ruchu! W specjalnie przygotowanych strefach dynamicznych swoich stoisk liderzy rynku prezentowali jednak nie tylko obrabiarki, urządzenia technologiczne czy urządzenia do obróbki na gorąco, ale również narzędzia do obróbki,  narzędzia i przyrządy pomiarowe, niekonwencjonalne metody obróbki, systemy CAM/CAD oraz oprogramowanie CNC, chłodziwa i środki smarne, wyposażenie i rozwiązania warsztatowe, usługi i wsparcie dla projektów, remonty i modernizacje obrabiarek, a także ogólne usługi obróbcze.  Po raz kolejny na targach pojawili się liderzy branży i blisko 600 światowych marek, m.in.: ABPLANALP, AJAN, APX TECHNOLOGIE, AWA, CAMDIVISION, CORMAK, DEMATEC, DIG ŚWITAŁA, DMG MORI, EMUGE FRANKEN TECHNIK, FANUC, GF MACHINING SOLUTIONS, HTM, HURCO, METAL TEAM, MITSUBISCHI ELECTRIC, MTI, NS TOOLS, PAX, SANDVIK, SCHUNK, STIGAL, SUMITOMO ELECTRIC HARTMETALL, TRIMILL, WBM, VOLLMER oraz wielu przedstawicieli polskiego przemysłu obróbczego, m.in.:  AFM DEFUM, AVIA, JANUS, FANAR, TBI, PAFANA.

Więcej niż targi

TOOLEX to nie tylko wystawa eksponatów i rozwiązań, ale i atrakcyjny program, na który składają się liczne spotkania poświęcone między innymi obróbce metalu, problematyce smarowania czy wizualizacji procesów. Podczas jubileuszowego XXXX Środowiskowego Seminarium Tribologów, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Tribologiczne oraz Katedrę Eksploatacji Pojazdów Samochodowych Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, uczestnicy mogli zapoznać się z problematyką smarowania w transporcie szynowym. Coroczne spotkanie z firmą SANDVIK cieszyło się również ogromnym zainteresowaniem, podobnie jak seminarium dot. indukcyjnej obróbki cieplnej w procesach technologicznych, organizowane przez Politechnikę Śląską, Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii, ELKON sp. z o.o., czy spotkanie organizowane przez Pawła Ziobro, ZPT, dotyczące zastosowania innowacyjnych technologii i metod badawczych w kompleksowej optymalizacji procesu obróbki skrawaniem.

Targom towarzyszyło również jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń branżowych w kraju: „Starcie Szlifierzy” firmy 3M, czyli zawody w szlifowaniu, które powstały z myślą o tej grupie zawodowej. Iskry posypały się podczas rozgrywek, w których udział wzięło 100 uczestników! Starciu towarzyszył wykład prowadzony przez Główny Instytut Górnictwa i 3M: „Normy bezpieczeństwa, pomiary i zapobieganie czynnikom szkodliwym w procesach produkcyjnych. W strefie 3M zagościł natomiast zespół ALL SOUNDS ALLOWED, który przygotował muzyczne show na szlifierkach kątowych.

Medale i nagrodzeni

Prestiżowy Konkurs o Medal Expo Silesia dla najlepszego produktu prezentowanego podczas targów cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się na wieczornej gali dla Wystawców. Do opisu każdego ze zgłoszonych produktów bez wahania można użyć słów: innowacyjny, nowoczesny, unikalny i funkcjonalny. Komisja Konkursowa przyznała 2 medale firmom: SERON KOŁODZIEJCZYK SP.J. za wycinarkę światłowodową FiberCut oraz GF MACHINING SOLUTIONS SP. Z O. O. za centrum do produkcji addytywnej z metalu DMP Flex 350. Przyznano również wyróżnienia: dla firmy MARCOSTA RYSZARD STARZEC za polerkę NGC oraz dla firmy STIGAL za system znakowania i opisywania detali.

Tegoroczna formuła prezentacji firm podczas targów była równie imponująca, jak prezentowane na nich rozwiązania. Organizatorzy uhonorowali Medalem Expo Silesia najbardziej efektowne stoisko firmy MMC HARDMETAL POLAND SP. Z O. O.  Wyróżnienia trafiły natomiast do: SUMITOMO ELECTRIC HARTMETALL GMBH, AEP AJAN ENGINEERING POLSKA, STIGAL, MACHINE TOOLS INTERNATIONAL SP. Z O.O., GF MACHINING SOLUTIONS SP. Z O.O., HANNSA PRECISION, SAID TOOLS S.R.L., HIWIN GMBH oraz MITSUBISHI ELECTRIC EUROPE B.V. SP. Z O.O.

Wśród prezentowanych produktów nie zabrakło ciekawostek. Laser światłowodowy do rur i profili LF60M firmy CORMAK był najdłuższym eksponatem tegorocznej edycji TOOLEX, natomiast bezsprzecznie najcięższy zaprezentowała firma TRIMILL, A.S. – ich pionowe 5-osiowe centrum obróbkowe z przechylnym stołem obrotowym VS 1614 ważyło 32 tony! Organizatorzy wyróżnili również firmę NEWTECH SOLUTIONS SP. Z O. O. za  atrakcyjną prezentację oprogramowania w praktyce.

Zapraszamy na kolejną edycję w dniach 29 września – 1 października 2020 roku!