Wykorzystywanie czujników bezprzewodowych w układach sterowania procesami przemysłowymi
Instalowanie systemu czujników bezprzewodowych może wydawać się skomplikowanym zadaniem, jednak wykonanie go w czterech podstawowych etapach może je uprościć.
Przedstawiamy sześć najważniejszych wniosków z badania dotyczącego wdrożeń systemów CMMS (Computerised Maintenance Management Systems) w polskich firmach produkcyjnych, przeprowadzonego wśród czytelników magazynu Inżynieria i Utrzymanie Ruchu.
Modernizacja systemu oświetleniowego
Rozwój technologii LED oraz jej bardziej przystępna obecnie cena sprawiają, że coraz częściej stosowana jest ona w aplikacjach oświetlenia w zakładach przemysłowych. Modernizacja instalacji nie powinna być jednak przeprowadzana w pośpiechu lub bez pełnego zrozumienia funkcjonowania instalacji oświetleniowej, może bowiem wówczas prowadzić do stworzenia systemu, który nie będzie efektywny. Niska wydajność oświetlenia wpływa zaś na każdy aspekt funkcjonowania zakładu – od produktywności po bezpieczeństwo.
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce, które według danych PwC do 2020 roku planują zwiększyć wydatki na ten cel do prawie 8% rocznych przychodów.
Czy robotyzacja zmniejszy liczbę wypadków przy pracy?
34 proc. firm w Europie Zachodniej wykorzystuje w swojej działalności roboty. Polska pod tym względem znajduje się w ogonie wśród państw Unii Europejskiej, jednak i naszą gospodarkę czekają zmiany. Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki jesteśmy w czołówce krajów, w których najszybciej rośnie liczba robotów wykorzystywanych do pracy. Jak automatyzacja procesów i rozwój nowoczesnych technologii w zarządzaniu przedsiębiorstwem wpływają na bezpieczeństwo ludzi?