TotalEnergies inwestuje w odnawialne źródła energii poprzez projekty biogazowe i solarne w Polsce

Fot. TotalEnergies

TotalEnergies rozwija swoją działalność w zakresie energii odnawialnej w Polsce poprzez przejęcie największego w kraju producenta biogazu – Polskiej Grupy Biogazowej (PGB) – oraz zakup 200-megawatowego (MW) pakietu projektów solarnych.

Polska – czwarty co do wielkości potencjał biogazu w Europie

PGB zatrudnia 130 pracowników w dziewięciu regionach Polski i zajmuje się głównie wytwarzaniem odnawialnej energii cieplnej i elektrycznej z biogazu pochodzącego z odpadów organicznych. Posiada i obsługuje 17 działających instalacji produkcyjnych i jedną w budowie, o łącznej mocy 166 GWh rocznie. W portfelu PGB znajdują się również 23 projekty w fazie rozwoju.

Przejęcie PGB zwiększa zdolności produkcyjne TotalEnergies w zakresie biogazu do 1,1 TWh i daje Firmie wiodącą pozycję na obiecującym polskim rynku, czwartym co do wielkości potencjału produkcji biogazu i biometanu w Europie, szacowanym na blisko 100 terawatogodzin (TWh).

Fot. TotalEnergies

Polska, dynamiczny rynek solarny

TotalEnergies wchodzi również na polski rynek energii słonecznej, nabywając sześć projektów solarnych w fazie rozwoju, których moc produkcyjna wynosi 200 MW. Pierwsze farmy słoneczne, zlokalizowane w północnej i zachodniej Polsce, mają zostać uruchomione do 2025 roku.

„Umowy te pokazują zaangażowanie TotalEnergies w rozwój działalności w zakresie odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz w całej Europie, w celu wsparcia europejskiego Zielonego Ładu. Zakup istniejącej spółki z doświadczonym zespołem i osiągnięciami na rynku biogazu oraz inwestycja w solarne źródła energii pozwala wesprzeć Polskę w planach rozwoju projektów związanych z energią odnawialną i wzmacnia suwerenność energetyczną kraju. Wierzymy, że będziemy mieli również możliwość wykorzystania naszego doświadczenia w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, czyli obszaru, w którym nawiązaliśmy już wcześniej partnerstwo z KGHM.” – powiedział Stéphane Michel, prezes Gas, Renewables & Power w TotalEnergies

TotalEnergies drugim co do wielkości  producentem biogazu w Europie

TotalEnergies jest jednym z liderów tego segmentu w Europie, posiadając obecnie 1,1 TWh zdolności produkcyjnych biogazu, i dąży do zdobycia znaczącej pozycji na arenie międzynarodowej poprzez współpracę z takimi liderami rynku jak Clean Energy w Stanach Zjednoczonych. Spółka działa w całym łańcuchu wartości, od rozwoju projektu do sprzedaży tego gazu i jego produktów ubocznych (bio-nawozy, bioCO2). Jej celem jest produkcja co najmniej 20 TWh rocznie do 2030 r., co odpowiada średniemu rocznemu zużyciu gazu przez cztery miliony francuskich konsumentów oraz redukcji emisji CO2 o około cztery miliony ton.

Fot. TotalEnergies

TotalEnergies i odnawialna energia elektryczna

W ramach ambicji dojścia do poziomu zero netto do 2050 roku TotalEnergies buduje portfel działań w zakresie energii elektrycznej i odnawialnych źródeł energii. Na koniec 2022 roku moc zainstalowana brutto TotalEnergies w zakresie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wynosi 17 GW. TotalEnergies będzie nadal rozwijać tę działalność, aby osiągnąć 35 GW mocy produkcyjnej brutto ze źródeł odnawialnych i magazynowania do 2025 r., a następnie 100 GW do 2030 r., mając na celu znalezienie się w pierwszej piątce światowych producentów energii elektrycznej z wiatru i słońca.


TotalEnergies