1 stycznia 2021 to dla polskiego sektora energii elektrycznej kluczowa data. Z punktu widzenia uczestników rynku hurtowego, tego dnia wchodzi w życie pierwszy etap reformy Rynku Bilansującego oraz rozpoczyna się realizacja obowiązków w ramach Rynku Mocy. Płynne przejście w nowy rok znacząco mogą ułatwić systemy informatyczne. Transition Technologies S.A. jest wiodącym dostawcą systemów klasy CTRM (Commodity Trading and Risk Management) na polskim rynku, w szczególności dla podmiotów branży energetycznej.
W listopadzie 2019 roku Polskie Sieci Energetyczne opublikowały koncepcję reformy Rynku Bilansującego. Firma Transition Technologies S.A., która jest partnerem technologicznym wielu spółek energetycznych, rozpoczęła analizę dokumentów w celu zaprojektowania zmian funkcjonalnych. W związku z pandemią koronawirusa rynek dość niechętnie zareagował na konieczność wdrożenia pełnego zakresu w niecałe 14 miesięcy.
– Jako spółka informatyczna nie mieliśmy problemów z przystosowaniem się do pracy zdalnej, więc nasza analiza pełnego zakresu zmian była gotowa na początku wiosny 2020 roku i wtedy również rozpoczęliśmy jej implementację. Dziś mogę powiedzieć, że nasze systemy są w pełni gotowe na zmiany związane z Rynkiem Bilansującym, a pod koniec roku planujemy wprowadzenie aktualizacji u naszych klientów. Z przyjemnością przyjęliśmy certyfikat PSE potwierdzający zgodność naszego systemu WIRE/UR z nowym standardem 13.0. Już teraz pracujemy nad kolejnym pakietem zmian, który wchodzi w życie od 2022 roku – mówi Ewa Kwapis, Dyrektor ds. Rynku Energii w Transition Technologies S.A.
Działalność operacyjna na Rynku Mocy również jest obsługiwana przez systemy Transition Technologies S.A. Wdrożenie nowych funkcjonalności oferowanych przez firmę przynosi klientom szereg korzyści.
– Naszym zdaniem rynek hurtowy energii elektrycznej zdynamizuje się. Możliwość aktualizacji ofert bilansujących przez jednostki centralnie dysponowane może spowodować wzrost cen na Rynku Bilansującym w sytuacjach braku mocy w KSE. To zagrożenie paradoksalnie jest jednocześnie szansą na zwiększony zysk dla podmiotów dysponujących takimi jednostkami i aby z tego skorzystać trzeba monitorować sytuację rynkową oraz szybko reagować. To właśnie oferujemy w naszych systemach. Z kolei Rynek Mocy przysparza dodatkowej pracy dla służb OHT, a nasz system pozwala skoncentrować się na tym, co jest naprawdę istotne z punktu widzenia efektywnego prowadzenia działalności. Wszystko inne staramy się automatyzować – podkreśla Adam Wojciechowski, Ekspert ds. Rynku Energii w Transition Technologies S.A. – Dodam również, że od 2021 otwiera się szansa dla wszystkich wytwórców powyżej 1 MW na udział w bilansowaniu KSE poprzez przekształcenie się w jednostki centralnie dysponowane. Mamy przygotowaną specjalną ofertę dla takich podmiotów i zachęcamy właścicieli między innymi OZE i elektrociepłowni do kontaktu z nami. Pomożemy sprawnie oszacować potencjalny zysk z takiej formy działalności – podsumowuje Adam Wojciechowski.
Transition Technologies