Transition Technologies gotowe na reformę Rynku Bilansującego i Rynek Mocy. System WIRE jako pierwszy na rynku zgodny ze standardami 13.0

1 stycznia 2021 to dla polskiego sektora energii elektrycznej kluczowa data. Z punktu widzenia uczestników rynku hurtowego, tego dnia wchodzi w życie pierwszy etap reformy Rynku Bilansującego oraz rozpoczyna się realizacja obowiązków w ramach Rynku Mocy. Płynne przejście w nowy rok znacząco mogą ułatwić systemy informatyczne. Transition Technologies S.A. jest wiodącym dostawcą systemów klasy CTRM (Commodity Trading and Risk Management) na polskim rynku, w szczególności dla podmiotów branży energetycznej. 

W listopadzie 2019 roku Polskie Sieci Energetyczne opublikowały koncepcję reformy Rynku Bilansującego. Firma Transition Technologies S.A., która jest partnerem technologicznym wielu spółek energetycznych, rozpoczęła analizę dokumentów w celu zaprojektowania zmian funkcjonalnych. W związku z pandemią koronawirusa rynek dość niechętnie zareagował na konieczność wdrożenia pełnego zakresu w niecałe 14 miesięcy.

Jako spółka informatyczna nie mieliśmy problemów z przystosowaniem się do pracy zdalnej, więc nasza analiza pełnego zakresu zmian była gotowa na początku wiosny 2020 roku i wtedy również rozpoczęliśmy jej  implementację. Dziś mogę powiedzieć, że nasze systemy są w pełni gotowe na zmiany związane z Rynkiem Bilansującym, a pod koniec roku planujemy wprowadzenie aktualizacji u naszych klientów. Z przyjemnością przyjęliśmy certyfikat PSE potwierdzający zgodność naszego systemu WIRE/UR z nowym standardem 13.0. Już teraz pracujemy nad kolejnym pakietem zmian, który wchodzi w życie od 2022 roku – mówi Ewa Kwapis, Dyrektor ds. Rynku Energii w Transition Technologies S.A.

Działalność operacyjna na Rynku Mocy również jest obsługiwana przez systemy Transition Technologies S.A. Wdrożenie nowych funkcjonalności oferowanych przez firmę przynosi klientom szereg korzyści.

Naszym zdaniem rynek hurtowy energii elektrycznej zdynamizuje się. Możliwość aktualizacji ofert bilansujących przez jednostki centralnie dysponowane może spowodować wzrost cen na Rynku Bilansującym w sytuacjach braku mocy w KSE. To zagrożenie paradoksalnie jest jednocześnie szansą na zwiększony zysk dla podmiotów dysponujących takimi jednostkami i aby z tego skorzystać trzeba monitorować sytuację rynkową oraz szybko reagować. To właśnie oferujemy w naszych systemach. Z kolei Rynek Mocy przysparza dodatkowej pracy dla służb OHT, a nasz system pozwala skoncentrować się na tym, co jest naprawdę istotne z punktu widzenia efektywnego prowadzenia działalności. Wszystko inne staramy się automatyzować – podkreśla Adam Wojciechowski, Ekspert ds. Rynku Energii w Transition Technologies S.A. – Dodam również, że od 2021 otwiera się szansa dla wszystkich wytwórców powyżej 1 MW na udział w bilansowaniu KSE poprzez przekształcenie się w jednostki centralnie dysponowane. Mamy przygotowaną specjalną ofertę dla takich podmiotów i zachęcamy właścicieli między innymi OZE i elektrociepłowni do kontaktu z nami. Pomożemy sprawnie oszacować potencjalny zysk z takiej formy działalności – podsumowuje Adam Wojciechowski. 


Transition Technologies