„Trochę kultury” – technologia XBB stojąca na straży biostabilności emulsji i ochrony środowiska

Nieustający postęp stawia przed nami nowe wyznania, aby im sprostać, niejednokrotnie należy zmienić nasze dotychczasowe postępowanie i od nowa spojrzeć na zagadnienie emulsji wodno-rozcieńczalnych stosowanych w obróbce skrawaniem.

Wsłuchując się w oczekiwania wielu użytkowników końcowych, a także mając na uwadze ostanie wymogi środowiskowe związane z eliminacją biocydów uwalniających formaldehyd oraz boru w odpadach  w firmie Castrol opracowano innowacyjną technologię XBB.

Nowe linie produktowe opracowane w technologii XBB, neutralizują do 44% więcej kwasów niż konwencjonalne ciecze obróbkowe, pozwalając zachować parametry operacyjne cieczy oraz dłużej utrzymać produktywność i zdolność wytwórczą. Gama produktów zawierających technologię XBB dzieli się ze względu na obrabiany metal na dwie dedykowane kategorie:

Ponadto należy zwrócić uwagę na opracowanie dedykowanego produktu myjącego o nazwie Techniclean M XBB z kompatybilną formulacją XBB, która również nie zawiera boru ani środków uwalniających formaldehyd i jest oparta na silnych surfaktantach [środki powierzchniowo-czynne usuwające zanieczyszczenia z powierzchni]  oraz substancjach emulgujących o niskiej tendencji do pienienia.

Dopiero takie kompatybilne stosowanie produktów pozwala na uniknięcie biocydów w odpadzie do utylizacji, co zdecydowanie obniża koszty utylizacji ze względu na inny kod odpadu.

Dlaczego to wszystko jest tak istotne? Bowiem emulsja to żywy organizm, który podlega różnym oddziaływaniom jak:
temperatura (co stwarza dogodne warunki do rozwoju mikro-organizmów )
oleje przeciekowe ( umożliwia to emulgację i tworzenie się makro-emulsji)
a przede wszystkim – o czym zazwyczaj nie myślimy – jest to wpłukiwanie do niej wszelkich substancji jakimi zostały potraktowane uprzednio obrabiane materiały  (czasem pierwsza operacja na CNC to nie obróbka ale tak naprawdę to „obmywnie” w kąpieli chłodziwa, co można obserwować śledząc poziom przewodności emulsji)

Wymienione powyżej czynniki zawsze wpływają na biostabilność eksploatowanych emulsji, dlatego też monitorujemy na bieżąco ich kondycję przez kontrolę:
• stężenia sumarycznego za pomocą refraktometru tj.: stężenia emulsji + oleje trampowe
• stężenia właściwego chłodziwa za pomocą zestawów MiniLabor tj. służące do wyznaczania rzeczywistego stężenia konkretnej emulsji
• pH za pomocą pH-metru
• przewodności za pomocą konduktometru
• poziomu rozwoju grzybów i bakterii za pomocą DippSlide Test

Regularne odświeżanie eksploatowanych emulsji przez stosowanie dolewek niestety nie wystarcza, aby biostabilność eksploatowanych emulsji była nienaruszona, ponieważ ciągle namnażają się niepożądane bakterie beztlenowe oraz grzyby, których wolne rodniki występują w powietrzu. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie ma idealnego septycznego środowiska. Dlatego należy inteligentnie tym zarządzać np. wdrażając technologię XBB, która wzbogaca pożądanymi kulturami bakterii eksploatowaną emulsję w postaci dolewek/uzupełnień (wprowadzamy „trochę kultury”).

Jest jeszcze jedna niewątpliwa korzyść tej technologii XBB a mianowicie: można jeśli pH emulsji zbliża się do poziomu 9,0-9,2 bardzo łatwo je podnieść i zredukować namnażanie niepożądanych grzybów i bakterii ratując sytuację dzięki dolaniu do pracującego układu koncentratu Techniclean M XBB w ilości 1% objętości zbiornika ( np. do 200 ltr eksploatowanej emulsji dolewamy 2 lity koncentratu ) Taka regeneracja/uszlachetnienie pozwala użytkownikom na dalszą eksploatację emulsji bez konieczności jej wymiany.

Szczegółowych informacji na temat doboru emulsji udzielą Państwu nasi doświadczeni doradcy techniczni pojawiający się na miejscu. Każdy dobór jest poprzedzony wnikliwą analizą polegającą np. na uwzględnieniu parametrów wody stanowiącej ponad 90% gotowej emulsji, rodzaju obrabianych materiałów, uwzględnienia wszelkich aspektów produkcji itd. Dostaną Państwo wskazówki przygotować do użytkowania i jak eksploatować produkt w tej technologii.

Tam gdzie liczy się jakość, produktywność i troska o środowisko, nie powinno być jakichkolwiek kompromisów. Reasumując, stawiając na technologię XBB uzyskamy:

Wysoką wydajność przez dłuższy czas
— Stabilność emulsji dzięki technologii umożliwiającej zachowanie właściwego pH
— Czystość obrabiarki oraz detali, łatwa utylizacja odpadów
Mniej prac serwisowych
Stabilną, dokładną obróbkę skrawaniem

Opracował: mgr inż. Grzegorz Kocela, Telko-Poland Sp. z o.o.