Uniwersalny sprawdzian produkcyjny Equator™

Uniwersalny sprawdzian produkcyjny Equator 300 firmy Renishaw wykorzystuje w innowacyjny i wysoce powtarzalny sposób technikę porównywania produkowanych części z przedmiotem wzorcowym.
Equator 300 umożliwia kontrolę przedmiotów o średnicy do 300 mm i wysokości do 150 mm, a unikalna metoda kompensacji wpływu temperatury zapewnia pracę w zakresie 5-50° przy zachowaniu dokładności systemu. Urządzenie wyposażone jest w sondę skanującą SP25M, która umożliwia poprzez ciągły styk z przedmiotem bardzo szybki pomiar wszystkich wymaganych wymiarów i ocenę tolerancji, która dotychczas była możliwa jedynie do przeprowadzenia na klasycznych współrzędnościowych maszynach pomiarowych. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja urządzenia wykorzystująca elementy kinematyki równoległej umożliwia pracę nie tylko w trudnych warunkach warsztatowych, ale przede wszystkim zapewnia bardzo duże prędkości przejazdów skracając czasy cykli CNC.
W środowisku projektowym i produkcyjnym zmiany konstrukcyjne produkowanych przedmiotów występują bardzo często. System Equator doskonale sprawdza się jako pojedynczy, uniwersalny sprawdzian produkcyjny, który umożliwia obsługę aktualnej gamy przedmiotów i wszelkich zmian projektowych wprowadzanych w przyszłości.
Korzystając z oprogramowania Modus™ firmy Renishaw wbudowanego w system Equator, można łatwo modyfikować programy pomiarowe w celu dodawania lub zmiany elementów.
W zastosowaniach, w których różne przedmioty produkuje się w partiach zmienianych co kilka tygodni, doskonale sprawdza się możliwość szybkiego przezbrojenia sprawdzianu do kontroli innych części.
Oprogramowanie Modus Organiser™ umożliwia operatorom wybieranie różnych programów kontrolnych za pomocą obrazów, kodów tekstowych lub kreskowych. Mocowanie można szybko zmienić za pomocą powtarzalnych uchwytów lub płyt bazowych.
Nowy pakiet oprogramowania IPC (Intelligent Process Control – inteligentne sterowanie procesem) daje użytkownikom systemu możliwości poprawy procesu poprzez stosowanie automatycznych korekt parametrów narzędzi stosowanych na obrabiarkach CNC i utrzymywanie wyników kontrolowanych wymiarów w wymaganym polu tolerancji. W dynamicznie rozwijającym się przemyśle motoryzacyjnym w Polsce z tej funkcjonalności skorzystało wiele firm wbudowując Equatory w zautomatyzowane gniazda produkcyjne. Takie rozwiązanie pozwala na optymalizację procesów, ograniczenie przestojów maszyn CNC oraz podniesienie efektywności produkcji.