W sierpniu niewielkie osłabienie dynamiki w gospodarce

  W sierpniu odnotowano niewielkie osłabienie dynamiki w gospodarce wobec poprzedniego miesiąca – ocenia GUS.

  „W sierpniu br. w większości podstawowych obszarów gospodarki odnotowano niewielkie osłabienie dynamiki, wobec poprawy obserwowanej w poprzednim miesiącu. Wolniejszy niż przed miesiącem był wzrost w skali roku produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej; sprzedaż usług w transporcie zwiększyła się w tempie zbliżonym do notowanego w lipcu br. Spadek produkcji budowlano-montażowej był głębszy niż w poprzednim miesiącu” – napisano w podsumowaniu miesiąca.

  Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w sierpniu w ujęciu rok do roku o 3,5 proc., po wzroście o 7,7 proc. w poprzednim miesiącu – podał GUS.

  W ujęciu miesięcznym zamówienia spady o 11,0 proc. w porównaniu ze wzrostem o 6,0 proc. w poprzednim miesiącu. Nowe zamówienia w przemyśle na eksport wzrosły w sierpniu w ujęciu rdr o 7,3 proc., po wzroście o 2,4 proc. w poprzednim miesiącu. Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym spadły o 3,6 proc. Przed miesiącem zamówienia na eksport spadły o 1,7 proc. mdm.

  Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

  Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 3,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,7 proc. – podał GUS.

  Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 2,8 proc. rdr, a mdm spadła o 1,3 proc.

  Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 13,0 proc. wobec 13,1 proc. w lipcuSprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 3,5 proc. rok do roku.

  Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu sierpnia wyniosła 2.083,2 tys. osób.