W połowie września tego roku zostanie oddana do użytku elektrociepłownia w Częstochowie należąca do konsorcjum energetycznego Fortum Power and Heat Polska. Instalacja, oprócz węgla, do produkcji energii elektrycznej i ciepła wykorzystywać będzie biomasę. Jak podaje Fortum będzie to jedna z najnowocześniejszych elektrociepłowni w Polsce.
Rocznie w elektrociepłowni wraz z węglem w procesie współspalania wykorzystywane będzie około 100 tys. ton biomasy, z czego 60 proc. stanowić będzie biomasa leśna, a 40 proc. biomasa pochodzenia rolniczego.
– Udział biomasy w procesie współspalania z węglem w częstochowskiej elektrociepłowni wynosił będzie ok. 25 procent – wyjaśnia dla portalu wnp.pl Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska
Dostawców biomasy Fortum wybrał w oparciu o kryteria atrakcyjności cenowej, liczyło się także spełnienie wymagań odnośnie parametrów energetycznych oraz bliskość terytorialna. Umowy z nimi zostały zawarte na czas nieokreślony.
– Dostawcy biomasy do Częstochowy to wyłącznie firmy z Polski. Fortum bardzo długo ich poszukiwał ze względu na wysokie wymogi, które musieli spełnić. Rozważany był także wariant własnych upraw lub bezpośredniej współpracy z wytwórcami. Jednak pomysł ten został odłożony i Fortum skupiło się głównie na zabezpieczeniu dostaw biopaliw do produkcji energii elektrycznej i cieplnej – tłumaczył dalej Piotr Górnik.
Sprawność spalania wynosi ponad 91 proc, sprawność układu w pełnej kondensacji przekracza 86 proc.