Branża spożywcza stawia wysokie wymagania wózkom widłowym i pojazdom techniki magazynowej. Niesprzyjające warunki, takie jak wilgoć czy obecność środków chemicznych, rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa oraz specyfika pracy w halach magazynowych sprawiają, że niezbędne są tu wyjątkowe rozwiązania.
Niezawodny, uniwersalny oraz dopasowany do potrzeb wózek widłowy – pojęcia te zyskują nowe znaczenie w branży spożywczej. Tak zróżnicowana gałąź gospodarki potrzebuje szerokiego wachlarza rozwiązań logistycznych, aby zaspokoić różnorodne potrzeby. W miejscu produkcji lub sprzedaży żywności, sprzęt techniki magazynowej narażony jest na działanie niskich temperatur, wilgoci i środków chemicznych. Ograniczenia dotyczące emisji spalin i poziomu hałasu wymuszają odpowiedni rodzaj napędu, a wąskie hale magazynów determinują niewielki rozmiar pojazdów. Jakie rozwiązania intralogistyki sprawdzą się przy produkcji i sprzedaży żywności?
W branży spożywczej, która obostrzona jest surowymi wymogami higieny, technologie antykorozyjne mają szczególne zastosowanie. Praca przy produkcji żywności często wiąże się z narażeniem sprzętu na kontakt z kwasami, alkaliami i wilgocią. Pojazdy przebywają w warunkach zmiennych temperatur, zwłaszcza te, obsługujące chłodnie. Dlatego tak istotne są rozwiązania, które przedłużą żywotność maszyn. – Wybierając sprzęt techniki magazynowej dla branży spożywczej, wyjątkowe znaczenie ma materiał, z którego jest wykonany – mówi Przemysław Wlazeł z firmy STILL Polska, wiodącego dostawcy inteligentnego sterowania logistyką wewnętrzną – Najlepszymi właściwościami cechuje się stal kwasoodporna, która może być użyta przy produkcji zarówno ręcznych wózków paletowych, jak i elektrycznych wózków widłowych. Odpowiednio zakonserwowane powinny zostać elementy posiadające bezpośrednią styczność z towarem, takie jak widły. Nawet te, wykonane z odpowiedniego stopu stali, będą potrzebowały dodatkowego zabezpieczenia warstwą tworzywa.
Producenci wózków widłowych proponują wiele udogodnień dedykowanych branży spożywczej, jednak w większości są to rozwiązania opcjonalne dla istniejących już modeli. Wózki prowadzone można wyposażyć w specjalne rolki i łożyska o zwiększonej odporności na korozję. Powszechną praktyką jest także możliwość zabezpieczenia maszyn powłoką lakierniczą. Aby sprzęt działał sprawnie i bezawaryjnie w niskich temperaturach, potrzebne jest zastosowanie dodatkowych rozwiązań. Elementy umożliwiające pracę w warunkach -35oC to m.in. wyjątkowo odporna sprężyna dyszla, specjalny olej przekładniowy i hydrauliczny, środki smarowe, oraz ogrzewanie płytki elektroniki dyszla.
W halach magazynowych, w których przechowuje się żywność, nie znajdują zastosowania tradycyjne wózki widłowe z napędem gazowym. Jedynym dopuszczonym źródłem zasilania jest energia elektryczna, ze względu na brak emisji spalin i niski poziom hałasu. Dostępne na rynku rozwiązania charakteryzują się różną wydajnością, co przy całościowych kosztach eksploatacji może mieć bardzo duże znaczenie. – Podejmując decyzje co do wyposażenia floty magazynowej, zaleca się zastosowania w baterie o dużej pojemności, aby dostarczana energia wystarczyła na cały 8-godzinny dzień pracy – mówi Przemysław Wlazeł ze STILL Polska – W przypadku branży spożywczej zastosowanie znajdują bezobsługowe baterie trakcyjne, które szybko się ładują i, co istotne, nie zachodzi w nich proces gazowania. Są one także zabezpieczone tworzywem sztucznym, aby nie ulegały procesom korozyjnym – dodaje ekspert. Poza napędem, kluczowe znaczenie dla branży spożywczej mają także właściwości jezdne. Ograniczona powierzchnia hal magazynowych, niskie przejścia i wąskie korytarze, wymuszają niewielkie rozmiary wózków widłowych. Pojazd musi być zwrotny i stabilny, aby pozwalał na komfortowe manewry między regałami. Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pracy ma układ hamulcowy oraz odpowiednie opony. Wilgotna i śliska powierzchnia wymaga zastosowania kół z profilowaną oponą, aby zapewnić odpowiednią przyczepność do podłoża. Z kolei w utrzymaniu czystości pomogą opony wykonane z białych, niebrudzących tworzyw. Udogodnień zaprojektowanych specjalnie pod kątem branży spożywczej jest wiele, a przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą, który pomoże dostosować flotę optymalnie do potrzeb danego przedsiębiorstwa.