Wielokanałowe nadajniki dla przemysłu chemicznego i wodno-kanalizacyjnego

Endress+Hauser oferuje serię wielokanałowych nadajników Liquiline CM444 i CM448 do monitorowania i kontroli procesów m.in. w przemyśle chemicznym, instalacjach wodno-kanalizacyjnych, energetyce i przemyśle spożywczym.

Są one przystosowane do współpracy z maksymalnie 8 czujnikami cyfrowymi linii Memosens do pomiaru m.in. poziomu azotanów, tlenu rozpuszczonego, przewodności, mętności oraz współczynników pH i ORP. Ponadto, mogą być wyposażone w opcjonalne wejścia prądowe do współpracy z czujnikami np. poziomu, ciśnienia czy prędkości przepływu.

Zawierają do 8 wyjść prądowych 4…20 mA oraz obsługują standardy Ethernet, Profibus, Modbus TCP i RS-485. Wbudowany web serwer pozwala na ich zdalną obsługę z dowolnej przeglądarki internetowej.

Dodatkowe wyjścia przekaźnikowe (maks. 4) umożliwiające przełączanie napięć 24, 115 lub 230 VAC mogą być wykorzystane np. do uruchamiania alarmu, aktywacji/deaktywacji funkcji czyszczenia, aktywacji kontrolera itp.

Obok rzeczywistych parametrów procesowych dostarczanych przez czujniki i wartości prądów na wejściach uniwersalnych, nadajniki Liquiline CM44 dają możliwość wyznaczania maksymalnie 6 wartości „wirtualnych” za pomocą funkcji matematycznych.

Może to być np. wyznaczenie pH na bazie dwóch pomiarów przewodności, wyznaczenie różnicy wskazań dwóch czujników ciśnień, wyznaczenie rH na bazie pomiaru współczynników pH i ORP itp. Wspomniane parametry wirtualne mogą być wyprowadzane na wyjściach prądowych, interfejsach cyfrowych lub wykorzystywane jako zmienne systemowe.

Nadajniki Liquiline CM444 i CM448 są produkowane w plastikowych obudowach o stopniu ochrony IP66/67 z wbudowanym wyświetlaczem. Oferują funkcję rejestratora danych z możliwością rejestracji do 8 parametrów (po 150 tys. punktów na każdy) i czasem skanowania regulowanym w zakresie od 1 s do 6 h.

www.us.endress.com