Usługa wynajmu sprężarek ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jednak w przypadku zapotrzebowania krótkoterminowego czy sezonowego wynajęcie gotowego do pracy sprzętu może się okazać najlepszym rozwiązaniem. Do kogo skierowana jest tego typu oferta oraz jakie są jej główne zalety? Dlaczego w niektórych sytuacjach bardziej opłaca się wynająć sprężarkę, niż zakupić nową? Jest wiele powodów, które skłaniają firmy do podjęcia decyzji o skorzystaniu z tej usługi.
Możliwość szybkiego wdrożenia odpowiedniej maszyny w czasie nieprzewidzianego przestoju oraz oszczędność na konserwacji i naprawach to tylko kilka z całej listy argumentów przemawiających za wypożyczeniem kompresora. Mając przed sobą alternatywę wynajmu lub kupna, warto na wstępie sprecyzować swoje oczekiwania wobec urządzenia, dokładnie oszacować budżet, zrobić wstępną kalkulację kosztów i świadomie wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.
Kto i w jakich sytuacjach korzysta z usługi wynajmu sprężarek?
Pojawienie się na rynku usługi wynajmu sprężarek oraz wszelkich urządzeń służących do obróbki sprężonego powietrza jest podyktowane wymogami zakładów, dla których zakup nowego sprzętu jest ekonomicznie nieopłacalny. W przypadku np. rozpoczęcia uprzednio zaplanowanych prac konserwacyjnych decyzja o wynajęciu zastępczej sprężarki wydaje się być całkowicie uzasadniona. Na czasowe wypożyczenie sprzętu decydują się również osoby, które postanowiły zakupić do swojego zakładu nowe urządzenie. Na czas realizacji zamówienia korzystają z usługi wynajęcia sprężarki, co pozwala na zachowanie ciągłości produkcji.
– Najem pojedynczych sprężarek lub całych sprężarkowni jest doskonałym instrumentem wsparcia utrzymania ruchu w okresach remontów czy restrukturyzacji przedsiębiorstwa i powinien zawsze wiązać się z usługą serwisową – wyjaśnia dr Marek Madej, prezes zarządu firmy Marani. I choć firma Marani znana jest przede wszystkim ze świadczonych usług outsourcingu dostaw sprężonego powietrza, często wspomaga klientów tą formą pomocy.
Jednak najemcami są głównie firmy, które w danym momencie borykają się z problemem uszkodzonego kompresora. W przypadku braku sprężarki rezerwowej najszybszym rozwiązaniem jest wówczas wynajęcie urządzenia. Ta opcja wydaje się być szczególnie korzystna wtedy, kiedy jesteśmy w stanie – przynajmniej w przybliżeniu – określić czas, w którym będziemy korzystać z wypożyczonego sprzętu. Jeśli zakład ma w pewnym okresie nadprodukcję, optymalnym rozwiązaniem może być wynajem maszyny. W sytuacji gdy sporadycznie występuje nadprodukcja, dużo mniej ekonomiczną opcją byłby zakup nowej sprężarki, która po zakończeniu intensywnego okresu eksploatacji zostałaby odstawiona w kąt.
– Częstym zjawiskiem jest potrzeba użytkowania układu sprężarkowego przez z góry określony czas (produkcja sezonowa, krótkoterminowy wynajem hali produkcyjnej, remont główny obecnie użytkowanej sprężarki, nagła awaria itd.). W takim wypadku zakup nowej lub używanej sprężarki staje się ekonomicznie nieuzasadniony – tłumaczy Paweł Miedziaszczyk z firmy Vector.
Adresatami tej usługi są także firmy, które – jak podkreśla Wojciech Halkiewicz z firmy Aria-C – w sposobie prowadzenia swojej gospodarki środkami trwałymi opierają ją na outsourcingu w celu obniżania podstawy opodatkowania oraz takie, które nie mają odpowiedniego budżetu inwestycyjnego, za to mają budżet na remonty lub wynajem urządzeń zastępczych czy pomocniczych. Obecnie wiele przedsiębiorstw decyduje się na zakup sprężonego powietrza. – Coraz częściej klienci wynajmują kompresor i płacą miesięczny ryczałt, nie troszcząc się o wynajmowany sprzęt. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ firma wynajmująca odpowiedzialna jest za konserwację urządzenia – uważa Maciej Lipa z KOMPRESOR-TECH. Podobnego zdania jest Aleksandra Kozłowska, product manager z firmy Pneumat System – Osoby decyzyjne kupują samo sprężone powietrze, uiszczają stałą opłatę i nie martwią się o urządzenia, które to powietrze dostarczają; płacą po prostu za m3 powietrza.
Na rynku można spotkać firmy, które, mimo że nie czerpią zysku bezpośrednio z wypożyczania sprężarek, a jedynie zajmują się ich sprzedażą, to jednak mają na stanie pewien wolumen sprężarek ściśle powiązanych z obsługą serwisową. Jak podkreśla Aleksandra Kozłowska: – W niektórych branżach koszty przestojów godzinnych są bardzo wysokie. Posiadanie urządzeń zastępczych świadczy też o prestiżu firmy, ponieważ jest ona w stanie w większym stopniu zagwarantować klientom bezpieczeństwo pracy. Z uwagi na fakt, że jeszcze wiele zakładów nie ma maszyn zastępczych, to podejście ma na celu zapewnienie ciągłości produkcyjnej w przypadku jakichkolwiek usterek. Taki sposób postępowania nie jest obcy na przykład mikroprzedsiębiorstwu Tomet. – Dzięki naszemu parkowi maszyn do wypożyczenia mamy możliwość ograniczenia do minimum przestoju w obsługiwanych przez nas zakładach. Na czas trwania dużych awarii i przeglądów zapewniamy ciągłą dostawę sprężonego powietrza dla naszych klientów – wyjaśnia Marcin Tomczuk z firmy Tomet. – Posiadane przez nas sprężarki śrubowe nie służą do celów zarobkowych. Wypożyczenie sprężarki ma zabezpieczyć naszych klientów przed długimi przerwami w dostawach medium, jakim jest sprężone powietrze – dodaje.
A jakie branże korzystają w głównej mierze z wypożyczonych sprężarek? Według Aleksandry Kozłowskiej są to zarówno duże i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne działające w przemyśle spożywczym, producenci opakowań, firmy zajmujące się produkcją okien, odlewnie, kopalnie węgla, jak również mniejsze przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej oraz warsztaty samochodowe.
Każdy znajdzie coś dla siebie…
Szeroka oferta wynajmowanych urządzeń zwiększa możliwość racjonalnego doboru specjalistycznego sprzętu o określonych parametrach. Firmy proponują swoim klientom zarówno przewoźne sprężarki spalinowe napędzane silnikiem wysokoprężnym, z wtryskiem oleju, jak i wersje bezolejowe dostarczające w 100% wolne od oleju powietrze. W przypadku sprężarek elektrycznych najemca może wybrać tę, która mu najbardziej odpowiada – stacjonarną lub mobilną oraz olejową bądź bezolejową. Niektóre firmy oferują również wysokiej jakości rozwiązania do zastosowań specjalistycznych w postaci sprężarek wysokociśnieniowych napędzanych silnikiem elektrycznym lub wysokoprężnym. Decyzja między wyborem sprężarki śrubowej (olejowej lub bezolejowej), tłokowej, łopatkowej itd. jest wyłącznie kwestią preferencji klienta. Obecnie oferta jest tak bogata, że z pewnością znajdziemy odpowiednie dla siebie rozwiązanie, np. w postaci kontenerowej stacji sprężonego powietrza. – Powstało wiele firm oferujących rozwiązania kontenerowe, co oznacza, że do klienta trafia kontener, w którym zabudowano sprężarkę/ki, układ uzdatniania, zbiornik sprężonego powietrza, kanały wentylacyjne oraz czerpnie świeżego powietrza do sprężarek – mówi Paweł Miedziaszczyk.
– W wielu przypadkach wynajem nie ogranicza się tylko do samej sprężarki, szczególnie tam, gdzie jest potrzebna odpowiednia jakość powietrza. W takiej sytuacji zakład jest nie tylko zabezpieczany w sprężone powietrze, ale może także liczyć na kompleksowy zakres usług obejmujący: transport i podłączenie sprężarki, wynajem dodatkowych urządzeń, takich jak: zbiorniki wyrównawcze, filtry sieciowe, separatory, osuszacze, dreny kondensatu, reduktory, zawory itp., wykonanie instalacji w celu podłączenia tych urządzeń oraz ich demontaż po okresie wynajmu – tłumaczy Andrzej Lubojemski, kierownik działu serwisowo-remontowego z firmy Res-Kompresor.
Porozmawiajmy o kosztach
Wojciech Halkiewicz zaznacza, że koszt wynajmu sprężarki jest za każdym razem ustalany przez dostawcę wypożyczanej maszyny, biorąc pod uwagę jej rzeczywistą wartość techniczną lub koszt amortyzacji.
Każda firma zajmująca się wynajmowaniem sprężarek ma swój własny cennik.
– Koszt wynajmu sięga od 150 zł netto za dobę i wzwyż, w zależności od ilości powietrza, które maszyna ma zapewnić, i od jego jakości (wraz z kompresorem można wypożyczać filtry, osuszacze itp.) – mówi Aleksandra Kozłowska. Jednak ceny kształtują się różnie, w zależności chociażby od długości czasu wynajmowania czy rodzaju wypożyczanego sprzętu.
W przypadku wynajmu sprężarki najczęściej można się spotkać z dwiema formami rozliczeń: z góry określona opłata za ustalony okres rozliczeniowy (tydzień, miesiąc itd.) albo opłata za zużyte m3 sprężonego powietrza.
– Tu z kolei trzeba zaakcentować różnicę pomiędzy rozliczeniem za 1 m3 sprężonego powietrza bez kosztów energii (tu zwykle koszt wynosi pomiędzy 0,01 do 0,03 zł/m3 sprężonego powietrza) lub razem z energią – wtedy ten koszt jest zależny oczywiście od zmierzonych, skalkulowanych i wspólnie ustalonych przez strony wartości, ale waha się najczęściej między 0,04–0,10 zł/m3, chociaż spotkałem już oferty lub umowy, gdzie ta cena wynosiła nawet do 0,20 zł/m3. Ważne jest, aby te wartości były oparte na pomiarach oraz żeby użytkownik, licząc koszty, brał pod uwagę, że najczęściej w tej cenie ma wliczone koszty serwisu i eksploatacji oraz że nie musi ponosić zarówno kosztów podstawowych, jak i finansowych, w ramach inwestycji – wyjaśnia Wojciech Halkiewicz.
Kupić czy wynająć?
W tym przypadku trudno o jednoznaczną odpowiedź. Rozważając wszystkie za i przeciw, warto mieć świadomość, że z zakupem mogą wiązać się wysokie wydatki w następujących trzech obszarach: koszty widoczne, koszty ukryte oraz koszty nieprzewidywalne.
Koszty widoczne to nic innego jak cena, jaką trzeba zapłacić za sprzęt, ewentualne odsetki, ubezpieczenie oraz wszelkie wydatki na poczet napraw i konserwacji. Koszty ukryte są ściśle związane z administracją, logistyką oraz nadzorem personelu technicznego. Natomiast koszty nieprzewidywalne odnoszą się do niestandardowych czynności serwisowych będących konsekwencją awarii urządzenia.
Zwolenników wypożyczania sprężarek nie jest wcale tak mało. Klienci są coraz bardziej wygodni – wolą wynająć kompresor i nie martwić się o urządzenia, tym bardziej że kompresor zasila cały zakład, a oni nie mogą sobie pozwolić na przestój – twierdzi Maciej Lipa.
Oprócz wymienionych wyżej firm usługę wynajmu sprężarek na rynku polskim świadczą m.in.: KAESER KOMPRESSOREN, Alora, WALTER KOMPRESSORTECHNIK POLSKA oraz Pneumatik.
Główne korzyści płynące z wynajęcia sprężarki
Oszczędność finansowa
Nie ma sensu inwestować pieniędzy w zakup sprężarki, jeśli z góry zakładamy, że będzie ona używana jedynie przez ściśle określony czas. Wynajęcie ma tę przewagę nad zakupem, że koszty ponosi się tylko wtedy, kiedy dany sprzęt jest nam faktycznie potrzebny. Wdrażamy maszynę w momencie, kiedy chcemy z niej skorzystać, po czym ją zwracamy, nie ponosząc już żadnych dodatkowych kosztów. Ponadto korzystanie z wypożyczonego sprzętu eliminuje problem związany z jego zbyciem, pozwalając oszczędzić czas i pieniądze na to przeznaczone (przetargi, ogłoszenia).
Optymalnie dobrany sprzęt najwyższej jakości
Właściwie dobrana sprężarka gwarantuje efektywność pracy oraz bezpieczeństwo podczas jej użytkowania. Firmy trudniące się wynajmem służą również pomocą w zakresie wyboru odpowiedniego typu maszyny oraz jej wielkości, co ma wielki wpływ na osiągi produkcyjne zakładu. Nie bez znaczenia jest fakt, że decydując się na wynajem, uzyskujemy dostęp do nowoczesnego sprzętu wysokiej klasy. Zaawansowany technologicznie kompresor jest dużo bardziej wydajny w porównaniu z dużo starszymi modelami. Technologia zmienia się w tak szybkim tempie, że warto zastanowić się, czy sprężarka, którą chcielibyśmy kupić, będzie za jakiś czas nadal spełniała nasze oczekiwania. Należy pamiętać o tym, że w wyniku postępu technologicznego nasza inwestycja może w krótkim czasie okazać się przedwcześnie przestarzała. Poza tym koszt utrzymania sprzętu związany m.in. z wymianą części wzrasta wraz z okresem jego eksploatacji.
Natychmiastowa pomoc
Wynajmując sprężarkę, możemy być spokojni w sytuacjach wystąpienia nagłych awarii. Możliwość szybkiego kontaktu z pracownikami działu pomocy technicznej, którzy w trybie natychmiastowym są gotowi rozwiązać nasz problem, jest ogromnym atutem. Kompleksowa obsługa klienta 24h/dobę jest często wpisana w usługę wynajmu. W tej sytuacji nie musimy obmyślać planu awaryjnego na wypadek wystąpienia niespodziewanych usterek. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie – po prostu wystarczy zadzwonić po pomoc. I na tym kończy się nasza interwencja.
Ograniczenie zapasów i kosztów magazynowania
W przypadku wynajmowania sprzętu automatycznie zostaje zminimalizowana konieczność posiadania zapasów własnych firmy, co eliminuje potrzebę magazynowania i składowania. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo miejsca i przeznaczyć je na inne cele.
Koniec z długimi przestojami w pracy
W razie wystąpienia awarii naszego własnego urządzenia, wynajęcie pozwoli nam ograniczyć przestój w zakładzie do minimum. W przypadku braku środków finansowych na zakup sprzętu jest to rozwiązanie optymalne, gwarantujące szybkie wznowienie pracy. Sprężarki są dostępne z magazynu, dzięki czemu oszczędzamy czas oczekiwania na dostarczenie ich przez producenta.
Redukcja kosztów związanych z naprawą, konserwacją i ubezpieczeniem
Firmy zajmujące się wynajmem sprężarek oferują w pakiecie ich naprawę, konserwację oraz ubezpieczenie. W tej sytuacji nie potrzebujemy już warsztatu, zapasu części zamiennych oraz mechaników. Nie musimy też uwzględniać w naszym budżecie wydatków na regularne szkolenia personelu technicznego.
Korzyści formalnoprawne
Używanie wypożyczonego sprzętu pozwala uniknąć problemów i kosztów związanych z uzyskaniem wymaganych licencji oraz koniecznymi rejestracjami i dokumentami. Wynajmując sprzęt, upraszczamy także fakturowanie, ponieważ mamy tylko jeden koszt – wynajem.
Swobodne dysponowanie uwolnionym kapitałem
Wynajęcie sprzętu uwalnia całkiem spory kapitał. Pieniądze, które pierwotnie chcieliśmy przeznaczyć na zakup sprężarki, możemy zainwestować w inne, potencjalnie bardziej dochodowe przedsięwzięcia.
Jak wiadomo, każda branża ma swoją specyfikę i wymagania. Jednak niezależnie od różnic łączy je jedno – zapotrzebowanie na stały dostęp do energii, którą, oprócz prądu elektrycznego, może dostarczać sprężone powietrze. Bez znaczenia jest, czy będzie ono pochodziło z naszej własnej, czy też wypożyczonej sprężarki. Najważniejsza jest ciągłość produkcji, w zapewnieniu której mogą nam pomóc firmy trudniące się wynajmem sprzętu służącego do obróbki sprężonego powietrza. Może warto więc rozważyć taką ewentualność.
Autor: Agata Grabowska