Yamazaki Mazak VTC-800/30SR zwiększa wydajność produkcji

VTC-800/30SR to wyjątkowo wszechstronne pionowe centrum obróbkowe firmy Yamazaki Mazak z ruchomą kolumną, zdolne do w pełni 5-osiowej obróbki kształtowej.

VTC-800/30SR to wyjątkowo wszechstronne pionowe centrum obróbkowe Yamazaki Mazak z ruchomą kolumną, zdolne do w pełni 5-osiowej obróbki kształtowej. Doskonale sprawdza się w produkcji części dla lotnictwa, a także w zakładach podwykonawców pracujących dla innych branż.

Popularna maszyna VTC-800/30SR, zaprojektowana specjalnie z myślą o obróbce dużych i ciężkich detali, ma stałe łoże, które nie tylko umożliwia obróbkę części ułożonych z nawisem bez kolizji z osłonami obrabiarki, lecz również zapewnia duży zasięg obróbki w stosunku do zajmowanej powierzchni.

Wrzeciono frezarskie o prędkości obrotowej 18 000 obr./min, z napędem o mocy 35 kW (50% ED) umożliwia uzyskanie bardzo wysokiej wydajności. Głowica wrzeciona wyposażona jest w obrotową oś B, która w połączeniu ze sterowanym numerycznie stołem obrotowym zapewnia w pełni 5-osiową jednoczesną obróbkę detalu i pozwala szybciej ustawić maszynę do obróbki skomplikowanych kształtów.

Sterowany numerycznie stół obrotowy Yamazaki Mazak — z opcjami montażu pionowego lub poziomego po lewej albo prawej stronie — sprawia, że maszyna zyskuje jeszcze większą wszechstronność. Przekładnia rolkowo-krzywkowa o konstrukcji eliminującej luzy zapewnia wysoką dokładność i powtarzalność na obu osiach obrotowych.  Z myślą o jeszcze większej elastyczności przewidziano możliwość przekształcenia długiego stołu maszyny w dwa odrębne obszary robocze przedzielone opcjonalną przegrodą. Taka konfiguracja umożliwia wahadłowe ładowanie i produkcję wsadową.

Centrum obróbkowe VTC-800 30/SR jest wyposażone w rewolucyjny system sterowania SmoothX firmy Yamazaki Mazak — najszybszy system CNC na świecie. Podobnie jak wszystkie produkty Yamazaki Mazak, system SmoothX zaprojektowano z myślą o ergonomii i komforcie operatora. Przewidziano na przykład możliwość regulowania pochylenia panelu operatora — z 19-calowym ekranem dotykowym — tak by jego ustawienie było dogodne dla danego użytkownika.

System SMOOTH CNC firmy Yamazaki Mazak zawiera szereg komponentów wspomagających pracę użytkowników, w tym interfejs programistyczny Smooth API, który usprawnia łączność między systemem SMOOTH CNC a oprogramowaniem niepochodzącym z firmy Yamazaki Mazak, takim jak pomocnicze systemy automatyki i programy pomiarowe.