Yamazaki Mazak wprowadza nową obrabiarkę klasy podstawowej do jednoczesnej obróbki 5-osiowej

CV5-500 to nowe centrum obróbkowe klasy podstawowej, przeznaczone do w pełni jednoczesnej obróbki 5-osiowej i zaprojektowane oraz produkowane w Europie.

Firma Yamazaki Mazak wprowadziła do oferty nowe centrum obróbkowe klasy podstawowej, przeznaczone do pełnej jednoczesnej obróbki 5-osiowej. Model ten powstał specjalnie z myślą o użytkownikach, którzy dotąd nie korzystali z obrabiarek 5-osiowych.

Nowy model CV5-500, opracowany w Wielkiej Brytanii specjalnie dla rynku europejskiego, oferowany jest w bardzo konkurencyjnej cenie i idealnie dopasowany do potrzeb podwykonawców, startupów i warsztatów realizujących indywidualne zlecenia.

Ta niezwykle wszechstronna obrabiarka 5-osiowa jest wyjątkowa w swojej kategorii ze względu na bardzo sztywną konstrukcję mostową z całkowicie podpartym stołem obrotowym, który porusza się w kierunku Y pod mostem. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wysoką dokładnością i niezwykle małymi wymiarami.

CV5-500 ma nowo zaprojektowany konik ze stałym nawisem utrzymujący sztywność podczas obróbki nawet przy wykorzystaniu całego skoku w osi Z. Maszyna wyposażona jest we wrzeciono o prędkości obrotowej 12 000 obr./min osiągające szczytowo moc 18,5 kW i moment obrotowy 119,4 Nm, przez co doskonale nadaje się do obróbki szerokiej gamy materiałów. Do zastosowań wymagających większej szybkości dostępne jest opcjonalne wrzeciono o prędkości obrotowej 18 000 obr./min z zapewniającym stabilność termiczną chłodzeniem rdzenia przez śruby toczne osi X, Y i Z.

Model CV5-500 jest wyposażony w stół Sankyo o wysokiej sztywności poruszany przez przekładnię rolkowo-krzywkową pozwalającą na osiąganie dużych kątów obrotu: 220o w osi B i 360o w osi C. Maszyna działa bardzo zwinnie, osiągając wysoką prędkość posuwu 36 m/min w osiach X, Y i Z, a przy tym jest w stanie obrabiać detale o wymiarach maksymalnych Ø500 mm x H320 mm i masie do 200 kg. Ponadto system Osłony termicznej utrzymuje stabilną dokładność skrawania poprzez automatyczną kompensację fluktuacji temperatury.

Projektanci obrabiarki CV5-500 kierowali się nie tylko kryterium wydajności, lecz również łatwości obsługi i ergonomii, uwzględniając przy tym potencjalną współpracę z systemami automatyzacji. Maszynę można łatwo zintegrować z różnymi systemami automatyzacji poprzez wyposażenie jej w opcjonalne drzwi do ładowania bocznego, interfejs robota i interfejsy do osprzętu hydraulicznego oraz pneumatycznego. Co szczególnie istotne, wyposażenie automatyzujące nie utrudnia dostępu do przodu maszyny, a zatem nie przeszkadza operatorom w ustawianiu maszyny i obserwacji jej pracy.

Wymiary wynoszące zaledwie 2300 mm x 2790 mm czynią z tego modelu najbardziej kompaktową obrabiarkę 5-osiową w swojej klasie, która idealnie sprawdza się w mniejszych zakładach podwykonawczych i warsztatach realizujących indywidualne zlecenia. Starannie przemyślana konstrukcja pozwoliła do minimum ograniczyć przestrzeń, jaka musi być dostępna wokół maszyny w celach serwisowych. Zbiornik chłodziwa i transporter wiórów z bocznym wyjściem można wyciągnąć od przodu maszyny, aby uzyskać wygodny dostęp do najważniejszych miejsc podlegających konserwacji, natomiast tylną stronę maszyny można dosunąć do ściany, aby zaoszczędzić powierzchnię hali.

Standardowy magazyn narzędzi mieści 30 pozycji, a w razie potrzeby maszynę można wyposażyć w opcjonalny magazyn na 48 narzędzi. Dwuramienny zespół ATC osiąga krótki czas od narzędzia do narzędzia wynoszący zaledwie 1,3 sekundy. Do standardowego wyposażenia należą drzwi magazynu do ładowania bocznego, które umożliwiają wygodną wymianę narzędzi nawet w cyklu automatycznym.

Nowa maszyna jest wyposażona w system SmoothX CNC — specjalną 5-osiową wersję technologii SMOOTH firmy Yamazaki Mazak.


Yamazaki Mazak