Zawiesia cięgnowe do specjalnych zastosowań

Zawiesia ogólnego przeznaczenia to uniwersalny sprzęt, wykonany z materiałów takich jak liny, łańcuchy, włókna naturalne i sztuczne, głównie poliester i polipropyl czy też nowszy materiał, jakim jest aramid. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których zastosowanie zawiesi tradycyjnych jest niemożliwe – z myślą o nich powstają zawiesia specjalnego przeznaczenia.

Zawiesia specjalnego przeznaczenia wykonuje się w technologiach uwzględniających nawet jednostkowe wymagania środowiska pracy. Ma to miejsce przede wszystkim wtedy, gdy podnoszone ładunki nie posiadają standardowych zaczepów do zamocowania zawiesia, a także wtedy, gdy użycie zawiesi ogólnego przeznaczenia może stanowić utrudnienie lub zagrożenie bezpieczeństwa w czasie transportu.

Zawiesia prętowe sztywne

Jednym z przykładowych rozwiązań zawiesi cięgnowych specjalnego przeznaczenia powstałych w Przedsiębiorstwie HAK są zawiesia o sztywnych cięgnach prętowych, zaprojektowane i wyprodukowane w ramach indywidualnego projektu w celu podnoszenia i transportu butli do przechowywania gazów technicznych. Ze względu na brak stałych elementów zaczepowych na butlach, wykorzystano w tej roli ich gwintowane gniazdo przeznaczone standardowo do mocowania reduktora. Aby przystosować do nich cięgna zawiesi, zakończono je gwintem metrycznym, który na okoliczność transportu wkręcany jest w miejsce montażu reduktora.

Rozwiązanie zostało zastosowane w zakładzie zajmującym się wytwarzaniem butli do gazów technicznych jako wyposażenie linii produkcyjnej na etapie wykonywania ich zewnętrznej powłoki ochronnej. Wspomnianą linię obsługuje docelowo ok. 100 sztuk zawiesi cięgnowych o cięgnach sztywnych.

Zawiesia pasowe stalowe

Przykładem zawiesi cięgnowych specjalnego przeznaczenia są zawiesia pasowe stalowe. Znajdują one idealne zastosowanie w takich środowiskach pracy, w których użycie standardowego zawiesia np. z poliestru równoznaczne byłoby z uszkodzeniem samych zawiesi bądź przenoszonego ładunku.

Zawiesia tego typu wykonywane są w formie szerokiego pasa plecionego z drutów stalowych zakończonego uchwytami wykonanymi z blachy stalowej. Ich konstrukcja oraz użyty materiał pozwalają osiągnąć efekt łączący w sobie zalety zawiesi pasowych oraz łańcuchowych. Duża powierzchnia przylegania plecionego pasa oraz jego elastyczność, a tym samym możliwość dopasowania się do kształtu przenoszonego ładunku, zapobiegają jego potencjalnym uszkodzeniom. Drut stalowy jednocześnie daje im odporność na nawet bardzo wysokie temperatury.

Przykładem tego typu rozwiązania są przygotowane przez Przedsiębiorstwo HAK zawiesia pasowe stalowe, wykorzystywane do podnoszenia i przenoszenia podatnych na uszkodzenia krążków stali w środowisku pracy o podwyższonej temperaturze.   

Zawiesia pasowe chustowe

Zawiesia pasowe chustowe to rodzaj zawiesi specjalnego przeznaczenia, wykonywany w technologii zbliżonej do tradycyjnych zawiesi pasowych ogólnego zastosowania. Do ich produkcji używa się tych samych materiałów, jednakże różnią się od nich konstrukcją, a konkretnie znacznie większą powierzchnią przylegania do transportowanego ładunku. Posiadają tym samym zalety i wady analogiczne do standardowych zawiesi pasowych.

Ze względu na swoją konstrukcję zawiesia pasowe chustowe zalecane są przy transporcie ładunków delikatnych, podatnych na złamanie, zagięcie lub uszkodzenia mechaniczne. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie rodzaj ładunku wymaga podparcia na czas przenoszenia pod całą lub większą powierzchnią, inaczej niż w przypadku standardowych zawiesi pasowych.

Przedstawione zawiesia specjalnego przeznaczenia stanowią jedynie niewielki procent stosowanego specjalistycznego osprzętu służącego do transportowania. W zależności od potrzeb projektuje się indywidualne rozwiązania techniczne, wykorzystujące dostępne na rynku materiały służące do produkcji zawiesi. Ich konstrukcja i parametry dostosowywane są indywidualnych wymagań i potrzeb.