ZZM rozbuduje fabrykę

  63,6 mln zł pochłonie do końca 2011 r. rozbudowa fabryki Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych z grupy giełdowego Kopeksu. Zakłady specjalizują się w produkcji górniczych kombajnów ścianowych.

  Dzięki włączeniu blisko 10-hektarowego obszaru zakładu do specjalnej strefy ekonomicznej, firma otrzyma ok. 25-milionową ulgę podatkową, którą zamierza wykorzystać w ok. 2,5 roku od zakończenia inwestycji. Informację o udzieleniu ZZM zezwolenia na działalność w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) podali na początku października przedstawiciele strefy. We wtorek ZZM przedstawiły szczegóły przedsięwzięcia, dzięki któremu firma docelowo zwiększy zatrudnienie o ok. 100 osób, do ponad 900 pracowników – taka liczba musi być utrzymana co najmniej 5 lat.

  „Inwestowanie w specjalnej strefie pozwala nam na skorzystanie z ulgi w podatku dochodowym CIT do wysokości 40 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych, co daje kwotę ok. 25 mln zł” – poinformował dyrektor ekonomiczny ZZM, Ryszard Chroboczek.

  Zaznaczył, że okres, w którym firma będzie w stanie w pełni wykorzystać przysługujące ulgi podatkowe, będzie zależał od wielkości realizowanej sprzedaży. „Według naszych szacunków, pełny benefit z tytułu działania na terenie KSSE osiągniemy w ciągu 2,5 roku od zakończenia procesu inwestycyjnego” – ocenił.

  W pierwszym etapie rozpoczęto budowę hali produkcyjnej wraz z budynkiem socjalnym i biurowym o powierzchni ponad 5 tys. m kw. W hali będą montowane kombajny ścianowe dużych mocy m.in. na rynek Chin, Indii i Australii. Budowa zakończy się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Potem hala będzie wyposażona w suwnice oraz linie technologiczne.

  ZZM to jeden z największych polskich producentów górniczych kombajnów ścianowych i dostawca urządzeń techniki górniczej. Firma jest częścią istniejącej od 2006 roku grupy ZZM-Kopex, która jest generalnym wykonawcą przedsięwzięć inwestycyjnych w górnictwie węgla kamiennego, brunatnego i rud metali.

  Autor: PAP