Właśnie mija 10 lat od momentu rozpoczęcia produkcji koparkoładowarek Volvo we Wrocławiu. Do tej pory fabryka dostarczyła klientom ponad 16 700 takich maszyn.
Produkcja koparkoładowarek Volvo we Wrocławiu rozpoczęła się w 2002 r. Powstające tutaj modele zaprojektowano specjalnie z uwzględnieniem wymogów klientów, a wrocławska fabryka została odpowiednio pod tym kątem przygotowana. Obecnie produkowana jest tu nowa generacja koparkoładowarek Volvo – BL 71B i BL 61B.
Fabryka koparkoładowarek we Wrocławiu posiada linię produkcyjną zorganizowaną według standardów Volvo Production System (VPS). To metoda zarządzania produkcją, oparta na filozofii Lean Manufacturing, kótra ma pozwalać na wytwarzanie produktów wysokiej jakości przy możliwie najniższych kosztach, dzięki minimalizacji wszelkiego rodzaju procesów, które nie dodają wartości do produktu. Metodę tę stosuje się w celu zwiększania efektywności produkcji i podnoszenia jakości produktów, a także w celu doskonalenia sposobów pracy, zarówno w obszarze produkcyjnym, jak i w biurach.
Na początku października br. linia została poddana cyklicznej ocenie audytorów Grupy Volvo pod kątem stopnia wdrożenia zasad Volvo Production System i uzyskała wysokie noty.
– 10 rocznica istnienia fabryki we Wrocławiu, to czas, w którym dokonujemy pewnego podsumowania jej działalności i uważniej przyglądamy się realizowanym procesom. Osiągnięcie doskonałych wyników audytu, to dla nas wielki sukces i niewątpliwy powód do dumy, zwłaszcza w tak istotnym momencie historii fabryki. Znaleźliśmy się w gronie najlepszych organizacji Volvo Construction Equipment w regionie Europy i wśród 10 najwyżej ocenianych zakładów produkcyjnych całej Grupy Volvo, podkreśla Tommy Bengtsson, dyrektor generalny Volvo CE Wrocław.
Volvo CE we Wrocławiu to kompletna organizacja obejmująca pełny proces powstawania koparkoładowarki, począwszy od fazy projektowania i rozwoju produktu, poprzez zakupy komponentów, technologię linii produkcyjnej, produkcję, aż po pełną obsługę logistyczną i wsparcie organizacji handlowych. W fabryce pracuje obecnie ponad 220 osób.
Integralną częścią działalności Volvo CE w Polsce jest oddział testów i prototypów (Test & Prototype Operations) w Jaroszowie na Dolnym Śląsku, który rozpoczął działalność równolegle z uruchomieniem produkcji koparkoładowarek we Wrocławiu. Początkowo testy przeprowadzane były tylko na koparkoładowarkach, natomiast od 2004 r. oddział testuje wszystkie maszyny budowlane Volvo. W ciągu 10 lat wypracowano blisko 300 000 godzin testowych. Jest to jedyne pole testowe w Polsce przeznaczone do testów maszyn Volvo CE.