150 mln zł z funduszy unijnych dla samorządów na termomodernizację

  150 mln zł z funduszy unijnych otrzymają samorządy na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał w czwartek z pięcioma podmiotami aneksy do umów, zwiększające unijne dofinansowanie z 50 proc. do 85 proc.

  „Dzięki przesunięciom niewykorzystanych środków z innych działań Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może zwiększyć dofinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych – realizowanych głównie przez samorządy – z 50 proc. do 85 proc., przekazując na ten cel dodatkowe 150 mln zł” – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej z-ca dyrektora departament ochrony klimatu w NFOŚiGW Anna Pekar. Chodzi o termomodernizację publicznych obiektów.

  Przypomniała, że zainteresowanie konkursem na dofinansowanie z POIiŚ dotyczące termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej w 2009 r. było tak ogromne, że już kilka miesięcy po przeprowadzeniu konkursu zdecydowano o zwiększeniu jego budżetu i dofinansowaniu dodatkowych przedsięwzięć z listy rezerwowej.

  W czwartek aneksy do umów podpisali przedstawiciele gminy Olkusz, miasta Zabrze oraz Lębork, powiatu Tomaszowskiego oraz Województwa Pomorskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na termomodernizację szpitali, szkół podstawowych i gimnazjalnych, obiektów użyteczności publicznej. W sumie z unijnego dofinansowania w ramach tego konkursu korzysta 37 podmiotów.

  „Całkowity koszt projektów wynosi niemal 650 mln zł. Łączna kwota ich dofinansowania wyniesie 395,5 mln zł pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego” – powiedziała Pekar.

  Z danych NFOŚiGW wynika, że prawie wszyscy wnioskodawcy otrzymają zwiększone dofinansowanie. Najmniejszy projekt – Miasta Tychy – otrzyma 1,7 mln zł, a największy – projekt zbiorowy koordynowany przez Powiat Szczeciński – 45 mln zł.

  NFOŚiGW podkreśla, że kompleksowa termomodernizacja budynków powoduje znaczący wzrost efektywności wykorzystywania energii, co pozwala na obniżenie rachunków za energię nawet do 70 proc.