20 lat IFS w Polsce

    W 1992 roku rozpoczęła działalność spółka IFS Poland – pierwszy oddział korporacji IFS założony poza Skandynawią. Warszawski oddział IFS był jednym z pierwszych przedstawicielstw producentów systemów klasy ERP na polskim rynku.

    Historia IFS na polskim rynku zaczęła się 20 lat temu, gdy w Warszawie rozpoczęła działalność spółka IFS Poland (IFS Industrial and Financial Systems Poland Sp. z o.o.). Pierwszym klientem IFS Poland była Elektrownia Łaziska (obecnie TAURON Wytwarzanie S.A.), z którą w 1992 r. podpisano kontrakt na wdrożenie systemu firmy IFS. Rok później do grona klientów IFS dołączyła Elektrownia Jaworzno III (obecnie TAURON Wytwarzanie S.A.). W kolejnych latach IFS Poland rozwijała działalność, zwiększając grono klientów w wielu obszarach gospodarki, takich jak m.in.: sektor energetyki i użyteczności publicznej, telekomunikacji, hutnictwo, przemysł maszynowy, sektor konstrukcyjno-budowlany, meblarstwo, przemysł spożywczy i motoryzacja.

    W wyniku współpracy IFS Poland z partnerami w sąsiednich krajach w 2000 roku powstały pierwsze oddziałyIFS w regionie Europy Środkowo-Wschodniej: w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji. W roku 2001 założono w Warszawie nową spółkę Industrial and Financial Systems Central and Eastern Europe Sp.  o.o. (w skrócie IFS CEE), której zadaniem była koordynacja działań IFS w regionie. Od momentu jej powołania skala działalności IFS w regionie znacząco wzrosła. Obecnie IFS CEE prowadzi działania na terenie 15 krajów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej: w Polsce, Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Rosji (i krajach WNP), Kazachstanie, Turcji, na Ukrainie, w Rumunii, Gruzji, Izraelu,Azerbejdżanie, Uzbekistanie, na Cyprze i na Białorusi. Liczba klientów IFS CEE przekracza obecnie 500.

    IFS Poland obsługuje na terenie Polski 210 klientów z czterech biur własnych zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. W rankingu zachodnich dostawców systemów klasy ERP w Polsce spółka mieści się w pierwszej trójce. Według biura badawczo-analitycznego DiS, w sektorze energetyki IFS Poland zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem liczby instalacji systemów klasy ERP w dużych przedsiębiorstwach energetyki wytwórczej.

    Polska jest dla korporacji IFS rynkiem dojrzałym. Jesteśmy tu obecni już od 20 lat, najdłużej w regionie. To właśnie polski oddział obsługuje największą liczbę klientów spośród wszystkich oddziałów IFS w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Marcin Taranek, prezes zarządu IFS CEE.