Aquaform, polski producent wyposażenia łazienek, obchodzi w 2014 roku 20-lecie, co jest świetną okazją do podsumowania działań związanych z dbałością o markę swoich produktów.
Aquaform projektuje i wytwarza w Polsce, w zakładzie w Środzie Wielkopolskiej. Począwszy od fazy projektowania, przez kontrolę surowców, procesy produkcji po wysyłkę produktów – nad wszystkimi tymi etapami czuwają doświadczeni i niezwykle zaangażowani pracownicy. Obecnie na sukces produktów Aquaform pracuje ponad 200 osób. Nowoczesne hale produkcyjne, ścisłe przestrzeganie procedur dotyczących procesu wytwarzania oraz kontrola jakości sprawiają, że marka Aquaform jest dziś synonimem wysokiej jakości.
Wysoka jakość produktów do wyposażenia łazienek jest niezwykle istotna, zwłaszcza w kontekście powszechnego zalewu tanich, niesolidnych produktów oraz wysokich kosztów związanych z wyposażeniem łazienki. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na trwałość i funkcjonalność produktów. Dlaczego? Jest to inwestycja na lata, więc warto postawić na produkty wysokiej jakości, bez ryzyka ponownego remontu łazienki. W ten trend doskonale wpisują się produkty Aquaform, powstające w warunkach wyjątkowej dbałości o ich jakość.
Podstawowe działania kontrolne producenta obejmują sprawdzenie surowców do produkcji, linii produkcyjnej na wszystkich etapach wytwarzania oraz kontrolę wyrobów gotowych. „Aby mieć pewność, że produkty opuszczające nasz zakład są odpowiedniej jakości, opracowaliśmy własny, wewnętrzny system Zakładowej Kontroli Produkcji” – mówi Krzysztof Promiński, Kierownik Działu Kontroli Jakości, Aquaform S.A. „Pracownicy naszego działu kontroli jakości sprawdzają wszystkie etapy procesu wytwarzania produktu. Z dostawy surowców do produkcji pobieramy próbki i sprawdzamy jakość materiałów i podzespołów np. w przypadku szkła – badamy czy zostało ono właściwie zahartowane i spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Ocenie podlegają także inne parametry techniczne i jakościowe w odniesieniu do kryteriów wewnętrznych Aquaform. Na odpowiednio przystosowanych stanowiskach badawczych oceniane są właściwości produktów takie jak np. niezawodność rolek i zawiasów przez wykonanie określonej liczby prób – 20 tys. cykli otwierania i zamykania drzwi kabiny, szczelność, stabilność czy odporność na nagłe zmiany temperatury w przypadku wanien i brodzików. Wszystkie te próby są prowadzone w oparciu o aktualne normy dotyczące danego asortymentu” – wyjaśnia Krzysztof Promiński.