200 mln zł na innowacje w branży metali nieżelaznych

  Po 100 mln zł przekaże KGHM Polska Miedź S.A. i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na badania nad opracowaniem i wdrożeniem technologii w branży metali nieżelaznych – podał koncern. Przedstawiciele obu stron podpisali we Wrocławiu umowę ws. realizacji programu CuBR.

  Jak poinformowała Anna Osadczuk z biura prasowego KGHM, specjalny program badawczy dotyczący zrównoważonego rozwoju przemysłu metali nieżelaznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii – CuBR, obejmie badania i prace rozwojowe związane z nowymi technologiami wydobycia, procesami metalurgicznymi, przetworzonymi, nowymi wyrobami i ich recyklingiem przy jednoczesnym obniżeniu kosztów środowiskowych. Tym samym program obejmie cały przemysł wydobywczy.

  Przedsięwzięcie potrwa 10 lat przy czynnym udziale jednostek naukowych, uczelni oraz przyzakładowych jednostek badawczych. Wykonane prace pozwolą na wzrost poziomu technologicznego i technicznego polskiego przemysłu metali nieżelaznych oraz zwiększenie udziału polskiej nauki w zakresie podstaw procesów przeróbki, metalurgii, przetwórstwa i nowych materiałów. Jest to pierwsza w Polsce inicjatywa, w której międzynarodowa korporacja wystąpiła do agencji rządowej z propozycją współfinansowania prac badawczo-rozwojowych, czego efektem jest sektorowy program badawczy.

  Jak powiedziała cytowana w komunikacie spółki wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. ds. rozwoju Dorota Włoch, firma od lat inwestuje setki milionów złotych zarówno w rozwój, najnowocześniejsze technologie, jak i ochronę środowiska. „Takie programy współpracy polskiej nauki i biznesu, w celu wypracowania unikatowych rozwiązań, na pewno pomogą w rozwoju sektora i wzmocnią polską gospodarkę opartą na wiedzy” – dodała Włoch.

  „Inwestycje w badania i rozwój to nie tylko powinność państwa, ale także obowiązek biznesu. Mam nadzieję, że program badawczy, który NCBR współfinansuje z KGHM wyzwoli efekt kuli śniegowej w innych strategicznych sektorach polskiej gospodarki. Jestem też pewien, że naszemu partnerowi pomoże w dalszej, spektakularnej ekspansji międzynarodowej, którą ułatwią innowacyjne polskie technologie” – stwierdził dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

  KGHM Polska Miedź S.A. oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w grudniu 2012 r. podpisały pionierskie porozumienie o współpracy badawczo-rozwojowej służącej potrzebom polskiej branży metali nieżelaznych. Jego efektem jest podpisana właśnie umowa. Każdy z podmiotów zobowiązał się do przeznaczenia po 100 mln zł ma badania naukowe, prace rozwojowe i działania wspierające transfer ich wyników do przemysłu.