Mata bezpieczeństwa z funkcją detekcji położenia PSENmat

Ograniczenie dostępu do strefy niebezpiecznej jest jednym z podstawowych środków redukcji ryzyka. Na tym polu znajdują zastosowanie obok wygrodzeń i osłon również kurtyny bezpieczeństwa,  skanery i inne systemy optyczne. Teraz do tej gamy produktów firma Pilz dołącza absolutną nowość: czułe na nacisk maty bezpieczeństwa PSENmat. Są one idealnym rozwiązaniem tam, gdzie z przyczyn technologicznych nie można zastosować innych środków bezpieczeństwa, jednocześnie umożliwiając standardową obsługę, poprzez wcześniej zdefiniowane funkcje dzięki wbudowanej funkcji przełączania.

Wykorzystując standardowy sygnał informujący o położeniu użytkownika, możemy spowolnić ruchy maszyny (strefa ostrzegawcza), jeśli natomiast pracownik stanie w strefie zagrożenia: maszyna zostanie bezpiecznie zatrzymana. Co więcej, stanie się to niezwykle szybko, gdyż czas reakcji PSENmat jest wprost imponujący (≤ 25 ms)!

PSENmat to produkt zupełnie nowej generacji, który daje ogromną dawkę elastyczności, dzięki możliwości szeregowego połączenia do 22 mat i wybudowanym wyjściom OSSD, ograniczając ilość koniecznego okablowania, jednocześnie dostosowując się do nietypowego kształtu zabezpieczanego obszaru. Maty są przy tym odporne na duże obciążenia mechaniczne (do 800 N/cm2) oraz wymagające warunki przemysłowe, dzięki wysokiemu stopniowi ochrony IP67.

Dzięki takim parametrom maty PSENmat świetnie sprawdzą się w wielu obszarach: począwszy od zastosowań bezpieczeństwa maszynowego, poprzez kontrolę jakości i sterowanie bez użycia rąk, a skończywszy na zasłoniętych aplikacjach i aplikacjach o utrudnionym dostępie, w których równie ważna jak niezawodność jest odporność.

Maty bezpieczeństwa zostały zaprojektowane w oparciu o normę EN ISO 13856-1 i umożliwiają osiągnięcie  PL d wg PN-EN 13849 oraz poziomu nienaruszalności SIL 2 wg EN ISO 61508. Mogą pracować w temperaturach od 0 do 55oC, są odporne na drgania w zakresie 10-55 Hz i amplitudzie do 0,15mm. Maty są dostępne w jednym wymiarze 1000 x 600 x 32 mm i dwóch kolorach: czarnym i szarym.