Sztuczna inteligencja, machine learning, przemysłowe platformy zastosowanie robotów i systemów autonomicznych w produkcji i intralogistyce oraz rola pracowników w zintegrowanej fabryce to zagadnienia poruszane podczas Targów Hanowerskich. Zostały one zorganizowane pod hasłem „Zintegrowany przemysł – podłącz się i współpracuj”. Krajem partnerskim tegorocznej edycji tej imprezy był Meksyk.
– Targi w Hanowerze po raz kolejny udowodniły swoją pozycję światowego centrum dla cyfrowej transformacji przemysłu – powiedział na zakończenie targów Hannover Messe i CeMAT dr Jochen Köckler, członek zarządu Deutsche Messe. – Rozbudowane sieci, nowe formy współpracy ludzi z maszynami oraz rosnący stopień integracji sztucznej inteligencji z procesami produkcyjnymi to główne założenia cyfryzacji. Trend ten kolejny raz zaprezentowano w Hanowerze – dodał dyrektor wykonawczy German Electrical and Electronic Manufacturers’ Association (ZVEI) dr Klaus Mittelbach.
Łącznie w targach Hannover Messe/CeMAT wzięło udział 5,8 tys. wystawców oraz ponad 210 tys. gości. Ponad 70 tys. zwiedzających (ok. 30%) przyjechało z zagranicy. W statystykach dotyczących kraju pochodzenia gości przodowały Chiny (6,5 tys. zwiedzających), drugie miejsce zajęła Holandia (5,3 tys.), kolejne: Polska (2,7 tys.) oraz Stany Zjednoczone (1,7 tys.). Z Meksyku przyjechało 1,4 tys. gości.
Głównymi trendami prezentowanymi w tym roku na targach w Hanowerze były: konwergencja między branżą IT i inżynierią mechaniczną, przemysłowymi platformami IT i nowymi modelami biznesowymi oraz wpływ sztucznej inteligencji na środowisko w fabryce. Wystawcy w halach związanych z automatyką wskazywali technologię napędową jako kluczowy czynnik cyfrowego i zintegrowanego wytwarzania.
Ścisła integracja produkcji z logistyką była głównym wątkiem poruszanym na stoiskach w halach CeMAT. Nic w tym dziwnego – cyfrowa fabryka nie może przecież funkcjonować bez inteligentnych systemów logicznych. Wśród prezentowanych produktów znajdowały się m.in. wózki, pojazdy autonomiczne, roboty odbierające zamówienia i kompletne systemy.
Przykładem postępującego trendu współpracy człowieka z maszyną były systemy wspomagające, takie jak: egzoszkielety, gogle AR, a także roboty. Sprawna produkcja i intralogistyka polegają na autonomicznych systemach transportowych, dronach i inteligentnych asystentach osobistych (intelligent personal assistants – IPA).
– Skupiamy się na człowieku. To my jesteśmy odpowiedzialni za podejmowanie decyzji i nadawanie kierunku. Interakcja ludzi z maszynami i technologiami IT to ogromny krok naprzód w dziedzinie wytwarzania, logistyki i przemysłu energetycznego – powiedział dr Jochen Köckler.
W przestrzeni targowej poświęconej zagadnieniom związanym z energią koncentrowano się na efektywności energetycznej w korelacji z ochroną klimatu. Prezentowano zdecentralizowane, inteligentne systemy energetyczne i rozwiązania infrastrukturalne na rzecz przyjaznej środowisku mobilności.
– Nowe modele biznesowe zbudowane w oparciu o strukturę platformową oraz zastosowanie tzw. bliźniaków cyfrowych z wykorzystaniem doświadczenia w dziedzinie machine learning – wszystko to będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w dziedzinie inżynierii mechanicznej. Hannover Messe to miejsce, w którym ludzie dyskutują na temat kształtu przyszłych zmian – powiedział Thilo Brodtmann, dyrektor wykonawczy German Engineering Federation (VDMA). – Charakter tych targów jeszcze przez długi czas będą określać automatyzacja, oprogramowanie i intralogistyka.
Kolejna edycja Hannover Messe została zapowiedziana na 1-5 kwietnia 2019 r., ze Szwecją jako krajem partnerskim. Następne targi CeMAT odbędą się zaś równolegle z Hannover Messe 2020, tzn. w dniach 20-25 kwietnia 2020 r.
Źródło: Deutsche Messe