Inżynierowie na rynku pracy

Od rozszerzenia Unii Europejskiej Polska coraz częściej postrzegana jest jako atrakcyjne miejsce prowadzenia działalności dla wielu zachodnich koncernów, w tym szczególnie działających w branży produkcyjnej. Firmy coraz chętniej otwierają w Polsce swoje zakłady przemysłowe, jak również centra inżynieryjne i finansowo-księgowe (TRW, Global e-Business Operations, ACS, Delphi, MAN, Volvo). Silnie rozwijają się branże: motoryzacyjna, informatyczna, przetwórstwa tworzyw sztucznych, elektroniczna, spożywcza, AGD. Nowe miejsca pracy powstają głównie na tych obszarach, gdzie inwestycje są największe, tj. głównie w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

W kraju rocznie studia techniczne kończy około 75 tysięcy inżynierów. Problem z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry technicznej dotyczy coraz większej liczby firm. Dzięki temu popyt na pracę inżynierów stał się coraz większy, a w obliczu niewielkiej liczby absolwentów szkół technicznych oraz odpływu pracowników do pracy za granicę, inżynier na rynku pracy jest coraz bardziej poszukiwany.

Miejsce pracy inżyniera

Według analizy Banku Danych o Inżynierach, dokonanej na podstawie 693 ofert pracy zamieszczonych w wortalu branżowym www.bdi.com.pl, co trzecia oferta pracy w 2006 roku dotyczyła województwa mazowieckiego. W dalszej kolejności najintensywniej poszukiwani byli pracownicy do pracy za granicą (12,8%), na Śląsku (9,7%), Dolnym Śląsku (8,3%) oraz w woj. łódzkim (6,2%).

W województwie mazowieckim poszukiwane były głównie osoby na stanowiska związane ze sprzedażą (maszyn, urządzeń, instalacji), branżą IT (programiści, administratorzy sieci, specjaliści obsługi sieci) oraz branżą budowlaną i instalacyjną.

Na tym obszarze w znacznie mniejszym stopniu poszukiwano kadry związanej z branżą produkcyjną, która na Mazowszu nie rozwija się tak intensywnie.

Ubiegły rok obfitował również w oferty pracy poza granicami kraju. W 2006 roku m.in. Anglicy, Irlandczycy, Skandynawowie wyruszyli na poszukiwania tańszej i wykwalifikowanej kadry technicznej właśnie w Polsce. Poszukiwani byli specjaliści niemalże wszystkich dziedzin od informatyków, automatyków, inżynierów budowy, mechaników do pracy w produkcji, serwisie, doradztwie technicznym nawet sprzedaży. Ponadto, kierownicy projektów, menedżerowie działów, kierownicy budów.

Na rynku krajowym, na kolejnych miejscach pod względem zapotrzebowania na inżynierów, uplasowały się województwa: śląskie, dolnośląskie, łódzkie i pomorskie. Pracę oferowały głównie duże fabryki, zakłady produkcyjne, biura konstrukcyjne – poszukiwani byli inżynierowie różnych specjalności do pracy w działach jakości, produkcji, technolodzy, projektanci, informatycy, kierownicy produkcji czy menedżerowie projektów.

W przyszłym roku można się spodziewać wzmożonych poszukiwań kadry technicznej w województwie kujawsko-pomorskim, lubuskim, w mniejszym stopniu małopolskim – to w tamtych okolicach powoli zaczynają wyrastać nowe fabryki i rośnie zapotrzebowanie na kadrę.

Autor: Małgorzata Orłowska, Bank Danych o Inżynierach