Warszawskie centrum wystawienniczo-konferencyjne EXPO XXI po raz kolejny gościło targi AUTOMATICON, czyli XIII Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów oraz VIII Międzynarodowe Targi Pomp i Armatury Przemysłowej odbywające się 13–16 marca br. Podwójna trzynastka, w numerze targów oraz w dacie, zdaniem organizatorów (Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz MVM sp. z o.o.) przyniosła szczęście.
Tradycyjnie targom towarzyszyła konferencja naukowo-techniczna w siedzibie PIAP w Warszawie.
Według zarządu targów AUTOMATICON 2007 to „mnóstwo interesujących, nowoczesnych rozwiązań w zakresie oprogramowania, komponentów automatyki, układów pomiarowych i – co zwykle budzi ogromne zainteresowanie – kompletne aplikacje”.
Z roku na rok liczba wystawców rośnie. Tym razem było ich 263, a zatem o kilkanaście procent więcej niż w ubiegłym roku (249 wystawców). Aby pomieścić zwiększoną liczbę zainteresowanych wystawców, organizatorzy po raz pierwszy zagospodarowali sale konferencyjne znajdujące się na I piętrze (choć i tak ponad 20 wystawcom musieli odmówić), co spotkało się z mieszanymi reakcjami, brakowało bowiem informacji o ww. stoiskach. Po interwencji wystawców postanowiono ogłaszać komunikaty przez radiowęzeł.
W tegorocznej edycji targów swoją ofertę przedstawiały firmy z 9 krajów, wśród zagranicznych przeważały firmy niemieckie. Po raz pierwszy pojawili się również klienci z Chin (6 wystawców) poszukujący w Europie swoich przedstawicieli.
Pytani o zmianę lokalizacji targów (w odniesieniu do III Międzynarodowych Targów Produkcji i Technologii PROTECH 2007, które przeniesiono z Warszawy do Wrocławia) organizatorzy uznali, że raczej nie podejmą takiej inicjatywy. Śląsk jest zagłębiem branży produkcyjnej, lecz według badań przeprowadzonych przez PIAP około 53% potencjału badawczo-rozwojowego Polski znajduje się na terenie województwa mazowieckiego, a zatem Warszawa jest najodpowiedniejszym miejscem do organizacji tego typu targów, choć wiadomo, że w stolicy brakuje odpowiednich obiektów.
Mimo ograniczonej powierzchni EXPO XXI wielu wystawców zbudowało wysokie i fantazyjne stoiska, przyciągające uwagę odwiedzających kształtem oraz barwą.
Firma SEW-EURODRIVE wśród najnowszych produktów prezentowała kompaktowy, ekonomiczny przetwornik częstotliwości MOVITRAC® B, oraz Motoreduktor walcowy R67 DT80K4 (patrz: zdjęcie). Na stoisku Metal Work przedstawiono pracę siłowników pneumatycznych TF wspomagających zabezpieczanie podzespołów maszyn lub przemieszczanych elementów przed obrotem oraz siłowników kompaktowych, które zatrzymują elementy na liniach transportowych.
Flir Systems zaprezentował szeroką gamę kamer termowizyjnych, z których dwie rejestrowały odwiedzających stoisko, co można było oglądać na bieżąco. Firma Wobit – w zielonych barwach wiosennych – zapraszała do zapoznania się m.in. z silnikami krokowymi oraz miernikami.
Wystawcy starali się w różny sposób zainteresować widzów. Firma Norgren na przykład zorganizowała konkurs dotyczący swojej najnowszej propozycji – sklepu internetowego oferującego ponad 10 000 produktów, realizującego zamówienia w ciągu 2–3 dni. Nagrodami były: kamera cyfrowa, iPod oraz kalkulator graficzny.
Stoisko Trade Media International odwiedzali głównie czytelnicy magazynów: Control Engineering Polska oraz Inżynierii & Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych. Można tu było nabyć najnowszą książkę redaktorów współpracujących z magazynem Control Engineering Polska: Krzysztofa Pietrusewicza oraz Pawła Dworaka – „Programowalne sterowniki automatyki PAC” wydawnictwa Nakom z Poznania, a także porozmawiać z autorami. Na stoisku TMI również losowano nagrody wśród nowych prenumeratorów, co stanowiło miłą niespodziankę dla odwiedzających.
O randze magazynu Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych świadczy fakt, że firma IGE + XAO eksponowała na znakomicie oświetlonym stoisku nagrodę Produkt Roku 2006 przyznaną przez czytelników magazynu, aby dobitniej podkreślić swoją pozycję na rynku.
Szacuje się, że tegoroczne targi odwiedziło około 11 000 zainteresowanych. Choć odwiedzający wciąż narzekają na dojazd do EXPO XXI, co roku przybywają w coraz większej liczbie, by zapoznać się z najnowszymi trendami w automatyce. To najlepiej świadczy o potrzebie organizowania tego typu imprez.
Urszula Zych