W połowie listopada odbyły się targi PROTECH’05, których patronem medialnym był nasz magazyn. Wydarzenie to okazało się strzałem w dziesiątkę. Kompleksowość tego spotkania branżowego – od projektowania urządzeń (DESIGNTECH) poprzez automatyzację urządzeń i linii produkcyjnych (ROBOTECH) i połączenie wszystkich elementów w systemie informatycznym (SYSTECH), kończąc na utrzymaniu wszystkiego w ruchu (MAINTECH) – została doceniona przez uczestników – inżynierów z największych zakładów przemysłowych w Polsce.
Ryszard Nowicki, redaktor I&UR, prowadzący seminarium MAINTECH, tak podsumował imprezę: „Pod względem tematyki wystąpień seminarium można podzielić na pięć części:
Systemowo-organizacyjne: Dr J. Mikler przedstawił przeglądowy artykuł poświęcony strategiom utrzymania ruchu. B. Soroczyński na podstawie kilkuletnich doświadczeń dokonał przeglądu zbioru najlepszych praktyk obowiązujących przy wdrażaniu systemów klasy CMMS. Firma Prekon podzieliła się swoimi doświadczeniami w zakresie wdrażania rodzimego systemu wspomagającego eksploatację i utrzymanie ruchu.
Systemowo-instrumentalne: Choć w wystąpieniach poruszano kwestie nadzoru stanu technicznego za pomocą różnych technik, to i tak dominującą była technika drganiowa. Firma Bently Nevada zaspokaja ~30% światowego zapotrzebowania w zaawansowane systemy nadzoru dla maszyn różnej ważności – szczegółowo omówiony został zaawansowany system skaningowego nadzoru dla maszyn pomocniczych. Przedstawiciele firm AB Instrument, Pruftechnik-Wibrem i SKF zaprezentowali swoje oferty i niektóre wdrożenia. Firma Flir przedstawiła specyfikę pomiarów termowizyjnych oraz służące do tego zróżnicowane kamery.
Media zakładowe: Problematyka dotycząca gospodarki powietrzem znalazła swoje odzwierciedlenie w wystąpieniach W. Halkiewicza oraz Marani, natomiast olejów i smarów w prezentacjach firm Statoil, RAF-LAB i Total.
Przyczynkowe dla utrzymanie ruchu: Czasem drobiazgi mogą być przysłowiową solą w oku utrzymania ruchu. O takich niezwykle użytecznych drobiazgach mówili przedstawiciele firm Henkel, 3M oraz Reall (nowe propozycje napędów pasowych i sprzęgieł).
I ostatnia część – Inne – tj. outsourcing (Fame) i przygotowanie do udziału w wolnym rynku energii (Winuel)”.
A co w numerze? W „Poradniku dla menedżera” (str. 4) opisujemy mechanizmy i kryteria tworzenia wyceny kosztów inwestycji. Z „Tematu z okładki” (str. 8) dowiecie się Państwo, jak można wykorzystać sieć komunikacyjną standardu Ethernet w aplikacjach przemysłowych. Zapraszam również do lektury artykułu „Elektrostatyczne oczyszczanie olejów izolacyjnych, smarowych i hydraulicznych” (str. 22) – znajdziecie tam Państwo szczegółowy opis tej metody. Tych wszystkich, którzy są odpowiedzialni za obsługę i konserwację silników elektrycznych, zapraszam do zapoznania się z artykułem na str. 28. Reszta numeru – równie ciekawa.
Tymczasem z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć Państwu życzenia zdrowia, radości i ciepłej rodzinnej atmosfery, zaś Nowy Rok 2006 niech będzie czasem stabilizacji i realizacji osobistych zamierzeń.
Hanna Tylicka,
redaktor naczelna