W Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu zaprezentowano pierwszą kabinę helikoptera UH-60 Black Hawk, w całości wyprodukowaną w polskim zakładzie.
Jak powiedział prezes zarządu PZL Mielec Janusz Zakręcki, dla spółki jest to bardzo ważny dzień, bo oznacza pewną przyszłość i nowe miejsca pracy.
„W dniu dzisiejszym możemy zobaczyć efekt pracy mieleckich pracowników, którzy wspierani radami amerykańskich kolegów stworzyli od podstaw pierwszą kabinę. To także pierwsza kabina z zamówionej partii dwustu kabin do helikoptera Black Hawk. Kabina ta jest symbolem postępu jakiego dokonaliśmy ostatnio, jak również znaczącym krokiem w produkcji kompletnych helikopterów” – dodał Zakręcki.
Zaprezentowana w czwartek kabina składa się z ponad 2 tys. części; zostanie zamontowana w – także pierwszym – helikopterze Black Hawk, jaki będzie wyprodukowany w Mielcu do 2011 r. Następna, która opuści zakład jeszcze w tym miesiącu, będzie wysłana do USA i zamontowana w helikopterze przeznaczonym dla armii amerykańskiej.
W Mielcu będą produkowane śmigłowce w tzw. wersji green – podstawowej, a wyposażenie będzie zależne od wymagań kupującego.
Wiceprezes ds. strategii korporacyjnej i synergii w firmie Sikorsky – właścicielu PZL Mielec – Bob Kokorda powiedział, że produkcja helikoptera w Mielcu stworzy firmie Sikorsky możliwość zlokalizowania w Polsce ośrodków naprawczych, konserwacji oraz centrów treningowych.
„Pozwoli to osiągnąć nam konkurencyjne ceny i większy dostęp do rynku międzynarodowego, nie wspominając o tym, że wysiłki firmy Sikorsky przywrócą PZL Mielec wiodącą pozycję w międzynarodowym lotnictwie” – dodał Kokorda.
Kokorda nie widzi także zagrożeń z powodu kryzysu gospodarczego. „Na razie nie mamy żadnych sygnałów, żeby armia Stanów Zjednoczonych zmniejszyła zamówienia. Martwimy się o kontrakty na wyroby cywilne, ale na tym etapie nie ma żadnych sygnałów, żebyśmy musieli zmieniać nasze plany i prognozy finansowe” – powiedział Kokorda.
Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. Obecnie w firmie pracuje ponad 1770 pracowników. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku zakład należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation.