Nie ma wątpliwości co do tego, że właściwie wyposażony warsztat utrzymania ruchu jest czynnikiem znacząco wpływającym na szybkość oraz skuteczność napraw maszyn i urządzeń przemysłowych.
Odpowiednie narzędzia i przyrządy diagnostyczne gwarantują natychmiastową reakcję serwisową na usterki i awarie, co przyczynia się do możliwie najkrótszego czasu przerwania łańcucha produkcyjnego i logistycznego. Oferta dotycząca wyposażenia warsztatów jest obszerna zarówno w zakresie mechaniki, elektryki i elektroniki. Warto zatem zastanowić się nad tym, co powinno się znaleźć „pod ręką” serwisanta.
Meble to podstawa
Właściwie dobrane meble warsztatowe to nie tylko skrócenie czasu wykonywanych czynności na stanowisku roboczym, ale również odpowiednia higiena i bezpieczeństwo. Urządzenia, narzędzia i materiały usytuowane w odpowiednim miejscu to także znacząca poprawa komfortu pracy. Podstawa dobrze wyposażonego warsztatu to przede wszystkim stół warsztatowy, dający możliwość uporządkowania stanowiska pracy serwisanta na hali produkcyjnej, w pomieszczeniu warsztatowym, czy też magazynie lub na stanowisku kontrolnym. Konstrukcja stołów wykorzystuje kształtowniki stalowe oraz blat roboczy, którego grubość uzależniona jest od maksymalnej nośności. Dla przykładu stoły warsztatowe z serii Practical Line firmy Promag są wyposażone w blat roboczy ze sklejki o grubości 36 mm i nośności do 500 kg. Do właściwej organizacji stanowiska pracy z pewnością przyczynią się również szuflady wyposażone w szczeliny pozwalające na zamontowanie podziałek. Wyszukiwanie właściwej szuflady ułatwią etykiety służące do przyklejania oznaczeń, a dno wykonane z maty tłumiącej zapobiega przemieszczaniu się przedmiotów. Warto zwrócić uwagę na to, że dzięki wysuwowi szuflad osiągającemu 90% zwiększa się stopień ich wykorzystania. Przed niepowołanym dostępem chroni system zamykania centralnego. Stoły warsztatowe najczęściej malowane są farbami proszkowymi w szerokiej gamie kolorów. W zależności od potrzeb meble tego typu mogą być wyposażone w regulację wysokości.
Interesującym rozwiązaniem są akcesoria do stołów warsztatowych. Dzięki nim można zainstalować dodatkowe półki lub konstrukcję z lampą. Wykorzystując elementy dodatkowe stanowisko pracy można wyposażyć w zasilanie energią elektryczną lub powietrzem. Listwy z przyłączami stanowią gotowe zestawy zapewniające bezpieczeństwo podczas prac. Decydując się na akcesoria tego typu, należy zwrócić uwagę na to, aby miały one aktualne świadectwa badań kontrolnych. Nabyć można także rozdzielnice elektryczne mocowane do blatów stołu. Niezwykle przydatne na stacjonarnym stanowisku pracy okazują się szafki. Mogą być one integralnym elementem stołu warsztatowego lub mieć formę wiszącą lub stojącą. Szafki wieszane na ścianie wykorzystywane są najczęściej do przechowywania drobnych elementów, zaś szafki dolne, z racji większej wytrzymałości, przeznaczone są do składowania narzędzi. Meble tego typu nabyć można w wersjach z drzwiami rozwieranymi lub rozsuwanymi.
Pamiętać należy, że w przypadku organizowania stacjonarnego stanowiska pracy elektronika warto się zastanowić nad kupnem specjalnego stołu wyposażonego w szuflady i nadbudowy pozwalające na przechowywanie drobnych elementów.
Porządek u mobilnych
Nowoczesne systemy przechowywania pozwalają także na wygodne składowanie narzędzi i części zamiennych również w samochodach. Nastąpił zatem koniec zwyczajowego nieładu twórczego w samochodach wielu serwisantów mobilnych. Ogromne ilości skrzynek i kontenerów zastąpić mogą zabudowy pozwalające na maksymalne wykorzystanie przestrzeni samochodu serwisowego.
Konkretne moduły są dobierane w zależności od wielkości pojazdu. Dostępne są podstawy maskujące nadkola wyposażone w stabilne uchylne drzwi z zatrzaskowym zamkiem zabezpieczającym. Elementy tego typu nabyć można w rożnych szerokościach i głębokościach. Do wykorzystania są także elementy bazowe do montowania szaf, półko-regałów oraz półko-pojemników. Dzięki nim przechowywać można dodatkowe narzędzia i części zapasowe. Przydatne rozwiązania z pewnością stanowią także stoły chowane w podstawie modułowej, które mogą być demontowane po zakończeniu pracy. Stoły zabezpieczone są przed przemieszczaniem zarówno podczas pracy, jak i transportu. Są one przystosowane do montażu imadła. W samochodach z wysokimi nadkolami przydatne okażą się cokoły montażowe. Na rynku są dostępne także różnorodne systemy szaf przeznaczonych do przechowywania narzędzi, które nabyć można w różnych rozmiarach.
Składowanie ułatwią szuflady z przegrodami montowanymi w dowolnej ilości, a przed nieuprawnionym dostępem chroni centralny zamek. Kolejne elementy, w które może być wyposażony samochód serwisowy, to kasety przeznaczone do przechowywania drobnych elementów. Ich wytrzymałość zapewnia wykonanie z blachy stalowej. Wyklejenie od wewnątrz pianką zabezpiecza zawartość przed uszkodzeniem. Kasety mają dodatkowe zabezpieczenia przed otwarciem i są dostępne w rożnych wysokościach. Składowanie elementów o dużej objętości ułatwią wanny rozsuwane. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń ładunkową samochodu, na szafach montowane mogą być nadstawki. Stoły warsztatowe przeznaczone do montażu w pojazdach mobilnych dostępne są również w wersji łamanej i z teleskopem oraz z drewnianą płytą roboczą. Do przechowywania segregatorów z dokumentacją techniczną przydadzą się pojemniki. Przydatne mogą być również uchwyty do transportowania butli gazowych.
Narzędzia
Warsztat utrzymania ruchu wyposażony w meble warsztatowe i odpowiednio zabudowany samochód może być już zaopatrywany w narzędzia. Podstawą wyposażenia są odpowiednie klucze, bez których żaden mechanik nie poradzi sobie nawet z najprostszą awarią. Najczęściej używane narzędzia tego typu to przede wszystkim klucze płaskie, klucze do szpilek oraz klucze do nakrętek z otworami górnymi. Niezastąpione w warsztacie są także klucze nastawne.
Dostępne są one w postaci fosforowanej, chromowanej, z zębatką oraz rękojeścią z tworzywa sztucznego. Interesującym rozwiązaniem są klucze nastawne samozaciskowe. Pozwalają na automatyczny nastaw i zacisk, dzięki czemu do obsługi może być używana jedna ręka, co z pewnością ucieszy serwisantów wykonujących pracę w trudno dostępnych miejscach.
Automatyczny nastaw i zacisk wykorzystuje sprężynę absorbującą. Z przeznaczeniem do prac chociażby przy instalacjach wodnych, czy też pneumatycznych produkowane są klucze hydrauliczne. Ich szczęki charakteryzują się uzębieniem mającym na celu zapobieganie poślizgowi zamocowanego materiału. Specjalny profil pozwala także na trzymanie materiałów o nietypowych kształtach. Z pewnością przydatne okażą się klucze hakowe z przegubem, a także rurowe, fajkowe oraz oczkowe z grzechotką. Warto zwrócić również uwagę na narzędzia specjalne. Elektrycy i elektronicy nabyć mogą narzędzia izolowane, a działom utrzymania ruchu z branż chemicznych bądź petrochemicznych przydadzą się narzędzia nieiskrzące.
Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne napotkać można nawet w tak prostych narzędziach, jakie stanowią tzw. „śrubokręty”. Część robocza niektórych modeli wkrętaków do śrub wykonana jest ze stali chrome-vanadium, dzięki czemu kilkakrotnie zwiększa się wytrzymałość na uszkodzenia. Rękojeści o ergonomicznym kształcie są wykonane z elastomeru. Specjalistyczne wkrętaki produkowane są z myślą o śrubach prostych, śrubach typu Philips, a także śrubach Pozidrive, Torx i Imbusach. Przydatne są również klucze trzpieniowe, dostępne także z rękojeścią typu „L”. Dostęp do śrub zlokalizowanych w trudno dostępnych miejscach ułatwią wkrętaki giętkie z magnetyczną końcówką.
Siła pod kontrolą
Wszędzie tam, gdzie w mechanice wymagane jest dokręcanie połączeń gwintowych o dokładnie określonym momencie, niezastąpione są klucze dynamometryczne. Nowoczesne narzędzia tego typu wykonane są ze stali chromowo-wanadowej, co zdecydowanie zwiększa ich trwałość i wytrzymałość. Klucze dynamometryczne charakteryzują się mechanicznym naciągiem zapadki dynamometrycznej, która w momencie kiedy zostaje osiągnięta siła, przeskakuje o jeden ząbek, jednocześnie wydając charakterystyczny dźwięk. W narzędziach tych istotna jest skala. Najczęściej jest ona umieszczona w rączce, a regulacja następuje poprzez obrót rękojeścią. Użycie kluczy dynamometrycznych jest bardzo proste. Najważniejsze jest zadanie określonego momentu, a następnie zablokowanie zabezpieczenia umieszczonego na końcu rączki. Dokładność wynosi ok. 3−4%. Przykładowy klucz dynamometryczny (producent Bahco) wyposażony jest w skalę w postaci okienka, co zdecydowanie ułatwia odczyt i wybieranie nastawu. Konstrukcja grzechotki wykorzystuje 32 zęby, a minimalny kąt obrotu wynosi 11,25˚. Warto zwrócić uwagę na fakt, że klucze dynamometryczne również przeszły proces unowocześniania, bowiem dostępne są one również w wersji elektronicznej. Narzędzia te cechują się automatyczną kalibracją po włączeniu oraz podtrzymywaniem wartości nastawu podczas wymiany baterii. Korpus wykonany jest ze stali nierdzewnej, a wyświetlacz pokryto wytrzymałym tworzywem. Nastawa klucza wykorzystuje dwa przyciski. Urządzenie wyposażone jest we wskaźnik poziomu naładowania baterii oraz funkcję pozwalającą na oszczędzanie energii. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na rynku dostępne są także wkrętaki dynamometryczne oraz przekładnie dynamometryczne.
Kto smaruje, ten jedzie
Jednym z zadań wykonywanych przez działy utrzymania ruchu jest wymiana oleju przede wszystkim w przekładniach mechanicznych maszyn przemysłowych. Warto zatem zadbać o urządzenia, które z jednej strony poprawią komfort pracy, zaś z drugiej pozwolą na zachowanie należytych zasad związanych z ochroną środowiska. Niezwykle przydatne okazują się zatem wysysarki oleju, dzięki którym szybko i skutecznie opróżnić można zasobnik olejowy. W zależności od modelu urządzenia wyposażone są w zbiornik o pojemności od 20 litrów. Istotny jest także komplet sond zarówno sztywnych, jak i elastycznych oraz adaptery. Ważny jest także wskaźnik napełnienia. Do wytwarzania podciśnienia wykorzystywane są elementy pneumatyczne, a wygodny transport zapewniają koła.
Wysysarki oleju są dostępne także w wersjach wyposażonych w zbiornik kontrolny, pozwalający na sprawdzenie ilości oraz jakości zasysanego oleju. Przydatna jest również możliwość opróżniania pneumatycznego za pomocą nadciśnienia lub szybkozłącza z pompą zasycającą olej. Wygodę pracy poprawia także taca zabudowana na zbiorniku. Wysysarki mogą być wyposażone w opuszczane wanny zlewowe oraz mechanizmy pozwalające na ich opuszczanie, tzw. pantografy.
Napełnianie olejem może również być proste. Warto zatem zaopatrzyć warsztat utrzymania ruchu w pompy przeznaczone do dystrybucji olejów. Urządzenia takie wykorzystują napęd ręczny lub pneumatyczny. W zależności od modelu dystrybutory oleju charakteryzują się własnym zbiornikiem lub przystosowane są do opróżniania beczek. Przewoźne ręczne pompy są wyposażone w koła jezdne. Pompa najczęściej ma podwójne działanie, gdyż tłok wykonuje dwa ruchy przemienne. Bardziej zaawansowane urządzenia stanowią pompy pneumatyczne, które również w zależności od modelu mogą opróżniać beczki lub wykorzystywać własny zbiornik. Decydując się na zakup pompy pneumatycznej, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry, które zapewnią sprawne napełnianie olejem. Przede wszystkim należy uwzględnić pojemność zbiornika lub rozmiar beczki, jaki może być zainstalowany. Nie mniej istotne pozostaje także ciśnienie robocze oraz przełożenie i wydajność. Warto zadbać o odpowiednią długość węża oraz średnicę i długość goleni ssącej. Dla przykładu przewoźny dozownik pneumatyczny RDP-P 24 firmy RAASM jest wyposażony w zbiornik o pojemności 24 litrów. Łatwe przemieszczanie zapewniają koła jezdne. Z pewnością przydatny okaże się także wskaźnik poziomu oleju. Do dozownika nabyć można również przepływomierz elektroniczny oraz lejek antybryzgowy. Długość węża zasilającego powietrzem to 2 m.
Serwisant utrzymania ruchu powinien być także wyposażony w urządzenia pozwalające na uzupełnianie smarem punktów smarowniczych w urządzeniach przemysłowych. Oferta w tym zakresie jest obszerna. Nabyć można smarownice ręczne, dzięki którym można smarować pod wysokim ciśnieniem elementy mechaniczne, takie jak wały, sworznie, łożyska, przeguby itp. Istotne jest w narzędziach to, że tłoki charakteryzują się wysokiej jakości uszczelnieniem wykonanym z gumy odpornej na długotrwałe działanie smarów i olejów.
Przydatny jest również zawór uniemożliwiający wyciekanie substancji smarującej. W razie konieczności urządzenie można odpowietrzyć. W miejscach trudno dostępnych zastosowanie z pewnością znajdą końcówki kątowe. Do większych prac przydadzą się smarownice nożne, które w zależności od modelu różnią się pojemnością zbiornika. Urządzenia te są wyposażone w koła, dzięki czemu doskonale nadają się do prac mobilnych. Napęd nożny pozwala na osiągnięcie maksymalnego ciśnienia wynoszącego 200 barów. Smarownice te idealne są do smarów o wysokiej lepkości. Wąż połączeniowy zakończony jest sztywną końcówką smarowną. Smarownice mogą również być wyposażone w pneumatyczną pompę smaru. Zakończone są one wężem osiągającym długość nawet kilkunastu metrów oraz pistoletem smarownym ze sztywną końcówką. Na rynku są dostępne także mobilne zestawy smarowne pozwalające na zamontowanie beczki. Dla przykładu smarownica firmy ITALCOM wyposażona jest w pompę pneumatyczną smaru o maksymalnej wydajności 500 g/min. Urządzenie przystosowane jest do beczek o średnicy 395 mm. Bezpieczeństwo gwarantuje dysk dociskowy, a transport zapewnia wózek 3-kołowy. Smarowanie odbywa się za pomocą wysokociśnieniowego węża smarowego ze sztywną końcówką oraz złączką obrotową.
Warto również zwrócić uwagę na smarownice z napędem elektrycznym. Jest to idealne rozwiązanie dla mobilnych serwisantów. Najczęściej zasilane są one napięciem stałym o wartości 12 V. W zależności od modelu zbiornik ma pojemność od 400 – 600 g a ochronę przed uszkodzeniem zapewni walizka. Przykładem rozwiązania tego typu mogą być chociażby smarownice FSE – 400 i FSE 600 firmy FLEXBIMEC.
Diagnoza w elektryce i elektronice postawiona
Wykorzystywane przez automatyków i elektryków przyrządy pomiarowe to najczęściej multimetry pozwalające na pomiar przynajmniej kilku wielkości elektrycznych. Dostępna na rynku oferta w tym zakresie jest bardzo obszerna. Nabywając przyrząd pomiarowy istotne jest przede wszystkim ustalenie wielkości elektrycznej poddanej pomiarowi oraz jej przewidywanego zakresu. Podstawowe zalety nowoczesnych przyrządów pomiarowych to przede wszystkim ergonomiczna obudowa zapewniająca wygodne trzymanie. W większości urządzeń tych wybór pomiędzy funkcjami pomiarowymi odbywa się za pomocą pokrętła, dlatego też do obsługi wystarczy jedna dłoń. Istotny jest także duży i czytelny wyświetlacz ułatwiający odczyt wyniku pomiaru. Niektóre modele przyrządów pomiarowych wyposażone są w wyświetlacz dotykowy.
Producenci przyrządów pomiarowych próbują ich funkcjonalność dostosować do konkretnych wymagań użytkownika. Przykładem może być seria multimetrów firmy FLUKE. W jej skład wchodzą cztery przyrządy dostosowane do indywidualnych potrzeb. Multimetr elektryczny 114 przede wszystkim znajduje zastosowanie przy diagnostyce elektrycznej i przeprowadzaniu testów układów elektrycznych w obiektach budowlanych. Zawiera on wszystkie podstawowe funkcje oraz system zapobiegający błędom odczytu przez napięcie szczątkowe.
Model 115 to dobre narzędzie do prac w terenie. Jego funkcje są zoptymalizowane pod kątem testów elektrycznych i elektronicznych w obiektach przemysłowych, czyli w miejscach, w których istotna jest większa liczba funkcji pomiarowych. Multimetr 116 produkowany jest z myślą o serwisantach z branży ciepłowniczej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej. Przeznaczony jest również do pomiarów temperatury oraz wartości prądu w zakresie mikroamperów. Przyrząd pomiarowy FLUKE model 117 wyposażony jest w bezdotykowy próbnik napięcia. Jako akcesoria nabyć można przewody pomiarowe z cienkimi końcówkami lamelowymi i nakładkami ochronnymi oraz futerał.
Do analizowania przebiegów szybkozmiennych, których nie da się bezpośrednio zaobserwować, niezastąpione są oscyloskopy. Nowoczesne urządzenia tego typu wyposażone są w kolorowe wyświetlacze LCD oraz cechują się maksymalną szybkością próbkowania do 2 GS/s i maksymalnym próbkowaniem ekwiwalentnym 50 GS/s przy paśmie przenoszenia do 300 MHz. Duża szybkość odświeżania pozwala na przechwytywanie przebiegów niepowtarzających się. Przydatną funkcją są zapisy przebiegów oraz filtry cyfrowe. Interesującymi urządzeniami, niezwykle przydatnymi dla serwisantów utrzymania ruchu, są oscyloskopy przenośne. Realizują one również wszystkie funkcje multimetru. Przykładem takiego rozwiązania może być oscyloskop WENS 820.
Charakteryzuje się on pasmem przenoszenia 20 MHz lub 60 MHz. Istotną zaletą jest duży wyświetlacz LCD 3,9” oraz próbkowanie 200 MS/s. Z pewnością przydatna okaże się pamięć podręczna, pozwalająca na zapis 10 przebiegów oraz 10 ustawień oscyloskopu. Potrzebny może się również okazać zoom. W miejscach o ograniczonym oświetleniu znajdzie zastosowanie podświetlenie wyświetlacza. Urządzenie zasilane jest z zewnętrznego zasilacza lub akumulatora. Wyniki pomiarów mogą być obrabiane w komputerze PC dzięki interfejsowi USB oraz specjalistycznemu oprogramowaniu. Istnieje możliwość podłączenia zewnętrznej pamięci. Opcjonalnie nabyć można dodatkowe akumulatory oraz adaptor do temperatury i pomiaru prądu.
Rozlutuj…
Stosunkowo nowym rozwiązaniem dostępnym na rynku są rozlutownice pozwalające na demontaż elementów przewlekanych i SMD. Nabyć je można w postaci stacji lub urządzenia przenośnego. Serwisantom mobilnym przydatne z pewnością okażą się rozlutownice przenośne z wbudowanym kompresorem gorącego powietrza. Istotna jest przede wszystkim płynna regulacja i stabilizacja temperatury oraz filtr umożliwiający wielokrotne opróżnianie nagromadzonej cyny. Przenośne urządzenia wyposażone są w przełącznik pozwalający na natychmiastowy wybór między ssaniem a nadmuchem przy jednoczesnej regulacji mocy nadmuchu gorącego powietrza. Grzejnik wykonany jest z ceramiki warstwowej odpornej na temperaturę do 1000ºC. Wysoka moc rozlutownic stacjonarnych pozwala również na pracę przy drukach wielowarstwowych.
… i przylutuj
Najprostsze urządzenia wykorzystywane do połączeń elementów elektronicznych z obwodami drukowanymi to lutownice kolbowe. Oferta w tym zakresie jest bardzo obszerna. Decydując się na zakup takiego urządzenia, warto zwrócić uwagę na elektroniczną regulację temperatury oraz wyświetlacz. Nie mniej istotna jest także technologia ESD Safe pozwalająca na lutowanie elementów wrażliwych na ładunki elektrostatyczne.
Dostępne na rynku stacje lutownicze różnią się między sobą przede wszystkim funkcjonalnością, a co za tym idzie − przeznaczeniem. Stacje lutownicze jednofunkcyjne wykorzystujące gorące powietrze przeznaczone są do wlutowywania i wylutowywania podzespołów elektronicznych. Niektóre modele są wyposażone w wyświetlacz informujący użytkownika o temperaturze. Nowocześniejsze modele tego typu urządzeń są sterowane cyfrowo. Serwisantom mobilnym przydatne okażą się z pewnością przenośne stacje lutownicze. Charakteryzują się one lekkością, a dzięki niewielkim rozmiarom nie zajmują dużo miejsca. Dla przykładu stacja lutownicza ATTEN AT850D wyposażona jest w cyfrowy wyświetlacz LED zadanej i rzeczywistej temperatury gorącego powietrza. Ważny jest także wskaźnik informujący o gotowości do pracy. Istotną cechą tego urządzenia jest wysoka stabilność i dokładność temperatury oraz krótki czas nagrzewania. Kluczową kwestię stanowi antystatyczna obudowa zapobiegająca osadzaniu się ładunków elektrostatycznych. Urządzenie to przystosowane jest także do lutowania bezołowiowego.
Nieco bardziej rozbudowane są stacje lutownicze dwufunkcyjne. Łączą one funkcje urządzenia służącego do lutowania, wykorzystującego gorące powietrze, oraz tradycyjnej lutownicy kolbowej. Na rynku dostępne są również stacje wyposażone w chwytak podciśnieniowy do układów elektronicznych. Stacje lutownicze wielofunkcyjne stanowią rozbudowane narzędzia. W zależności od modelu urządzenia te oprócz lutowania powietrzem cechują się one dodatkową funkcjonalnością w postaci kolby lutowniczej, zasilacza serwisowego, odciągu oparów czy też odlutownicy. Istotną cechą profesjonalnych urządzeń lutowniczych jest możliwość regulacji każdego z wbudowanych modułów. Ważne jest również, aby użytkownik był informowany na wyświetlaczu o aktualnych parametrach. Stacja lutownicza Aoyoue 2702 jest wyposażona w sygnalizator akustyczny powiadamiający operatora o osiągnięciu właściwej temperatury. W modelu tym zastosowanie znalazł także system chłodzenia włączający się po zakończeniu pracy, dzięki czemu grzałka nie ulega przegrzaniu, tym samym zwiększa się jej żywotność. Pobór mocy osiąga 70 W. Urządzenie pracuje w zakresie temperatur od 200–480°C.
Kompresor gorącego powietrza cechuje się mocą 500 W przy zakresie temperatur od 100 do 480°C przy maksymalnej wydajności 23 l/min. Podciśnienie rozlutownicy osiąga 600 mm Hg przy maksymalnej wydajności powietrza zasysanego 15 l/min. Pamiętać należy, ze większość lutownic wyposażyć można w specjalistyczne groty.
Do miejsc o ograniczonym dostępie do energii elektrycznej doskonale nadają się lutownice gazowe, które mogą być wykorzystane do standardowych i precyzyjnych prac lutowniczych. Urządzenia tego typu cechują się możliwością regulowania temperatury oraz piezoelektrycznym zapalnikiem. Mogą być one wykorzystywane również do prac przy których niezbędny jest otwarty płomień.
Elektronika
Podobnie jak dla wielu innych dziedzin, również dla elektroniki rynek oferuje mnóstwo interesujących narzędzi. Ciekawe rozwiązanie stanowią myjki ultradźwiękowe, mające za zadanie usuwanie zabrudzeń z obwodów elektronicznych. Urządzenia te działają na zasadzie generowania fal o wysokiej częstotliwości, wywołujących tzw. zjawisko kawitacji, polegające na tym, że cząsteczki cieczy uzyskują bardzo dużą energię powodującą odrywanie zabrudzenia od podłoża. Proces oczyszczania trwa zaledwie kilka sekund.
Istotną zaletą tej technologii jest skuteczność oraz eliminacja uszkodzeń, jakie mogą powstać podczas czyszczenia mechanicznego. Urządzenie to może być również wykorzystane do mycia elementów optycznych oraz wszędzie tam, gdzie jest niemożliwe zastosowanie tradycyjnego oczyszczania. Przykładem takiego rozwiązania może być myjka ultradźwiękowa WP-420B firmy Reeco. Jest ona w pełni zautomatyzowana. Cechuje się dużym zbiornikiem, którego kształt pozwala na zapobieganie rozpryskiwaniu się płynu i emisji oparów do otoczenia. Istotne jest także programowanie parametrów, takich jak czas procesu, temperatura cieczy myjącej oraz moc ultradźwięków. Pojemność komory myjącej to 10 l, a maksymalna moc generatora ultradźwiękowego to 200 W, natomiast moc grzałki osiąga 1000 W. Obudowa, kosz i pokrywa wykonane są ze stali nierdzewnej, a poszczególne elementy są uziemione.
Ciekawe rozwiązanie stanowią także podgrzewacze służące do bezpiecznego demontażu elementów w skomplikowanych obwodach elektronicznych. Działanie wykorzystuje proces podgrzewania płyty umieszczonej na platformie roboczej urządzenia, której temperatura powoduje przejście spoiwa w stan płynny, tym samym ułatwiając demontaż. W większości urządzeń tego typu sterowanie odbywa się cyfrowo. O bieżących parametrach użytkownik jest informowany za pomocą wyświetlacza. Płytka nagrzewana jest równomiernie, dzięki czemu demontaż elementu jest znacznie prostszy. Nabywając takie urządzenie warto zwrócić uwagę na możliwość współpracy ze stacjami montażu i demontażu gorącym powietrzem.
Podstawa nowocześnie wyposażonego stanowiska pracy elektronika to przede wszystkim platforma naprawcza, w której najważniejszy jest uchwyt serwisowy, mający za zadanie utrzymywanie kolby gorącego powietrza w odpowiedniej odległości celem uniknięcia przegrzania elementu. W tego typu urządzeniach istotna jest stopniowa i precyzyjna regulacja położenia uchwytu kolby wykorzystująca pokrętła. Płytki z układami elektronicznymi mocowane są do stołu. Warto przyjrzeć się nieco bliżej podstawowym danym technicznym przykładowej platformy naprawczej (model AOYUE/PT 618). Są to:
- rozmiar podstawy platformy 250×350 mm,
- wysokość regulacji 300 mm,
- 2 regulacje w pionie,
- szerokość maksymalna chwytni dolnej 220 mm.
Niezastąpione podczas prac serwisowych są również absorbery pozwalające na pochłanianie szkodliwych oparów. Ich konstrukcja wykorzystuje wirnik znajdujący się wewnątrz obudowy. W następnej kolejności opary są przepuszczane przez filtr, tym samym zatrzymując substancje szkodliwe.
Serwisowanie urządzeń zbudowanych w oparciu o małe elementy elektroniczne ułatwią lupy z powiększeniem. Mają one wbudowaną świetlówkę oraz system regulacji eliminujący zjawisko męczenia wzroku.
Interesujące rozwiązanie stanowią chwytaki podciśnieniowe. Są to niezwykle przydatne urządzenia pomocne podczas precyzyjnych czynności, takich jak wyciąganie czy też kładzenie układów. Narzędzia tego typu są dostępne także w wersji wyposażonej w stacjonarny kompresor. Chwytaki cechują się końcówkami zróżnicowanymi pod względem wielkości, dzięki czemu istnieje możliwość pracy z różnorodnymi elementami i podzespołami elektronicznymi.
Lech Hendrys, Bakpol
Wyposażenie zakładu w meble warsztatowe winno zapewnić osiągnięcie następujących równorzędnych celów: uniwersalność wyposażenia umożliwiająca łatwą modernizację wg zmieniających się potrzeb, utrzymanie stanowiska pracy w wysokiej sprawności i porządku, poprawę organizacji i bezpieczeństwa, zapewnienie optymalnej logistyki narzędzi, przyrządów i materiałów pomocniczych. Stąd najważniejsze wymagania to: wytrzymałość i odporność konstrukcji mebli, wszechstronność rozwiązań.
Zrealizowanie wymagań wytrzymałościowych jest stosunkowo proste do zweryfikowania ( np. spełnienie wymagań nośności wózka narzędziowego ), natomiast postulat uniwersalności rozwiązań w zasadzie będzie wielokrotnie podlegać weryfikacji podczas normalnej eksploatacji. Stąd istnieje potrzeba zwrócenia szczególnej uwagi na łatwą możliwość modyfikacji wyposażenia. Realizację tego celu może przybliżyć staranne, dopasowane do indywidualnych potrzeb stanowisk pracy mebli modułowych, o dużym zróżnicowaniu wyposażenia ( szafki, półki, szuflady).
Paweł Boleszczuk, MODESTO
W dzisiejszych czasach powiedzenie „czas to pieniądz” nabiera coraz bardziej realnego znaczenia. Zabudowy samochodów użytkowych to rozwiązanie pomagające lepiej zorganizować pracę – zarówno osobom prowadzącym jednoosobowe firmy, jak i przedstawicielom dużych przedsiębiorstw.
Największą zaletą nowoczesnych zabudów warsztatowych jest możliwość dopasowania ich do indywidualnych potrzeb klienta, nawet tego najbardziej wymagającego. Określenie tych potrzeb oraz dobranie do nich konkretnych rozwiązań jest kluczową sprawą przy sprzedaży zabudów. Wprawdzie każdy producent oferuje gotowe propozycje rozwiązań, jednak w praktyce rzadko kiedy zdarzają się dwa tak samo wyposażone auta, co świadczy o niemal nieograniczonych możliwościach projektowania mobilnych warsztatów. Plusem jest również duża konkurencja na rynku polskim, która sprawia, że każdy potencjalny klient znajdzie coś dla siebie.
Marcin Krzyśko, Alfa Power Systems
Najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie zabudowy warsztatowej opierają się na bardzo lekkich aluminiowych systemach ingerujących w minimalnym stopniu w karoserię samochodu. Zabudowa jest zamontowana do konstrukcji nośnej pojazdu oraz do płyty podłogowej bez konieczności przewiercania płyty podłogowej pojazdu. System taki został opracowany w celu uniknięcia naruszania karoserii pojazdu w tak newralgicznym miejscu jak podłoga. Bezpieczeństwo zabudowy powinno być potwierdzone licznymi testami zderzeniowymi w niezależnych instytucjach takich jak ADAC.
Kolejny ważny element zabudowy to rodzaj używanych pojemników. Najlepszym rozwiązaniem są pojemniki z uchwytami transportowymi pozwalające na przenoszenie zawartości z pojazdu w inne miejsce bez konieczności przepakowywania. Ważną rolę odgrywają tu także szyny transportowe pozwalające na bezproblemowe wypakowanie i zapakowanie szafek, urządzeń i innego wyposażenia.
Ostatnim istotnym czynnikiem nowoczesnej zabudowy jest wyposażenie, takie jak agregaty prądotwórcze przystosowane do pracy wewnątrz pojazdu czy też spawarki elektryczne z odpowiednimi systemami montażowymi. Dobrze dobrane wyposażenie pozwala na efektywne wykorzystanie miejsca w pojeździe, a także bezpieczeństwo użytkowania samochodu warsztatowego.
Autor: Damian Żabicki