Nowoczesne magazynowanie stanowi w łańcuchu logistyki obszar na tyle rozległy i skomplikowany, że wymaga on stosowania coraz bardziej rozbudowanych instrumentów wspomagających jego funkcjonowanie. Technologie z zakresu informatyki, elektroniki i telekomunikacji pozwalają na wykorzystywanie innowacyjnych narzędzi również w magazynach. Obejmują one nie tylko identyfikację materiału, ale również kompleksowe przetwarzanie danych.
Przeznaczenie
Niezależnie od tego, jakie urządzenia wykorzystywane są w technologii mobilnej, można wyodrębnić w niej pewne stałe elementy. W pierwszej kolejności przeprowadzana jest automatyczna identyfikacja towarów, w której w zależności od przyjętego systemu wykorzystuje się technologię opartą na kodach kreskowych lub RFID. Urządzenia odpowiedzialne za rozpoznawanie towarów łączone są w sieć, za pomocą której wymieniane są dane z serwerem. Ostatni element systemu stanowią komputery wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie.
Przy prawidłowym procesie magazynowania błędy są niedopuszczalne, bowiem powodują one straty finansowe spowodowane opóźnieniami. Zastosowanie technologii mobilnych pozwala na poruszanie się operatora w obrębie całej powierzchni magazynowej, a dzięki urządzeniom przenośnym na bieżąco wymieniane są niezbędne informacje. Specjalistyczne oprogramowanie pozwala przede wszystkim na wspomaganie takich operacji magazynowych, jak przyjęcia, przesunięcia i wydania magazynowe oraz przygotowanie wysyłki, konfekcjonowanie i znakowanie. Technologie mobilne wspomagają także inwentaryzacje, rozlokowanie towaru w magazynie, czy też przesunięcia z produkcji na magazyn.
Kiedy kody kreskowe, kiedy tagi
Złożoność procesu magazynowania pociągnęła za sobą konieczność wykorzystywania automatycznej i precyzyjnej identyfikacji towarów. Początki kodów kreskowych sięgają już lat czterdziestych. Obecnie wykorzystują one kilkadziesiąt odmian i rodzajów kodowania. Poszczególne rodzaje kodów kreskowych odróżnia przede wszystkim wygląd i zastosowanie. Najprostsze kody stanowią wersje jednowymiarowe, w których o standardzie odczytu decyduje zbiór kresek oraz połączeń między nimi. Informacja zawiera litery, cyfry bądź ich kombinacje. Dodatkowo kod obejmuje znaki sterujące, a także cyfry kontrolne. Metoda odczytu opiera się na odbijaniu fal świetlnych od powierzchni płaskich oraz absorbowaniu światła przez powierzchnie zaczernione. Czytniki, generując wiązkę świetlną, analizują odbite światło i konwertują na sygnał elektryczny.
Decydując się na konkretne rozwiązanie z zakresu technologii mobilnej, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. W praktyce bardzo często zdarza się, że RFID jest uzupełnieniem systemu kodów kreskowych. Pamiętać bowiem należy, że transpondery charakteryzują się znaczną trwałością, ale w przypadku ich awarii muszą zostać przewidziane alternatywne rozwiązania. Warto zadbać, aby podczas poszukiwania właściwej technologii uwzględnić zwrot nakładów poniesionych na RFID. Technologie oparte na kodach kreskowych stanowią zdecydowanie tańszą alternatywę, bowiem do wygenerowania kodu wystarczy jedynie odpowiednia drukarka.
Ręczne czytniki diodowe
Przy doborze urządzeń do automatycznej identyfikacji za pomocą kodów kreskowych pamiętać należy o uwzględnieniu parametrów odczytu kodu, czyli szerokości i odległości. Istotny jest także rodzaj odczytywanej symboliki kodów kreskowych. Kluczową kwestię stanowią także warunki środowiskowe, a więc zakres temperatury pracy oraz wilgotność i zapylenie. Jeżeli ma to zastosowanie, uwzględnić należy urządzenia odporne na wstrząsy.
Najprostszymi urządzeniami pozwalającymi na skanowanie kodów kreskowych są ręczne czytniki diodowe. Ich zasada działania wykorzystuje technikę CCD, która także stosowana jest w kamerach cyfrowych. Ręczne czytniki diodowe przeznaczone są przede wszystkim do małych magazynów, w których skanowanie odbywa się z niewielką wydajnością. Odczyt kodu może być wyzwalany automatycznie lub uruchamiany za pomocą przycisku. Podstawowe cechy tego typu urządzeń to przede wszystkim niewielkie rozmiary oraz niski pobór prądu, dzięki czemu stanowią one dobre uzupełnienie terminali przenośnych. Istotna jest także możliwość skanowania kodów o słabej jakości wydruku oraz kodów o dużej gęstości. Programowanie odbywa się za pośrednictwem złącza RS-232. Niektóre modele ręcznych czytników diodowych cechują się zwiększoną wytrzymałością obudowy, dzięki czemu urządzenie jest w stanie wytrzymać upadek na beton z wysokości 1,8 m. Dostępne na rynku czytniki diodowe w zależności od modelu wyposażone są w różne interfejsy komunikacyjne. Najczęściej są to USB, RS-232, PS2 oraz Wedge i Wand. Ważna jest także możliwość odczytywania kodów zniszczonych i zabrudzonych.
Niektóre modele ręcznych czytników diodowych przeznaczone są do skanowania kodów umieszczonych na komponentach elektronicznych. Przykładem może być czytnik Gryphon ESD firmy Datalogic. Charakteryzuje się on certyfikatem na pasmo statyczne rozpraszające (106– 1012 omów) i przewodnie (103 – 106 omów). Dzięki specjalistycznemu oprzewodowaniu i obudowie redukowane są błędy komponentów spowodowane skokami napięć. Przydatna z pewnością okaże się duża prędkość odczytu i dekodowania oraz całkowite rozładowywanie napięcia elektrycznego.
Najwydajniejsze czytniki pozwalają na skanowanie kodów zarówno jedno-, jak i dwuwymiarowych, dzięki wykorzystaniu techniki Linear Imaging. W przypadku wyjścia poza zasięg bazy czytnik umożliwia odczytanie kodów, a następnie przesłanie ich do bazy po ponownym osiągnięciu zasięgu. Komfort pracy poprawia z pewnością ergonomiczna obudowa. W zależności od modelu czytniki są wyposażone w akumulatory pozwalające na wykonanie 1200 skanów lub pracę do 16 godzin. Bardziej rozbudowane skanery kodów wyposażone są w technologię Bluetooth, dzięki której możliwy jest przesył danych do 10 m. Dla przykładu czytnik 3800 g firmy HPP cechuje się uniwersalnością zastosowań. Jest on zasilany napięciem 5 lub 12 VDC przy poborze prądu podczas pracy wynoszącym 235 mA dla 5 V oraz 145 mA dla 12 V. Wskaźnik odczytu wykorzystuje dźwięk lub światło diody LED. Czytnik może pracować w temperaturze od 0 do 50°C. Optyczny element odbiorczy bazuje na technologii Linear Imager. Odległość odczytu wynosi od 1,3 do 46 cm dla średniej gęstości kodu, zaś szybkość odczytu i dekodowania osiąga 270 razy na sekundę. Wymiana danych wykorzystuje port RS-232 lub USB.
Ręczne czytniki laserowe
Czytniki laserowe cechują się znacznie większą jakością odczytu oraz możliwością skanowania z dużych odległości. Konstrukcja niektórych modeli pozwala na pracę w temperaturach od –30 do 50°C przy stopniu ochrony IP 65 i odporności na upadki na powierzchnię betonową do 2 m. W nowoczesnych skanerach laserowych istotną kwestię stanowi możliwość odczytywania kodów o słabym kontraście, wydruku słabej jakości, czy też z wypukłych powierzchni. Do poprawy komfortu pracy z pewnością przyczyni się ergonomiczny kształt oraz technologia CodeGate, dzięki której po nakierowaniu na określony kod i naciśnięciu przycisku dane zostają wysłane do systemu. Podczas pracy przydatna jest także pamięć flash, pozwalająca na przechowywanie danych dotyczących ustawień oraz wewnętrznego oprogramowania sterującego, tzw. firmware. Wykorzystywane techniki laserowe pozwalają także na odczytywanie szerokich kodów kreskowych. Czytniki o zwiększonej wytrzymałości cechują się oknem skanera wykonanym ze specjalnego tworzywa odpornego na zarysowania. Przełączanie między popularnymi interfejsami komunikacyjnymi odbywa się najczęściej z wykorzystaniem uniwersalnych kabli. Jako akcesoria dodatkowe nabyć można podstawkę do pracy automatycznej. Dla przykładu czytnik SR61ex produkowany przez firmę Intermec cechuje się technologią przetwarzania bliskich i dalekich obrazów. Wygodę operatora zapewnia możliwość wielokierunkowego odczytu symbolik z odległości od 15 cm do ponad 15 metrów, co z pewnością przyczyni się do wygody operatorów wózków widłowych. Urządzenie to może dzięki dodatkowym interfejsom komunikacyjnym współpracować zarówno z terminalami, jak i komputerami przenośnymi. Uniwersalność czytnika pozwala również na skanowanie obrazów, podpisów i dokumentów. Interesujące rozwiązanie stanowi także laserowy wskaźnik odpowiedzialny za automatyczne określanie poziomu oświetlenia oraz wspomagający odczyt z różnych odległości. Specjalistyczne oprogramowanie zapewnia prostą konfigurację oraz wprowadzanie osobistych ustawień. Istnieje możliwość podłączenia do jednej stacji bazowej kilku czytników. Użytkownik urządzenia może wykorzystać sygnalizację akustyczną do informowania o uszkodzonych kodach.
Ręczne czytniki laserowe produkowane są także w wersjach miniaturowych ( np. model CS1504 firmy Motorola). Bez problemu mogą być dołączone do kluczy i noszone w kieszeni. Oprócz tego operator informowany jest o wyczerpaniu baterii, a ochronę przed utratą zapisanych informacji zapewnia specjalne zapięcie.
Czytniki bezprzewodowe
Bardziej zaawansowane skanery pozwalają na bezprzewodową wymianę danych między czytnikiem a stacją bazową. Wykorzystywane do tego celu są najczęściej technologie oparte na systemie radiowej transmisji danych przy częstotliwości 433 MHz lub 910 MHz lub Bluetooth. Maksymalny zasięg bazy wynosi do 50 m. Zasilanie części roboczej wykorzystuje akumulator pozwalający nawet na 50 godzin pracy lub 57 tys. skanów. Aktywacja przesyłu danych wykorzystuje technologię CodeGate.
Wykorzystując czytniki bezprzewodowe, stworzyć można prostą sieć dzięki możliwości współpracy kilku skanerów z jedną stacją bazową. Niektóre wersje (np. SF51 firmy Intermec) pozwalają także na odczyt kodów PDF. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w funkcje, dzięki którym istnieje możliwość edytowania danych. Bezprzewodowy czytnik firmy Motorola model LS4278 zasilany jest z wykorzystywanego interfejsu, a część roboczą wyposażono w baterię o żywotności do 250 tys. ładowań. Technologia przesyłu danych oparta jest na Bluetooth Class 2. Urządzenie to nie ulega uszkodzeniu w razie upadku na betonową powierzchnię z wysokości 1,5 m. Do jednej bazy mogą być podłączone 3 skanery, natomiast jako akcesoria nabyć można podstawkę biurkową, uchwyt montażowy naścienny oraz kable komunikacyjne i zasilacze sieciowe.
Z dedykacją dla przemysłu
Czytniki kodów kreskowych produkowane są także z myślą o zastosowaniu w przemyśle. Z jednej strony uwzględnia się bowiem podwyższoną wydajność, zaś z drugiej, istotna jest konstrukcja, dzięki której zostaje zwiększona wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Tego typu skanery dostępne są jako czytniki ręczne, wielokierunkowe, stacjonarne oraz przeznaczone do odczytania kodów dwuwymiarowych. Oferowane czytniki ręczne charakteryzują się możliwością gromadzenia danych lub ich natychmiastowego przesyłania do systemu. Bardziej rozbudowane modele wyposażone są w wyświetlacz LCD oraz klawiaturę, a dla poprawy komfortu obsługi urządzenia te cechują się szybkim ładowaniem baterii. Decydując się na zastosowanie czytników przemysłowych pamiętać należy, że istnieją czytniki przystosowane do pracy w miejscach o podwyższonym poziomie hałasu. Pozwala na to specjalny sygnał informujący o poprawności odczytu. Niektóre modele cechują się elementami skanującymi wykonanymi z płynnych polimerów o dożywotniej gwarancji, natomiast konstrukcja okienka wykorzystuje szkło hartowane. Pamiętać należy także o dobraniu urządzenia z obudową zapewniającą ochronę przed wodą i zapyleniem. Gumowe elementy pozwalają na osłonięcie czytnika w razie uderzeń. W przypadku częstego skanowania z większych odległości warto pokusić się o czytnik wyposażony w podświetlany wzór naprowadzający operatora na czytany kod. Niektóre wersje skanerów (np. model 3800gHD firmy HHP) przeznaczone są do skanowania kodów o dużej gęstości.
Ręczne czytniki przemysłowe dostępne są także w wersjach przeznaczonych do skanowania kodów dwuwymiarowych. Niektóre modele pozwalają na automatyczne wychwytywanie kodów. Z pewnością przydatna w magazynie okaże się możliwość współpracy z systemem odpowiedzialnym za automatyczne zarządzanie skanerem. Interesującą funkcją jest także tryb pracy pozwalający na skanowanie dokumentów. Funkcjonalność nowoczesnych skanerów umożliwia także zarówno przechwytywanie, jak i przesyłanie obrazów w wielu formatach (np. jpg, bmp, tiff). W czytniku MS1690 Focus firmy Metrologic przejście do stacjonarnego trybu pracy po umieszczeniu w statywie odbywa się automatycznie. Warto zwrócić również uwagę na czytniki kodów kreskowych, które dodatkowo wyposażone są w funkcje pozwalające na bezpośrednie znakowanie wytwarzanych elementów w technologii DPM.
Czytniki przemysłowe stacjonarne
Z przeznaczeniem do montażu na liniach produkcyjnych, czy też w urządzeniach pakujących produkowane są stacjonarne czytniki kodów. Ich charakterystyczną cechą jest przede wszystkim duża szybkość dekodowania oraz możliwość skanowania podczas dużej prędkości poruszania się przedmiotów. Czytniki takie wyposażone w niewielką metalową obudowę oraz tryb samowyzwalania czytnika, tzw. reflector-polling. Z pewnością wysoką funkcjonalność zapewni automatyczne ustawianie parametrów (AutoSetup). Istotna jest także kompatybilność z protokołem Can-Bus, a zmiana oprogramowania przeprowadzana może być za pomocą pamięci flash. Jako wyposażenie dodatkowe nabyć można skaner z oscylującym lustrem i funkcją grzania. Tego typu urządzenia mogą pracować z wysokim, średnim lub niskim trybem czułości. W skanerach przemysłowych istotne jest także ograniczenie reakcji na światło zewnętrzne i błyski oraz możliwość skanowania w trudno dostępnych miejscach. Niektóre modele pozwalają także na rejestrowanie historii skanowań w wewnętrznej pamięci. Dla przykładu zasada działania czytnika CLV480 firmy Sick opiera się na diodzie laserowej, a obudowa wykonana jest z aluminium. Urządzenie zasilane jest napięciem stałym o wartości od 18 do 30 V. Skaner może pracować w zakresie temperatury wynoszącej od 0 do 40°C, a w przypadku zastosowania grzałki prawidłowa praca odbywa się także w temperaturze ujemnej (do –35°C). Komunikacja odbywa się za pomocą interfejsu RS 232.
Terminale przenośne z klawiaturą
Zdecydowanie większymi możliwościami cechują się terminale, które pozwalają nie tylko na gromadzenie danych, ale również ich przechowywanie i przetwarzanie. Wiele z tego typu urządzeń przeznaczonych jest do pracy w najcięższych warunkach przemysłowych dzięki wysokiej klasie odporności. Bardzo często obudowa wykonana jest z wytrzymałego tworzywa magnesium, co gwarantuje ochronę przed upadkami. W urządzeniach tych istotną kwestię stanowi system operacyjny. Najczęściej jest to Microsoft Windows CE 5.0 lub Microsoft Windows Mobile 5.0 Premium Edition odpowiedzialny za kompleksową pracę urządzenia. Czytelność podczas pracy zapewnia podświetlany, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości QVGA. Z punktu widzenia magazynowych technologii mobilnych istotną kwestię stanowi sposób wymiany danych. W terminalach przenośnych do tego celu wykorzystywane są zintegrowane interfejsy radiowe oraz technologia Bluetooth. Niektóre modele wyposażone są także w złącze IRDA oraz technologie EDGE, GPRS, GSM i iDEN. Nowoczesne urządzenia tego typu charakteryzują się 32-bitowym procesorem o częstotliwości 624 MHz, a pamięć może być rozszerzona dodatkowymi kartami SD i MMC. W zależności od modelu skanowanie odbywa się z wykorzystaniem pistoletowego uchwytu, lub ruchomej głowicy lasera. Urządzenia tego typu mogą pracować w temperaturze od –20 do 50°C. Bardziej zaawansowane modele (np. Dolphin 9900 firmy HHP) wyposażone są w system zarządzający zasilaniem Shift-PLUS, dzięki któremu zapewnione jest ciągłe zasilanie przez cały dzień pracy, a oprócz tego znacznie wydłużony jest okres eksploatacji akumulatorów.
Dostępne są także terminale przenośne ułatwiające skanowanie kodów umieszczonych w trudno dostępnych miejscach (np. WS1200-LR firmy Motorola). Urządzenie noszone jest na przedramieniu, a moduł skanera mocowany jest do wierzchniej strony dłoni. Wiązka wyzwalana jest kciukiem.
Terminale przenośne do wózków widłowych
Rozbudowane terminale przenośne dostępne są także w wersjach przystosowanych do montażu na wózku widłowym. Urządzenia te cechują się szeregiem rozwiązań mających na celu z jednej strony poprawę komfortu obsługi, zaś z drugiej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Istotna jest trwała obudowa wykonana z odlewu magnezu oraz podgrzewany wyświetlacz. Z pewnością przydatna okaże się konstrukcja zapewniająca działanie w szerokim zakresie temperatur (od –30 do 50°C), dzięki czemu urządzenie może być wykorzystywane również w chłodniach, dokach załadunkowych i halach produkcyjnych. Terminale wózkowe pracować mogą także w środowisku o dużym zapyleniu oraz narażonym na możliwość wystąpienia zacieków wody. Kluczową kwestią pozostaje także ochrona przed drganiami występującymi najczęściej w wózkach o napędzie spalinowym. Ważne jest także to, że konstrukcja terminali wózkowych pozwala na ich zainstalowanie niemal na każdej powierzchni, a dzięki niewielkiej obudowie nie zajmują dużo miejsca w kabinie wózka. Rozbudowane interfejsy komunikacyjne pozwalają na współpracę z urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak znaczniki RFID, wagi, drukarki, czy też systemy technologii głosowych. Dla przykładu przemysłowy terminal CV30 firmy Intermec może być zasilany napięciem 230 VAC lub z wykorzystaniem specjalnych przetwornic instalacji elektrycznej wózka widłowego. Urządzenie cechuje się dotykowym, podgrzewanym ekranem kolorowym o rozdzielczości VGA 640×480. Wykorzystany system operacyjny to Microsoft Windows CE.NET.
System komunikacji bazuje na sieci LAN, WiFi oraz Bluetooth, natomiast zastosowane interfejsy to:
- 2 porty szeregowe (złącze DB9),
- 2 porty USB v.2.0 (złącze DB15 z zatrzaskiem),
- 1 port Ethernet RJ45,
- gniazdo słuchawkowe,
- gniazdo kart pamięci SD.
Jako akcesoria nabyć można zewnętrzną podświetlaną klawiaturę, zestaw mocujący terminal do pojazdu lub ściany. Urządzenie można postawić także na biurku. Terminal cechuje się także bezpieczeństwem przesyłu informacji, co potwierdzają stosowne certyfikaty (Cisco, Wi-Fi, WPA2, Cisco Compatible (CCX).
Terminale uniwersalne
Rozbudowane terminale pozwalają na pozyskiwanie danych zarówno za pomocą kodów kreskowych, jak i transponderów. Urządzenia tego typu spełniają warunek kompatybilności z tagami pracującymi w paśmie UHF, do których odczytu wykorzystywana jest kierunkowa antena o kącie pracy 70°. Pracę w najcięższych warunkach zapewnia klasa odporności IP 64, a przed upadkiem z wysokości chroni specjalna konstrukcja obudowy. Do odczytywania kodów kreskowych wykorzystywane są trzy rodzaje skanowania – standardowy, dalekiego zasięgu, oraz skaner 2 D. Przesył danych odbywa się dzięki interfejsom radiowym 802.11 a/b/g 2,4 GHz oraz 5GHz. Praca urządzenia nadzorowana jest przez system operacyjny Microsoft Windows Mobile 5.0 Premium Edition, natomiast o wykonywanych operacjach użytkownik jest informowany za pomocą podświetlanego, dotykowego ekranu LCD o rozdzielczości QVGA. Terminal wyposażony jest w 32-bitowy procesor firmy Intel. Z pewnością przydatny okaże się wbudowany interfejs API, dzięki któremu można tworzyć nowe aplikacje RFID.
Urządzenia RFID
Podstawą technologii RFID są transpondery zawierające odpowiedni kod, które przechwytywane są z anteny, a pozyskane w ten sposób dane obrabiane są przez czytniki. Interesującymi rozwiązaniami są tagi (model T-BT7700 firmy Datamars z oferty firmy HDF), które odporne są na wielokrotne pranie z wykorzystaniem silnych środków chemicznych. Są one transponderami pasywnymi, tak więc nie mają baterii. Tagi produkowane są także w wersjach przemysłowych, odpornych na ostre światło, chemikalia, oleje czy też wodę i pył. Dostępne na rynku anteny RFID pozwalają na odczyt nawet przez materiały nieprzewodzące. Urządzenia tego typu przeznaczone do zastosowań przemysłowych cechują się obudową odporną na zachlapania. Nabywając anteny RFID, warto zwrócić uwagę na to, aby cechowały się one możliwością zastosowania na dużych obszarach. Istotna jest także szybkość odczytu informacji.
Czytniki
Do prawidłowego odczytu kodu RFID niezbędne są czytniki. Nabyć je można w postaci przenośnej, stacjonarnej lub montażu na stałe. Decydując się na zakup czytnika, należy uwzględnić przede wszystkim liczbę anten, z którymi urządzenie będzie współpracowało. Istotne jest także uwzględnienie odpowiedniej mocy wyjściowej. Dostępne na rynku czytniki charakteryzują się współpracą w zakresie interfejsów RS-485, CANBUS lub USB. Czytnik XR480 firmy Motorola/Symbol może być zarządzany przez przeglądarkę WWW lub specjalistyczne oprogramowanie. Dla przykładu model RD5000 tego samego producenta jest urządzeniem bezprzewodowym, dzięki czemu działa bez kabli, zasilania oraz anteny. Rozwiązanie takie jest przydatne przede wszystkim w nowych obszarach hali produkcyjnej bądź magazynu. Jedną z charakterystycznych cech tego urządzenia jest wysoki stopień ochrony wynoszący IP 66, a dodatkowe uszczelnienie zabezpiecza przed kurzem i wodą. Interesującym rozwiązaniem jest zintegrowana antena pokryta gumą, w efekcie czego nie ma konieczności wykorzystywania dodatkowego okablowania. Nierozłącznym elementem jest także bateria z opcjonalnym zewnętrznym źródłem zasilania, co gwarantuje pełną mobilność. Przesył danych odbywa się za pomocą bezprzewodowej karty sieciowej lub technologii Bluetooth.
Sieci radiowe
Do prawidłowego przebiegu procesu wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami technologii mobilnej najczęściej wykorzystywana jest bezprzewodowa sieć lokalna. Technologia tego typu jest bardzo elastyczna i pozwala na łatwe rozszerzenie systemu w porównaniu z tradycyjnymi sieciami kablowymi. Pamiętać należy, aby przed wdrożeniem systemu zostały przeprowadzone specjalistyczne pomiary mające na celu ocenę propagacji sygnału WiFi dla wyznaczenia optymalnego miejsca montażu punktów radiowych. Nie mniej istotne pozostaje także przedstawienie przez wdrożeniowców projektu sieci radiowej wraz ze specyfikacją urządzeń oraz informacją uwzględniającą zarówno moc, jak i zakres działania anten radiowych. Oferowane przez rynek punkty dostępu radiowego cechują się możliwością pracy w miejscach narażonych na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Urządzenia tego typu mają solidną metalową obudowę. W przypadku pracy na zewnątrz należy zadbać o obudowę z odpowiednim stopniem ochrony. W przestrzeniach, w których działają już urządzenia radiowe, należy uwzględnić rozwiązania charakteryzujące się możliwością pracy w warunkach zakłóceń. Bardzo często rozbudowane sieci wykorzystują urządzenia typu switch.
W otwartych przestrzeniach zastosowanie znajdują anteny kierunkowe, których podstawową cechą są niewielkie rozmiary oraz odporność na złe warunki atmosferyczne. Mogą być one instalowane zarówno na maszcie, jak i ścianie. Ich moc dobierana jest w zależności od zasięgu. Do przesyłania danych z wykorzystaniem drogi radiowej stosowane są także anteny wielokierunkowe. Dla przykładu antena Horizon Mini firmy Interline może pracować w polaryzacji pionowej, dzięki czemu eliminowany jest wpływ zakłóceń pochodzących z odbiorników sektorowych, które nadają w polaryzacji poziomej.
Celem uzupełnienia radiowego systemu wymiany danych wykorzystywana jest technologia Bluetooth. Dzięki niej użytkownik zyskuje możliwość bezpośredniego połączenia urządzeń.
Autor: Damian Żabicki