W corocznym plebiscycie „Firma dla Inżyniera”, organizowanym przez Bank Danych o Inżynierach, ponownie zwyciężyła Skanska, szwedzki koncern budowlany. Firma zdobyła 213 głosów i zachowała tym samym tytuł lidera, wywalczony w poprzednich latach. Na drugiej pozycji uplasował się amerykański konglomerat przemysłowy General Electric (139 głosów), na trzeciej – firma Siemens (117 głosów).
Lider Rankingu – firma Skanska na polskim rynku jest obecna od blisko 40 lat. Z pewnością jest niezwykle cenionym wśród inżynierów pracodawcą, gdyż czołowe miejsce na podium zajmuje niezmiennie od 2002 roku. Na drugie miejsce awansowała firma General Electric, przesuwając na trzecią pozycję dotychczasowego wicelidera rankingu – firmę Siemens.
Czwartą pozycję w stawce utrzymał szwedzko-szwajcarski koncern elektroenergetyczny ABB, natomiast miejscami w rankingu zamieniły się Budimex (awans na miejsce 5.) i Delphi (spadek o jedno oczko). W górę o jedną pozycję poszła także firma Strabag – plasując się na 6. pozycji ex aequo z Delphi, zaś PKN Orlen awansował z miejsca 10. na miejsce 8. W tegorocznej edycji na miejscu 9. ponownie uplasował się Philips. Pierwszą dziesiątkę zamyka firma Mostostal Warszawa, w poprzednim roku zajmująca odleglejszą, 13. pozycję.
Po raz kolejny pierwszą dziesiątkę w rankingu zajmują w większości firmy znane z poprzednich edycji Firmy dla Inżyniera. Zdaniem Magdaleny Suskiej zwyciężają ci, którzy konsekwentnie budują dobre relacje ze swoimi pracownikami, dbają o ich rozwój i dostarczają ciekawych wyzwań zawodowych.
– W tegorocznej edycji swoje głosy oddało 3081 inżynierów. 88% głosujących stanowili mężczyźni zaś 12% kobiety – relacjonuje Anna Strożek, starszy specjalista ds. analiz BDI. Największą popularnością wśród kobiet w 2009 roku cieszyły się takie firmy, jak: 1. Skanska, 2. Budimex, 3. Mostostal Warszawa, 4. Coca-Cola Company, 5. General Electric, 6. 3M Poland, 7. PKN Orlen, 8. Philips, 9. GlaxoSmithKline, 10. Procter&Gamble Operations Polska. Mężczyźni z kolei najwięcej głosów oddali na: 1. Skanska, 2. General Electric, 3. Siemens, 4. ABB, 5. Budimex, 6. Strabag, 7. Delphi, 8. PKN Orlen, 9. Philips, 10. Warbud.
Nie we wszystkich regionach Skanska była liderem. W województwie małopolskim zwycięzcą okazała się firma Delphi, w śląskim firma TRW Automotive, w łódzkim (ex aequo) na pierwszym miejscu znalazły się firmy: ABB, Bosch oraz General Electric, w opolskim firma Toyota, w podlaskim (ex aequo) firmy: ABB, Budimex i Siemens, w podkarpackim firma General Electric, natomiast w zachodniopomorskim zwyciężyły Zakłady Chemiczne Police. Wśród inżynierów pracujących za granicą najbardziej cenionym pracodawcą okazał się koncern General Electric oraz firma ABB.
Inżynierowie, jak co roku, mają do wyboru osiem kryteriów: możliwości awansu, dodatki pozapłacowe, atmosfera w pracy, możliwości rozwoju, lokalizacja, atrakcyjne wynagrodzenia, dostęp do nowych technologii, międzynarodowe środowisko – wyjaśnia specjalistka. W 2009 roku najbardziej cenione były: możliwości rozwoju, jakie daje firma (82%), dostęp do nowych technologii (69%) oraz międzynarodowe środowisko (62%). W różnych grupach wiekowych poszczególne uzasadnienia miały inną wartość. Dla młodych osób, przed 30 rokiem życia, najważniejsze były dodatki pozapłacowe, dla osób między 30 a 45 rokiem życia: międzynarodowe środowisko oraz dostęp do nowych technologii, natomiast dla osób powyżej 45 roku życia: lokalizacja. Głosujący mają też możliwość podawania indywidualnych komentarzy dotyczących firm. Jak co roku spostrzeżenia są bardzo ciekawe; można się z nimi zapoznać w szczegółowym raporcie „Firma dla Inżyniera 2009”.