Nowoczesne urządzenie do napełniania cystern olejem napędowym uruchomiono w rafinerii Grupy Lotos SA w Gdańsku. Tzw. nalewak pozwoli na zwiększenie transportu oleju koleją. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu 10+.
Wiceprezes oraz dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy Lotos SA Marek Sokołowski poinformował, że inwestycyjny Program 10+ to nie tylko budowa nowych instalacji produkcyjnych, które zwiększą potencjał gdańskiej rafinerii, ale także rozbudowa największego w Polsce północnej systemu logistycznego paliw.
Nalewak jest dwustronny; posiada po jednym tzw. ramieniu nalewczym dla każdego toru. Na każdy z torów podstawić można jednorazowo 15 cystern kolejowych. Średni czas napełnienia jednej cysterny, w zależności od jej pojemności, wynosi od 11 do 14 minut. W ciągu doby urządzenie może zatankować do pełna nawet 180 cystern kolejowych. Budowa nalewaka trwała 15 miesięcy.
Roczna wydajność nalewaka z obu ramion wynosi 2,6 mln ton. Do tej pory w gdańskiej rafinerii działały dwa dwustronne nalewaki.
Grupa Lotos SA z rafinerii w Gdańsku drogą kolejową transportuje ok. 60 proc. swoich produktów, a pozostałe 40 proc. – drogą morską i lądową. W ub.r. pod Martwą Wisłą zbudowany został rurociąg łączący rafinerię z Naftoportem. Dzięki tej inwestycji Lotos jest w stanie eksportować – głównie do USA – tzw. benzynę surową, służącą m.in. jako surowiec dla zakładów petrochemicznych przy produkcji tworzyw sztucznych.
W ub.r. gdańska rafineria wyprodukowała ponad 3,2 mln ton oleju napędowego. Po zakończeniu Programu 10+ moce produkcyjne rafinerii wzrosną do 5,5 mln ton oleju rocznie.
Spółka transportowa Grupy Lotos SA, Lotos Kolej w tym roku planuje przewieźć ponad 7 mln ton produktów.
Celem inwestycyjnego Programu 10+ jest powiększenie potencjału przerobu ropy w gdańskiej rafinerii o 75 proc. dzięki budowie nowych i zaawansowanych technologicznie instalacji. Realizacja Programu ma się zakończyć jeszcze w tym roku.
Grupa Lotos jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy Lotos SA (spółka matka), Lotos Czechowice, Lotos Jasła i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) wchodzi kilkanaście spółek-córek. Zatrudnienie w grupie kapitałowej na koniec marca 2010 r. wyniosło 4 tys. 985 osób. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Lotosu w I kwartale br. przekroczyły 3,9 mld zł.
Dzięki realizacji Programu 10+ przerób ropy naftowej w rafinerii w Gdańsku wzrośnie w tym roku do 7-8 mln ton. Udział koncernu w rynku paliw ogółem zwiększył się w miesiącach styczeń-luty br. do 32 proc. To o 3,7 punkty procentowe więcej w porównaniu z końcem 2009 r.